Kanada döntőbe rohanta magát

2008.05.17. 08:00 D. Gromov

Sokkal simább hazai diadalra számítottunk, mint ahogyan végül megszületett. A svédek minden mindegy alapon villogtak a második elődöntőben, alaposan megkeverték a kanadai sorokat. Hatalmas, nyílt sisakos csata lett belőle.

Pedig az elején néhány percig úgy látszott, Heatleyék simán lemossák az ellenfelet, okos emberelőnyös akció végén a gólkirályjelölt jóvoltából a 6. percben Lundqvist ketrecében pihent a korong. A zöm a lelátón és a tévék előtt is azt gondolhatta, sínen van minden, de nem a svédek, őket mintha felszabadította volna a hátrány a nyomás alól. Különösen az Oroszországba szerződött Weinhandl volt elemében, közreműködésével lőtt jelentős gólt az első harmad utolsó percében Stralman hátvéd.

A Kovalcsuk által az orosz–svéden lepofozott, nem éppen gólérzékenységéről híres játékosnak a későbbiekben is jutott főszerep, de előbb egy másik védő, N. Wallin talált be a kanadai kapuba a második felvonás elején, 1-2, hidegzuhany. Alighanem ez volt a legjobb harmad eddig: a kanadaiak nem sokáig sopánkodtak amiatt, hogy váratlanul nehéz helyzetbe kerültek, elkezdtek rohanni inkább. Öt perc alatt Geztlaf és Myers szerzett gólt, máris 3-2 a vendéglátók javára. A svédek sem rogytak meg, jött a fent említett Stralman, megint egál. 1 perccel és 3 másodperccel később Rick Nash úgy lépett meg sok védő között, ahogy Palkovics Krisztiánnak szokása, ha ukránok ellen játszik, 4-3. Kicsit szusszantak a csapatok, aztán kettős fórból Green növelte az előnyt, 7 másodperccel a szünet előtt.

Ez nem a kapusok napja volt, különösen nem Lundqvisté, nem is ő jött ki a harmadik menetre, Tellqvist váltotta. Az utolsó húsz percben is folytatódott a sietés, de a góleső abbamaradt. Warg révén közelebb is kerültek a svédek, egyenlíteni már nem tudtak, az 5-4-gyel Kanada került másodikként a fináléba.

Az álomdöntő tehát összejött. A csoportkör után azt mondtuk, Kanada toronymagas favorit, sokkal összeszedettebbek, mint a szintén kiváló oroszok. Ám az elődöntőben Ovecskinék nyújtottak sokkal magabiztosabb, fegyelmezettebb, meggyőzőbb teljesítményt. Az is valami, hogy Nabokov az utolsó 120 perc során nem kapott gólt, ezzel vélhetően le is győzte Lundqvistot a ki a vb legjobb kapusa különversenyben. Akárhogy is, óriási meccsre van kilátás vasárnap este. És a kérdés ugyanaz: ki is nyeri a világbajnokságot?