Kanada–Lettország 4-2

2009.05.07. 18:57 D. Gromov

Csak kínkeservesen győzte le a végső siker egyik jelentős várományosa az outsider Lettországot. Az első negyven percben tempó és izgalom sem nagyon volt, az utolsó húszban is inkább a baltiaknak köszönhetően sűrűsödtek be az események. Akik több mint öt perccel a vége előtt lehozták a kapust, de hiába támadtak harmadik góljukért.

A világbajnokság legálmosabb harmadainak egyikét produkálták a jégen húsz percig épphogy módjával küzdő urak. A lettek feltehetően azzal jöttek ki, hogy védekezniük kell, de sokáig nem kellett, és ezzel nem tudtak mit kezdeni. A kanadaiak meg mintha arra gondoltak volna, hogy pénteken elődöntő lesz, nem lenne okos elfáradni előtte. A lényeg, hogy jó darabig több helyzetük volt az esélytelennek gondolt baltiaknak, mint a favoritoknak. Heatleyék az utolsó másfél percben belelendültek, második emberelőnyükben pillanatok alatt három abszolút ziccert is kidolgoztak, de egyikből sem született gól. Ez már a harmadik negyeddöntő volt, amelynek első felvonása góltalanul zárult.

A második menet sem kínált osztályon felüli feszültséget, igaz, a kanadaiak egy idő után megpróbáltak sietni. Iparkodásukat a 27. percben koronázta először siker, Derek Roy tökéletes passzt adott Dany Heatleynek, aki perfektül bevágta. A második kanadai gól a 35. perc elején érkezett, Dan Hamhuis lőtte rá messziről, az addig kiválóan védő Masalskis elnézte. Úgy tűnt, eldől a meccs, pláne azután, hogy a bírók kettős fórhoz segítették a kanadaiakat. Akik annak ellenére sem tudtak mit kezdeni ezzel, hogy időt is kértek. Sőt: a lettek már 4 az 5 ellen meglódultak és szépítettek. Guntis Galvins szerzett korongot saját harmadában, passzával megugrott Vasiljevs, jól adta vissza a kanadai kapu előtt az exfehérvárinak, aki nem hibázott. A lettek nem örülhettek sokáig, 17 másodperc múlva, még ugyanebben a hátrányban Stamkos kotort be egy lecsorgót.

A harmadik felvonás gyors eredményátalakítással kezdődött, előbb Vasiljevs lőtt hatalmas gólt Chris Mason kapujának jobb felső sarkába, majd Matt Lombardi állította vissza a közte kettőt a 44. perc legelején. 2-4 után a lettek feltettek mindent egy lapra, elkezdtek támadni, amennyire bírtak. Bírtak, volt, amikor teljesen beszorították a kanadaiakat, olykor 5 az 5 ellen is felálltak. A világbajnoki második meg kontrázott. Itt és ott sem talált be senki, ezért meglepőt húzott Olegs Znaroks lett kapitány. Szűk hat perccel a duda előtt előnybe került csapata, Znaroks kivárt, 54:53-nál időt kért, lehozta Masalskist. Egy dabarig 6 a 4, majd 6 a 3 ellen is mehettek a lettek, de nem lett belőle semmi. Masalskis kis időre visszajött, de 57:38-nál, Hamhuis kiállításánál megint lement, mindhiába, egyetlen helyzetet sem sikerült gólra váltani. Ahogyan a kanadaiak sem találták el az üres kaput, pedig legalább háromszor megcélozták. Maradt a 4-2.

Az oroszokhoz hasonlóan a kanadaiak sem nyújtottak jó teljesítményt negyeddöntőjükön, ennél több kellhet a folytatásban. Hogy holnap kivel elődöntőznek, este derül ki, 20:15-kor kezdődik a Svédország–Csehország találkozó.