Nemrég ismertettük a videóbíró szerepét és munkakörülményeit svájci tapasztalataink alapján. A pontos szabályokkal kapcsolatos több kérdésre nem adott választ cikkünk. Ezért most a játékszabályokról szóló sorozatunk részeként részletezünk alaposan.
Kezdjük azzal a kérdéskörrel, milyen mozgástere van egy videóbírónak. Az IIHF A csoportos világbajnokságain és az olimpián a szervezőknek közvetlen telefonos kapcsolatot kell biztosítaniuk a zsűrifülke és a videóbíró között. A telefonhoz hozzá kell kötni egy lámpát, ami a hívást jelzi, amikor a videóbíró telefonál. A visszanézés kétféleképpen lehetséges. Vagy a vezetőbíró telefonál fel, vagy az aktuális szituáció utáni első játékmegszakításnál a videóbíró jelez a lentieknek.
Ez utóbbi esetben a zsűri értesíti a játékvezetőt. A videós visszanézésről tájékoztatni kell a közönséget a hangosbemondón keresztül, de a kivetítőn nem jelenhet meg a vizsgált felvétel. Ha a videóbíró nem tud döntést hozni, azt a játékvezetőnek kell megtennie. Ha a korong a kapuba kerül, és a játék megáll, a vezetőbíró vagy a videóbíró visszanézetheti az esetet, de csak ebben a játékmegszakításban.
Ha a korong a kapuba kerül, de a játék nem szakad meg, az első játékmegszakításban van lehetőség videóbírózásra, a későbbiekben már nem lehet. Amíg a videóbíró és a játékvezető konzultál, a csapatoknak a saját cserepadjuknál kell várakozniuk. A csapatoknak és a játékosoknak nincs joguk kérni a videóbíró alkalmazását.
A videóbíró a következő kérdésekben hozhat döntést:
– a korong átment-e a gólvonalon teljes terjedelmében
– a korong átment-e a gólvonalon teljes terjedelmében, mielőtt a kapu elmozdult
– a korong átment-e a gólvonalon teljes terjedelmében, mielőtt a harmadnak vége lett
– a korong szándékosan irányított volt-e (kézzel, lábbal stb.)
– a korong megpattant-e közvetlenül a gól előtt az egyik játékvezetőn (ha a játékvezetőről pattan a kapuba, nem lehet gólt ítélni)
– a gól előtt volt-e tényleges magas bot, a bot a keresztvas felett volt-e
– a videóbíró a helyes játékidő beállításában is döntést hozhat
A videóbíróval kapcsolatos alapszabályok:
– minden gólt azonnal vissza kell néznie a videóbírónak
– ha a játék nem állt meg, és később a videózás eredményeként gólt ítélnek, az órát vissza kell állítani arra az időpontra, amikor a gól esett
– ha késleltetett kiállítás során a kapuba kerül a korong és videóbírót alkalmaznak, akkor a gól megítélése esetén a kiállítást nem kell kiszabni, egyéb esetben igen
– ha a korong kapuba kerülése után történik szabálytalanság, de a játék nem szakadt meg, mindenképp ki kell szabni a büntetést, de a büntetés letöltését attól az időponttól számítják, amikorra az órát állítják a játékmegszakítást követően; azaz ha gólt ítélnek, akkor a visszatekert időponttól, ha nem ítélnek gólt, akkor a játékmegszakítástól
– ha a harmad végén történik ilyen eset, vagy a harmad vége a játékmegszakítás, akkor a csapatoknak meg kell várniuk a döntést, csak utána vonulhatnak le
– a videóbírót a mérkőzés teljes ideje alatt lehet használni, tehát hosszabbításban és a büntetőlövések alatt is
Nem lehet videóbíró által eldönteni vagy visszanézetni:
– hogy sípszó előtt vagy után került a kapuba a korong
– ha a játékvezető látja, hogy a gól irányított korong által esett, tehát kézzel ütötték, korcsolyával rúgták
– ha a korong láthatóan nem kerül a kapuba, amikor egy játékos belecsúszik a kapusba
Svájcban a következő játékvezető-ellenőrök látták el a videóbíró szerepét: Bob Nadin, Pavel Halas, Jarmo Jalarvo, Matt Leaf, Reto Bertolotti, Gerhard Lichtnecker.
A tervek szerint a következő szezonban az EBEL minden mérkőzésén alkalmazni fogják a videóbírót. A világbajnokságénál egyszerűbb, digitális rendszer kialakítására van a legnagyobb esély, az e hét végén esedékes ligaülésen születhet meg a végső döntés. A rendszert a győztes pályázó telepíti, minden jégcsarnokba ugyanazt a műszaki tartalmat. Az EBEL-ben a két kaput felülről videózza majd egy-egy HD-kamera, a kapu körüli nagyjából 4x4 méteres területen történteket rögzítve. Egy rögzítő berendezésen keresztül valószínűleg a zsűrifülkében nyílik mód a felvételek visszanézésére. A két kapu fölé rögzített kamera felvételeit a Premiere Tv is használni fogja közvetítései során.
A sorozat eddigi részei:
A les
A késleltetett les
A tilos felszabadítás
Végleges fegyelmi, végleges kiállítás
Mi van, ha a bíró rúgja a gólt?
Korongozás kézzel-lábbal
A térdhasználat
A palánkra lökés
A magas bot
A csere szabályai, 1. rész
A csere szabályai, 2. rész
A bulik
Játékidő, időkérés
Büntetések, 1. rész
Büntetések, 2. rész
ifjvit · http://hockey.powerplaymanager.com/hu/online-jegkorong-menedzser-jatek.html 2009.05.13. 21:01:28
HOKrI 2009.05.13. 21:19:00
edudus · http://albavolanszurkolok.com_http://hajramagyarok.eu 2009.05.13. 21:25:56
Acilles 2009.05.14. 20:31:12
A választ már most tudom: nem. Elég egyértelmű a cikk. Csak azért kérdezem, mert nekem úgy rémlik, hogy tavaly a Detroit-Pittsburgh dőntőben egy kiállítást a videóbíró megkérdezése után osztottak ki, és akkor igenis jogosnak éreztem, hogy egy NHL döntőben nem akarták jogtalanul terhelni egyik csapatot sem. Esetleg különbözik a szabály itt és ott?
F. Kapus 2009.05.14. 23:27:32