A játékvezető-testület segítségével sorozatot indítottunk. Kedvenc sportágunk szabályai nem egyszerűek. Végigvesszük a fontosabb pontokat. Ezúttal a bedobások – közkedveltebb nevükön a bulik – kerülnek terítékre.
Bedobást kell elvégezni minden harmad elején és bármely játékmegszakítás után. A bedobásokat kizárólag a kilenc kijelölt bedobóponton – vagy azon a két képzeletbeli vonalon, melyek párhuzamosak az oldalpalánkkal és az egyik semleges zónában lévő bedobóponttól a másik semleges zónában lévő bedobópontig tartanak – kell elvégezni.
A bedobást a középső bedobóponton kell elvégezni:
– harmadok kezdésekor
– gólok után
– tilos felszabadítás hibás megítélése után
– kapus idő előtti lecserélésekor, hacsak ezen szabályok kifejezetten másképpen nem rendelkeznek
A bedobást a védekező harmad pálya végi bedobópontjain kell elvégezni:
– a védekező csapat által a saját védekező harmadában elkövetett bármilyen szabálytalanságot követően (a korongot azon a pályavégi bedobóponton kell bedobni, amelyik oldalon a játékmegszakítás történt, hacsak a szabályok kifejezetten másképpen nem rendelkeznek)
– szabálytalanul szerzett gólnál, amikor a korong egy játékvezetőn megpattanva kerül a kapuba
– mután a támadó csapat kihagyja a büntetőlövést
– a védekező csapat tilos felszabadításakor
A bedobást a semleges harmadban lévő bedobópontokon kell elvégezni:
– lest követően, amikor a lesállás úgy alakul ki, hogy a támadó bevezeti a harmadba a korongot
– a támadó csapat által a saját támadó harmadában elkövetett bármilyen szabálytalanságot követően
– játékmegszakítás után, dulakodáskor, ha az egyik vagy mindkét hátvéd, aki a támadó harmadának kék vonala közelében játszik, vagy a támadó csapat cserepadjáról bejövő bármely játékos bemegy a támadó harmadba a pálya végi bedobókörök külső szélén túl
A bedobást a képzeletbeli vonalon kell elvégezni:
– les esetén, amikor a korong egy átadást követően jut a támadóharmadba, hacsak nem a saját védekező harmadából passzolta vagy lőtte a korongot egy támadó játékos
– bármelyik csapat által elkövetett bármilyen szabálytalanságot követően a vonal legközelebbi pontján, ahol a játékmegszakítás történt, hacsak ezen szabályok kifejezetten másképpen nem rendelkeznek
– ha a mérkőzés bármilyen olyan okból szakad meg, amit a szabályok nem fednek le, a korongot a legközelebbi bedobóponton vagy a képzeletbeli vonalon kell bedobni, ahol utoljára megjátszották
A bedobások elvégzése
A játékvezető vagy a vonalbíró a bedobáshoz felállt két játékos botja közé dobja be a korongot. Harmadkezdésekkor és gól után a játékvezető dobja be a korongot, de bármikor megkérheti erre maga helyett valamelyik vonalbíróját. Egyéb esetekben a vonalbíróé a bedobás. A játékosoknak egymással szemben, arccal a pálya ellenfél felöli vége felé kell elhelyezkedniük, körülbelül egy bot hossznyira egymástól, úgy, hogy a botjuk tolla a bedobópont fehér részén érintse a jeget. A játékosoknak öt másodpercük van felállni a bulihoz. Ha nem teszik ezt meg, de mindkét csapat a saját oldalán helyezkedik el, akkor bedobható a korong anélkül is, hogy elfoglalnák a felek a pozíciójukat.
Ha már odaálltak a bulihoz, de szabálytalakodnak, akkor a vétkes felet el kell küldeni a bedobóponttól, és csapatából egy másik játékosnak kell váltania. A támadó csapat játékosának a támadó térfélen elsőként kell a botját a jégre tenni, majd közvetlenül utána a védekező csapat játékosának. Ha nem rakja le, akkor anélkül is bedobhatja a vonalbíró a korongot. Azonban amikor a bedobás a középső bedobóponton történik, a vendég csapat játékosának kell elsőként a jégre tennie a botját.
A játékvezetőnek a mérkőzés kezdetekor a sípot nem kell megfújnia. Játékoscserét nem lehet engedélyezni, amíg a bedobást el nem végezték, és a játék nem folytatódik, kivéve, amikor olyan büntetést szabnak ki, amely emberhátrányt okoz. Ha a bedobáshoz felálló játékos nem foglalja el azonnal a megfelelő helyzetét, amikor a játékvezető erre utasítja, a játékvezető elrendelheti cseréjét a bedobásnál egy másik jégen lévő csapattársával.
Ha egy játékos bemegy a bedobókörbe a bedobás elvégzése előtt, a játékvezetőnek vagy a vonalbírónak bele kell fújnia a sípjába, hogy újra bedobják a korongot, hacsak a vétlen csapat meg nem szerzi.
A sorozat eddigi részei:
A les
A késleltetett les
A tilos felszabadítás
Végleges fegyelmi, végleges kiállítás
Mi van, ha a bíró rúgja a gólt?
Korongozás kézzel-lábbal
A térdhasználat
A palánkra lökés
A magas bot
A csere szabályai, 1. rész
A csere szabályai, 2. rész
sziszi_15 2009.02.12. 11:56:13
ezt kifejtené valaki, hogy mit jelent? mert ilyent szerintem még soha sem láttam, és nem nagyon tudom értelmezni.
facsipesz 2009.02.12. 20:58:08
Fogai közt halkan elmorzsolt a bírónak egy "mégegy kiállítás és csíkos leszel életed végéig, mellásd"-ot? Vagy mert büdös a szája?:)
hokimoki (törölt) 2009.02.12. 21:14:50
facsipesz! Igen, ha nem teszi le az ütőjét. Mert mondjuk támadóként nem hajlandó letenni az ütőt a jégre, mert azt reklamálja, hogy az ellenfél sem tette még le. Ilyenkor látszatra normálisan viselkedik, pedig mégse. Vagy ha abszolút nem csinál semmit és mégis elzavarják, az még azért lehet mert a csapattársa becsúszik a körön belülre és hiába figyelmeztetik nem hajlandó megérteni, hogy húzzon ki onnan vagy a bajusz másik oldalára álljon teljesen.
Én így értelmeztem ezen szabályokat, bár kellett hozzá 15 év mire tisztában lettem velük :)
sziszi_15 2009.02.13. 13:23:53