Most már négy férfi kezében van az NHL 2012/13-as szezonja, pontosabban annak kezdete és sorsa. Az NHL részéről Gary Bettman és Bill Daly, a játékosok képviseletében a Fehr fivérek, Donald és Steve próbálta egymáshoz közelíteni az álláspontokat péntek hajnalban, Torontóban, de fikarcnyit eredményt sem értek el. A felek kedden folytatják az akciót. Nagyjából egymás heccelése zajlik, a téthez képest legalábbis jelentős óvodás beütésekkel. A komisszár szerint a játékosok túlfizetettek és sokat veszíthetnek, ha elmarad a szezon, a játékos-szakszervezet szerint viszont nem a játékosok vesztenének többet a lockout miatt, és ezért ők egyáltalán nem félnek egy ilyen forgatókönyvtől. A homokozó kedden nyit újra.
Továbbra sincs kollektív szerződés, egyre többen látják biztosnak, hogy nyolc év után ismét lockout lesz az észak-amerikai ligában. "Úgy gondoljuk, hogy sokkal többet fizetünk, mint kellene. Ilyen egyszerű ez a vita" – mondta Bettman. Fehr így válaszolt: "Mindenki tudja, hogy a munkáltatók mindig kevesebbet szeretnének fizetni, ez nem meglepő. Mi méltányos megoldást keresünk, de ehhez legalább az kellene, hogy közeledjenek az álláspontok" – válaszolt Donald Fehr. A fizetési sapka tekintetében a liga továbbra is ragaszkodik a 50,8 millió dollárhoz, míg a szakszervezet a 69 millióhoz. Az előző szerződés jelenleg 70,2 milliót engedélyezne, s ez az összeg két év alatt 75-re növekedne. Ez nagyon jelentős különbség, innen folytatják a felek kedden, New Yorkban.
Közben a csapatok azért – mintha mi sem történne – folytatják a felkészülést, illetve az építkezést a következő szezonra, annak ellenére is, hogy néhány kiegészítő program, például újonctábor elmaradt. Taylor Hall, az Edmonton 2010-es 1/1-ese hét évre szóló, 42 millió dolláros szerződést rögzített az Oilersszel. Olyan is akad, aki már a lockout utáni időre tervez. Ilja Kovalcsuk egy orosz lapnak adott nyilatkozatában elmondta, ha nem lesz bajnokság, akkor a KHL-ben folytatja a kizárás alatt. A New Jersey játékosa azt is kifejtette, hogy nem nagyon érti, ilyen bevételek mellett miért hőzöngenek a tulajdonosok, és éppenséggel az ő hibájuk is, ha egy-egy sztárjátékossal olyan szerződést kötnek, mint éppen vele. A játékosok egyik legfontosabb kártyája éppen az előző lockout óta bekövetkezett látványos bevételemelkedés, amely 2005 óta meghaladja az 50%-ot. Álláspontjuk szerint ebből a főszereplőknek is részesedniük kell.
Amíg a KHL befogadja a játékosokat, addig a svéd Elitserien egészen biztosan nem. Erről egy finn hokiportál írt, hozzátéve, hogy a 2004/05-ös szezonban közel nyolcvan NHL-profi korongozott a svéd élvonalban. A liga vezetői most szabályozták, csak olyan játékos szerepelhet, aki a teljes szezonra szóló szerződéssel rendelkezik. Viszont az NHL farmcsapatait tömörítő AHL jól járhat, Daniel Fung, a liga komisszárja már most dörzsöli a tenyerét, hiszen minden bizonnyal sokan maradnak a tengerentúlon és a liga csapatait választják majd lockout esetén.