"Átalakítottuk a sorokat Hári Norbert kiesése után, majd meglátjuk, mennyire működőképes a csapat így – mondta Szongoth Kristóf, a magyar ifjúsági válogatott edzője. – Kedden 50, szerdán 35 percet edzettünk jégen, ennyi időnk volt az új összetétel csiszolására. Ausztriával kezdjük a világbajnokságot, az első mérkőzés mindig nagyon fontos. Egy erőszakos, gyors, jól lövő csapat lesz az ellenfelünk, amely ellen sok korcsolyázással és kemény játékkal eredményesek lehetünk. Biztos vagyok benne, hogy csatáraink sebességben fel tudják venni a versenyt, sok gondot okozunk majd nekik a kapu előtt, a kulcskérdés a csapat védekezése lesz. Ők nagyobb darabok, mi pedig technikásabbak vagyunk, nincs nagy különbség a két válogatott között, ki-ki meccsre számítok, mert 1-2 éve serdülőben is közel volt egymáshoz a két garnitúra tudása." A székesfehérvári divízió 1/B csoportos U18-as világbajnokság 12.30-kor megkezdődött. A magyar válogatott 19.30-kor mutatkozik be az eseményen.
A magyar válogatott az első sorba Nagy Krisztián kerül Hári Norbert helyére, így összeáll a régi MAC-os tengely Sebők Balázzsal, míg ugyancsak az összeszokottság miatt Gágyor Péter lép előre Dósa Krisztián mellé a harmadik trióba, akit Schmál Kristóf pótol a negyedik csatárhármasban. Tehát a magyar válogatott a következő összetételben várja a vb-nyitányt:
Kapusok:
Vay és Ágoston
Védőpárok:
Korbuly, Kiss
Reiter, Léránt
Arany, Pados
Szaller
Csatártriók:
Nagy, Sebők, Könczei
Vincze, Kocsis, Ritó
Gágyor, Dósa, Fliszár
Hamvai, Bata, Schmál
Majoross
Ausztria szelekciója nem ismeretlen a magyar stáb számára. Természetesen a Red Bull Salzburgból érkeztek a legtöbben a vb-re, összesen heten. Róluk azt kell tudni, hogy klubcsapatuk névadó szponzora új ligát vásárolt magának, és így a salzburgi U18-as és U20-as csapat a cseh extraligás egyesületekkel játszott egész szezonban az úgynevezett Red Bull Hockey Rookies Cup keretében. Smail Samardzic volt a legeredményesebb ebben a sorozatban. A keret egyik legtehetségesebb tagja Johannes Bischofsberger, aki év közben végig az NHL draftlistán volt, a 134. európaiként jegyezték. Idén az EBEL-ben is játszott 15 mérkőzést, egy gólt lőtt és négy gólpasszt adott, ráadásul a divízió 1/A csoportos junior-világbajnokságon is megállta a helyét, 5 meccsen 4 ponttal zárt a bombaerős mezőnyben. A svéd ifjúsági bajnokságból érkezik Alexander Cijan, Maximilian Reisinger pedig Svájcból jött haza.
A Salzburgon kívül otthon játszók túlnyomórészt a juniorbajnokságban és a Nationalligában versenyeztek az idényben, mivel Ausztriában nincs U18-as bajnokság, csak U17-es, ezért az 1994-es születésűek az U20-asba fértek be. Ruslan Gelfanov révén egy honosított orosz csatár is játszik majd ellenünk, ő Szentpétervárott jégkorongozott, mielőtt Villachba költözött. A kapuban minden bizonnyal az EBEL-meccsen is debütáló Philipp Zopf kap helyet első számúként. Nem érkezett haza ugyanakkor Layne Viveiros, a felnőtt szövetségi kapitány kanadai juniorligában játszó fia, ne bánjuk ezt. Egy hely még nyitott az osztrák keretben, így szerdán 19+2 játékossal állnak fel. A csapat közel felének van legalább néhány mérkőzéses EBEL-tapasztalata.
2006-ban játszottunk legutóbb hivatalos tétmeccset az osztrákokkal az U18-as korosztályban, a miskolci világbajnokságon esélytelenül kaptunk ki 7-3-ra Oberkofleréktől. Ezzel akkor ki is estünk a divízió 2-be. Azóta változott a világ, 2010-ben Magyarország a d1 második helyén végzett, Ausztria viszont kiesett a d2-be, így ezúttal ők az újoncok a székesfehérvári csoportban.
Ausztria a felkészülés során Norvégiától 4-1-re és 3-1-re kapott ki, majd a magyar csapat által februárban legyőzött Olaszország verte nyugati szomszédunkat 6-2-re az utolsó felkészülési mérkőzésen. A magyar válogatott egy meccset játszott, Románián gázolt át 8-1-gyel.
Természetesen a többi csapat is játszott előkészületi meccseket: Fehéroroszország 6-3-ra és 4-1-re verte a fehérorosz felnőtt bajnokság egyik középcsapatát, a HK Lidát, majd Szlovákia U18-as szelekcióját hosszabbítás után 3-2-re múlta felül. A fehérorosz válogatott tagjainak nagy része hazájuk másodosztályú felnőtt bajnokságában játszották végig a szezont. Kazahsztán 4-3-ra és 6-2-re verte Szlovéniát. A hozzáértők szerint komoly játékerőt képvisel a kazah csapat, amely azonban három legjobb játékosát nélkülözi a világbajnokságon. Nyikita Mihailisz az első mérkőzésen mesterhármast ért el, a másodikon duplázott, így a Barisz Asztana-2. apró csatára a gólok felét vállalta magára.
Egyéb érdekességek is vannak a világbajnoksággal kapcsolatban. A fehéroroszok vezetőedzője az a Mihail Vasziljev, aki a Szovjetunió színeiben 1984-ben olimpiai bajnoki címet nyert, egy évvel korábban pedig világbajnokságot. Akkor a CSZKA Moszkvában hokizott.
Sok megfigyelő, ügynök kíváncsi az eseményekre, itt lesz többek között egy kanadai junior ligás klubtulajdonos, de előzetesen jelezte érkezését Claude Lemieux is, aki 1449 NHL-mérkőzést játszott és négy Stanley Kupát nyert játékosként.
A magyar ifjúsági válogatott vb-kerete:
Kapusok: Ágoston Olivér (Espoo Blues, FIN), Vay Ádám (HK Trnava, SVK).
Hátvédek: Arany Máté, Pados László, Reiter Attila, Szaller Márk (Fehérvár), Kiss András (EHC Freiburg, GER), Korbuly Gergő (Alingsas, SWE), Léránt René (Dab.Docler).
Csatárok: Bata Dániel, Majoross Kristóf, Schmál Kristóf (MAC), Dósa Krisztián, Hamvai Szilárd, Kocsis Ferenc, Vincze Péter (Fehérvár), Fliszár Zalán, Gágyor Péter (Vasas), Könczei Áron (Flemingsberg, SWE), Nagy Krisztián (KalPa, FIN), Ritó László (Miskolc), Sebők Balázs (Karpat Oulu, FIN).
április 11., szerda, 19.30: Magyarország–Ausztria
április 12., csütörtök, 19.30: Magyarország–Ukrajna
április 14., szombat, 19.30: Magyarország–Fehéroroszország
április 15., vasárnap, 19.30: Magyarország–Kazahsztán
április 17., kedd, 19.30: Magyarország–Lengyelország