"Szeretem látni, hogy a hokisták miként viselkednek különböző helyzetekben, és hogyan illeszkednek különböző játékrendszerekhez" – mondta blogunknak Eric Thurston, a junior- és az ifjúsági válogatott szövetségi edzője. A kanadai szakember vezetésével két hét múlva csütörtökön – a keret kétnapos edzőtáborozása után – elutazik Ukrajnába a junior-válogatott, hogy részt vegyen a december 12. és 18. közötti világbajnokságon. A Druzsba-jégcsarnokban Ukrajna, Hollandia, Dél-Korea, Litvánia és Spanyolország között szeretnénk a feljutást jelentő első helyen végezni a divízió 2/B vb-n, amely tulajdonképpen a negyedosztálynak felel meg, a rangsorban a 23–28. helyen álló válogatottak küzdenek itt. A keretet érintő információnk szerint a svéd élvonalbeli Modo Hockey elengedi Hári Jánost a magyar U20-as válogatottba.
"A legfontosabb most az, hogy minden utazó játékos bemutathassa a képességeit. Mindenki szerepet kap, ráadásul az lenne a cél, hogy a lehető legtöbb játékszituációban teszteljük a fiatal játékosok alkalmasságát" – mondta Eric Thurston szövetségi edző a novemberi négyes tornák előtt. A juniorok novemberi tornáján jól játszott a magyar válogatott. A szlovéniai ellenfelek közül a franciáktól kikaptunk, az olaszokat legyőztük és a favorit hazai csapat pedig csak hosszabbításban győzte le a mieinket. Mindhárom csapat nálunk magasabb csoportban játszik a vb-n, a szlovénok két osztállyal.
"Én magam is meglepődtem a mérkőzések alatt a játékosaink által mutatott határozott, kemény stíluson, a gyorsaságon, valamint a technikai megoldásokon. A franciák igen magas színvonalú játékszisztémát mutattak be. Ez volt a tornán az első mérkőzésünk, és az első harmadban mutatott teljesítményünket nem is érheti kritika. Az történt, amit elgondoltunk, jól járattuk a korongot. és a védő harmadunkban is megbízható munkát végeztek a srácok. A középső harmadra tompán jöttek ki a mieink, míg a franciák felpörgették a játékot, öt perc kihagyás elég volt ahhoz, hogy gyors három góllal meglépjenek tőlünk. Ezzel meg is nyerték a meccset."
A kanadai szakember elmondta, az eredményes korongelhozatal, a jó bulistatisztika és a korongbirtoklás egy-egy mérkőzés kulcsfontosságú jellemzője. "Úgy mentünk a pályára, hogy a játék különböző elemeiben erőt mutassunk, domináljunk, és ez mutatkozzon meg a korongbirtoklás és a kapura lövések terén is. A centerek és a buli többi résztvevője számára is világossá kell tenni, hogy mi a teendőjük akkor, ha elhozzuk a pakkot, vagy éppenséggel, ha elveszítjük. Fontos, hogyan tudjuk első esetben megtartani a korongot és rögtön támadásba lendülni, vagy ellenkező esetben azonnal visszaszerezni a játékszert. A korongjáratással kell területet találva bejutni a védelem mögé. A korong kapuba juttatása a végső célja a támadásnak. és ha gólhelyzetbe kerülünk, keményen meg kell dolgoztatnunk az ellenfél kapusát, és nem szabad célt téveszteni. Ez a játékosok feladata, ennek végrehajtásához minden segítséget megadunk.
A játékosaink sok különböző csapatból kerülnek ki, de a válogatottban egységes filozófiára van szükség. Tűz alatt kell tartani a kaput, de ezzel egyidejűleg a játékostársaknak készen kell állniuk a védekező csapat tagjait megelőzve a kapu elé érve a területet kontrollálni és a kipattanó korongra lecsapva komoly zavart okozni a kapu előterében. Van négy sorunk, amelyek egyre egységesebbek, munkára képesek. Pozitívum, hogy a védekezésbeli együttműködés is kezd alakulni."
Eric Thurston blogunknak elmondta, hogy a decemberi világbajnokság előtti összetartás után hirdeti ki az utazó keret. A külföldön játszó játékosok esetében több szakemberrel egyeztetett a stáb, továbbá az egykoron velük, vagy ellenük tapasztalatot szerzett játékostársak véleményét is kikérték. A ligák erősségével tisztában vannak az edzők, és az interneten elérhető statisztikai mutatókat is folyamatosan követik.
"Természetesen a világhálóra feltett filmanyagokat is elemzem, és magukkal a potenciális jelöltekkel is chatelek. Minél több információs forrásból merítek, annál pontosabb profilt tudok kialakítani a játékosokról. El kell azonban mondanom, hogy a külföldön, főleg a tengerentúlon játszók értékelése komoly kihívást jelent, hiszen a személyes tapasztalat nélkül nehéz felmérni a tudást, és a képességekről, a magatartásbeli jellemzőkről egyáltalán nincs tapasztalatom esetükben. Ugyanakkor a velem együtt dolgozó szakemberek értékes tapasztalataira nagyban tudok támaszkodni. Fekti Bálint és Kóger István a juniorok esetében, míg Majoross Gergely és Szongoth Kristóf az ifjúsági csapatnál támogatják a kiválasztási folyamatot. Összeülünk és együtt értékeljük a játékosok egyéni jellemzőit, így jutunk közelebb az ideális kerethez."
A december közepéig hátralévő időben komoly feladatok állnak még a szakvezetés előtt. "A bledi tornáról való visszatérésem óta azon vagyok, hogy a megmaradt időben a lehető legtöbb Mol Liga-mérkőzésen figyeljem meg azokat a fiatalokat, akiknek a keretbe hívásáról még nem vagyok teljes mértékig meggyőződve. Szeretném a potenciális kerettagokat a sorokban és a védőpárokban próbálgatni, tesztelve azt, hogy hogyan illenek össze."
A legégetőbb feladat az U20-as válogatott összeállítása, azt követően az ifjúsági szelekcióra kerül a hangsúly. AZ U18-asok a juniortornával egy időben Franciaországban játszottak három mérkőzést a házigazdákkal. A csapatot a két magyar segítő kísérte el. "Távollétemben az ifjúsági válogatott irányítását Majoross Gergelyre bíztam, Szongoth Kristófot pedig arra kértem, támogassa a szakmai munkát. Amikor a túráról visszaérkeztek, mindkettőjükkel megvitattam a látottakat. Minden játékost egyenként értékeltek. A kapott elemzés segít abban, hogy átgondoljam, kiket hívunk be a decemberi összetartásra. Ezenkívül fontos információkat kaptunk arra vonatkozóan, hogy kit milyen poszton lehet optimális esetben használni.
A végső keret kialakítása idejére már tudni fogom, mely játékosok illeszkednek a szisztémába, és ki kivel találja meg legjobban a közös hangot. De addig is nyitott vagyok és figyelek, több srácnak is meg kívánom adni az esélyt a bizonyításra. Tény hogy az U18-as válogatottal még nem nyertem mérkőzést, de a hangsúly nem is ezen volt eddig, sokkal inkább a játékosok fejlesztésén. Ha az ifjúsági világbajnokság decemberben lenne, akkor másképpen álltunk volna a legutóbbi mérkőzésekhez, de most még elég időnk van arra, hogy több játékost különböző szerepkörben teszteljünk.
Szeretem látni, hogy a hokisták miként viselkednek különböző játékhelyzetekben, és hogyan illeszkednek különböző játékrendszerekhez. Persze mi mindannyian szeretünk nyertesként lejönni a pályáról, de most nem a francia csapat legyőzése volt az elsődleges, hanem az, hogy áprilisra, a hazai rendezésű vébére legyen jól felkészítve a csapat, és ott már győztes mérkőzéseken szeretnénk learatni a szisztematikus munka gyümölcsét."