A legutóbbi szezon alatt is megállapítottuk, minden tekintetben javult az utánpótlás-bajnokságok színvonala, és úgy tűnik, a töretlen továbbfejlődés feltételei az előttünk álló évadban is adottak. Noha tény, hogy talán még soha annyi fiatal tehetség nem játszott külföldön, mint a következő szezonban fog, maradt kiből válogatni idehaza is.
A fejlődést szolgálja az is, hogy az itthon maradó játékosok közül jelentős számban vesznek részt szinvonalas külföldi nyári edzőtáborokban. Többször elhangzott már szakértő hozzászólásokban, hogy a 10-18 év közötti korosztályban nem feltétlenül lineáris a fiatalok fejlődése, egyik évről a másikra is előreléphetnek olyan tehetségek, akik korábban a húzóemberek árnyékában nem tudták felhívni magukra a szakma figyelmét. A távozók helyét fel kell tölteni, így edzőik olyan gyerekeket nevezhetnek a keretbe, akik nem fértek be, olyan srácok próbálhatják ki magukat a speciális sorokban, akik eddig csak a padról figyelték társaik emberelőnyös vagy épp -hátrányos ténykedését.
A játékosok mellett a szakmai stáb is erősödik. Újabb külföldi szakemberek jelennek meg a klubcsapatoknál, a korosztályos válogatottak élén. Egyre több hazai tréner szerzi meg az edzői licencet, annak is egyre magasabb fokozatát, növekszik a külföldi továbbképzések száma. A játékvezetés fejlesztése is terítékre került. Pozitív jel, hogy a már eddig is nemzetközi szintű online statisztikai rendszerben újabb mutatók bevezetése esedékes az ősszel induló bajnokságokban. Most tekintsük át a különböző korosztályokat.
Többévi szünet után indul újra a juniorbajnokság, amely egy évvel kibővülve a 21 éven aluliak küzdelemsorozata lesz. A négy részt vevő csapat játékosai között sok olyan hokis lesz, akik a felnőttek között is szóhoz jutnak. Lesznek feljátszók, akik többnyire az ifjúsági korúak között vitézkednek. Fontos azonban, hogy olyan fiatalok is lehetőséget kapnak, akik már elmúltak 18 évesek, de különböző okokból nem vehetnek részt a felnőtt első osztályú csapataik küzdelmeiben. Ők is megmaradnak a sportágnak, és esetlegesen példaként szolgálhatnak arra, hogy tanulás és/vagy munka mellett is lehet folytatni az aktív jégkorongot. És ha az élet úgy hozza, egy-két-öt év múlva akár csatlakozhatnak is valamelyik OB I.-es csapathoz.
A debreceniek bemutatkozásával az ifjúsági bajnokságban a hivatalos résztvevők tekintetében bővül a mezőny. Az UTE és a MAC közös csapattal indul, a Bp. Stars hivatalosan is a versengés tagjává válik a tavalyi kurta-furcsa megoldás után. A miskolciak remek alapszakasszal rukkoltak elő az előző szezonban, és évről évre látványosan mutatkozik meg a már fedett pályán felkészített fiatal generáció folyamatosan javuló teljesítménye. A debreceniek erejét még nehéz felmérni, de örömteli, hogy vállalják a korosztályos megméretést. Ez feltehetően a már régóta ígért felnőttcsapat első osztályú debütálásának egyik előkészítő lépése. A döntőben is szerepelt két Fejér megyei csapat célja az lehet, hogy eredményesen vegyék fel a versenyt a korábban bajnokságon kívül brillírozó Bp. Starsszal. A feladatot könnyíti, hogy a fővárosiaktól több korosztályos éljátékos távozott a nyár folyamán. A résztvevők nagy része többé-kevésbé ismeri egymást, várhatóan tovább csökken a csapatok közötti különbség, és a nagy gólarányú vereségek egyre kevésbé lesznek jellemzőek a bajnoki összecsapásokon.
A serdülők között már két számjegyű az indulók létszáma. Ugyan a kaposvári csapat még nem jelezte a részvételét (a kölyökbajnokságban ugyanez a helyzet), de a szakvezetőváltás miatt a szövetség türelemmel vár végleges döntésükre. Nélkülük is már 10 csapat részvételével indul a 16 éven aluliak vetélkedése. Rajthoz áll két új klub, a Drago Skorpiók és a korosztályos problémák miatt egy évet kihagyó Dunaferr SE. A legutóbbi bajnoki döntőt budapesti csapatok vívták, várhatóan komoly trónkövetelőkre számíthatnak, a székesfehérvári és a székely csapat is meg fogja nehezíteni a dolgukat, és más csapatok is csatlakozhatnak az elithez. Érdekesnek ígérkezik, hogy a két kelet-magyarországi város csapata közül az egyik a végén közel tud-e kerülni a dobogóhoz.
A kölyökbajnokságban 18 csapat vesz részt. Ez öttel több, mint tavaly. Ez a szám már fehéren-feketén mutatja a sportágban az utóbbi években végbement fejlődést. A divízió 1-es nagyválogatottal büszkélkedő országok között nem sok tud felmutatni ekkora U14-es mezőnyt. Bemutatkozhat az előkészítőben sok dicsérettel illetett Győri ETO HC, továbbá az Erzsébeti Farkasok is. Érdekes színfolt lehet a zalaegerszegiek két csapatának a teljesítménye, mert jelen állás szerint a Kercsó Árpáddal együtt dolgozni nem akarók külön gárdát szerveznek. Két Pest megyei mellett hét budapesti csapat teszi ki az egész mezőny felét. A szinvonalra már a múlt évben sem lehetett panasz. A felsőházban nyilvánvalóan ezúttal is komoly harc folyhat a dobogós helyekért. A kiöregedő és az újonnan érkező gyerekek miatt a végső sorrend tekintetében nehéz lenne jóslásokba bocsátkozni, de szoros és izgalmas mérkőzésekben nem lehet hiány.
Ennél a korosztálynál kezdődik az a szisztematikus fejlesztő munka, amely komoly szakmai alapokra felépített szelekció után egész évben havi rendszerességgel, összetartások keretében próbálja felkészíteni a hokispalántákat a nemzetközi versenyzésre. A tehetséggondozási program, amelyben több mint háromválogatottnyi kölyökkorú játékos vesz részt, második évébe lép. A rendkívül erős prágai torna tanulságait komoly elemző munka keretében a szakmai felelősök prezentálták, és remélhetően mind a játékvezetésre vonatkozó, mind az egyéni és csapatjátékra utaló fejlesztési javaslatokat sikerült eljuttatni az érdekeltekhez, valamint a klubok szakvezetőihez.
Nem szabad elhallgatni azt a negatívumot, hogy az U12-es korosztály fölött két, korábban egyszer-egyszer bemutatkozott nagyváros, Pécs és Szeged egyáltalán nem képviselteti magát. Biztatásként fontos megjegyezni, hogy a legkisebbek küzdelmeibe már kezdenek bekapcsolódni a nyíregyházi és az egri gyerekek, és vannak kezdeményezések Szombathelyen és Sopronban is. Örömteli, hogy a BHG kispályáján évek alatt egyre szélesebb bázist kialakító Budai Bocsok már az előkészítő bajnokságban is indulnak, bízzunk benne, hogy az utóbbi évben szintén Budán és kispályán otthonra lelt Gepárdok JE is hasonlóan fejlődik. Remélhetőleg néhány éven belül hallani fogunk a jászberényi, a tatabányai és az itt most meg nem említett városok hokispalántáinak szerveződéséről is.
Az utolsó 100 komment: