Nemzetközi karrierbe kezdtünk: írtunk egy cikket az IIHF honlapjának, amely meg is jelent ott. Az eredetit utánközöljük örömmel, noha sok újdonságot törzsolvasóink aligha tudnak meg belőle – a legszélesebb publikumnak szántuk, ismeretterjesztő célzattal. Sok különbség nincs a két verzió között, tán csak annyi, hogy a szerkesztők nem bírták ki, hogy ne játsszanak szójátékot a címben, továbbá odatettek egy rövid bekezdést a végére. De annyi baj legyen, ezért igazán nem orroltunk meg rájuk. Tovább alatt az írás.
A magyar válogatott az áprilisi divízió 1-es világbajnokságon feljutott az A csoportba. Hetven év szünet után szerepelnek ismét a legjobbak között. Az országban 15 éve töretlen a jégkorongsport fejlődése. Három héttel ezelőtt a három olimpiai előselejtezőn összesen 24 ezren biztatták a kedvenceket Szerbia,Horvátország és Litvánia ellen. A siker nem maradt el, februárban Rigába utazik a magyar válogatott.
Pedig az országban a nyolcvanas években még egyetlen fedett pálya sem volt. A kommunista rendszer nem támogatta Magyarországon a sportág fejlődését. A rendszer megbukott, a jégkorong levegőhöz jutott, és apró lépésekben elindult a felemelkedés útján. Sorozatban épültek a fedett csarnokok, jelenleg 16 ilyen pálya üzemel egész évben országszerte. Az igazolt játékosok száma tíz év alatt megduplázódott, ma már több mint kétezren hokiznak a nem egész 10 millió fős országban.
A minőséget kezdetben a szovjet, majd a szlovák, később a kanadai és az amerikai légiósok jelentették. A szakmai munka fejlődésében nagy segítségül szolgáltak a külföldről érkezett szakemberek. Több szlovák tréner szövetségi kapitány is volt, köztük Jan Jasko korábbi szlovák válogatott edző. Ezt követően még magasabb szintre került a szakmai irányítás Magyarországon, megjelentek a neves tengerentúli trénerek. Jelenleg a kanadai-olasz Pat Cortina irányítja a válogatottat, a szapporói feljutás is az ő keze munkája. Az ország legjobb csapatát, az Alba Volánt Ted Sator, a tapasztalt NHL-es edző vezeti. Sator korábban a szlovén válogatottat juttatta fel az A csoportba.
És az az ország, amely a kilencvenes évek elején Bulgáriával és Észak-Koreával nem bírt elbánni, mára már a legjobbakat is megszorongatja. Egyelőre csak barátságos mérkőzésen, de legyőzték a szlovák és a svéd válogatottat is. Budapesten készült fel a 2004-es prágai világbajnokságot megnyerő kanadai válogatott. Jövőre Finnország legjobbjai készülnek majd a svájci vb-re a magyar fővárosban. Természetesen két mérkőzésen a magyar válogatottal is összemérik erejüket a Jari Kurri vezette északiak.
Svájcban a magyarok negyedik alkalommal kísérelik meg elhódítani az A csoportos világbajnokság rendezési jogát. Eddig mindháromszor pozitív visszajelzéseket kaptak, sok országot meg is előztek a szavazásnál, de egy nagyon fontos dolog hiányzott: nem a legjobbak között szerepeltek. A 2009-es választáskor ez már nem lehet hátrány.
A magyar bajnokság nyitott a szomszéd országok felé. A legjobb csapat, a székesfehérvári Alba Volán az osztrák pontvadászatban szerepel. A hat magyar első osztályú csapat mellé csatlakozott négy román, és egy tízcsapatos közös ligát hoztak létre, amelyet a térség egyik legnagyobb olajipari cége, a Mol névadóként támogat. A Mol Liga játékerejét mutatja, hogy egykori NHL-es és AHL-es játékos is megtalálható a csapatokban.
És a jövő is biztató. Egyre több egyesület alakul, ahol öt-hat éves kortól nevelik a gyermekeket, ezek száma manapság 30 felett jár. Bár a felnőtt válogatott meghatározó játékosai (Ocskay Gábor, Palkovics Krisztián, Ladányi Balázs, Horváth András, Tokaji Viktor) 30 évnél idősebbek, nem kell aggódni az utánpótlás minősége miatt.
A külföldi szakedzők mellett utánpótlás vonalon nemzetközileg is egyre ismertebb hazai szakemberek gondoskodnak a jövő generációról. Ocskay Gábor és Kercsó Árpád sokat tett azért, hogy az ország U18-as és U20-as válogatottjai is az elit előszobájának számító divízió 1-ben mérkőzzenek meg az ellenfelekkel. Néhány év múlva akár ezen korosztály számára is megnyílhat az út azelőtt, hogy a legjobbak között mutassák meg tudásukat.
Többek között a fenti szakemberek munkája gyümölcseként játszik most jó néhány fiatal fejlett jégkorongkultúrával rendelkező országok korosztályos bajnokságában. Őket kisgyermekként választották ki a svéd, az orosz és a svájci csapatok, és 12 éves koruk óta külföldön erősödnek. Nagyon jó eredményeik vannak. Hári János a Färjestad BK színeiben a svéd, Galló Illés a Beliye Medvedi Moscow csatáraként az orosz, Hentes Kristóf a Kloten Flyers tagjaként a svájci ifjúsági bajnokság egyik legeredményesebb játékosa.
Magyar játékos az NHL-ben még nem játszott. A legközelebb a válogatott első számú kapusa, Szuper Levente állt ehhez, aki 9 alkalommal ült a kispadon. Rajta kívül még két magyar jégkorongozót draftoltak, Gröschl Tamást, aki azóta már ismét Magyarországon játszik, és Vas Jánost, aki jelenleg a svéd Elitserienben a Brynäs játékosa.
quitz · http://bodicsek.blog.hu 2008.11.29. 13:06:01
flush 2008.11.29. 13:12:41
Eboué 2008.11.29. 13:39:35
D. Gromov 2008.11.29. 13:43:10
Egy írás több külföldön játszó magyar fiatalról:
jegkorong.blog.hu/2008/10/09/ot_fiatal_csatarunk_a_vilagelitben
Egy másik konkrétan Hentesről:
jegkorong.blog.hu/2008/11/23/magyar_serdulo_a_svajci_juniorbajnoksagban
De ha a keresőbe beütöd bármelyikük nevét, viszonylag sok információt találsz róluk nálunk. Kellemes itt-tartózkodást.
Dave55 2008.11.29. 14:20:50
Leslieke 2008.11.29. 15:02:49
aranyhal 2008.11.29. 15:12:00
canadien 2008.11.29. 15:37:21
Bencito 2008.11.29. 16:08:17
flea 2008.11.29. 17:47:43
kpityu2 2008.11.29. 18:11:08
barney's 2008.11.29. 19:00:50
Gretzky99 2008.11.29. 22:15:37
gm 2008.11.30. 11:02:16
A következő (két) utánpótlás büszkeségünk lehet Kóger Dániel és Nagy Gergő, akik klubjukban a felnőttek között a nemzetközi szinten is nívósnak számító EBEL-keretbe játszották be magukat, és teljesítenek igen jól.
Szerencsések vagyunk, mert a tengeren túlon is jól szerepelnek a magyar játékosok, Farkas Simon és Pavuk Attila vitte el oda a magyar finesz jóhírét.
A Redbull Salzburg is elégedett az általa kiválasztott magyar játékosokkal, Kiss Dáviddal, Somogyi Balázzsal, Hetényi Péterrel és Fekti Ádámmal.
Tisztelet illeti a teljesítményéért Dancsfalvi Norbertet és Bartalis Istvánt is, hiszen csapatuk nem játszik alacsony színvonalú mérkőzéseket, ők pedig jól teljesítenek benne.
El kell ismernünk a teljesítményét azoknak a játékosoknak is, akik a MOL Ligás csapatukban stabilan helyet kapnak. Őket nem tudnám hibátlanul felsorolni, így nem is próbálkozom vele.
Szeretném, ha a véleményemet a cikkíró, vagy az általa kiemelt játékosok nem ellenvéleményként értelmeznék, hanem inkább a "jégkorong-forradalom" meglétét alátámasztó tényekként.
D. Gromov 2008.11.30. 12:01:03
Balee25 2008.11.30. 14:35:04
Eboué 2008.11.30. 20:29:14
F. Kapus 2008.12.01. 09:13:52
Mivel a cikket én jegyzem, ezért válaszolok a felvetésedre. Mindenesetre hozzá kell tennem, nem egyedül dolgoztam rajta, Kerusz és Hokikori az írásban rengeteget segített, hogy az ügy titkos támogatójáról, aki segített elintézni a megjelenést, ne is beszéljek.
Természetesen szívem szerint mint az 1500 utánpótláskorú gyermeket felsoroltam volna. Ugye először írtunk arra a honlapra, amelynek tematikája és értelme nyilvánvalóan teljesen más, mint a mi blogunk.
Nem ismertük a szokásokat, nem tudtuk, mi fér bele. Ha őszinték vagyunk az egész írás nem más, mint egy voltaképpeni marketinganyag a mai magyar hokiról. Őszintén megmondom, legalább két bejegyzést azért írtunk bele, hogy megmérjük, mit engednek át a svájci szerkesztők. Magam pl. fogadást ajánlottam, hogy a három fiatalt ki fogják húzni belőle (ehelyett csak átírták őket ifiről juniorra), de arra sem mertem gondolni, hogy az Ocskay Sr.- és Kercsó-féle rész átmegy.
Átment, örüljünk neki.
Tisztában kell lennünk, hogy maximum négyhavonta-félévente lehet alkalmunk hasonló akcióra. reméljük, lesz is. Nem élhetünk vissza a vendégjoggal, úgymond. Ezért tettünk bele olyan fiatalokat, akiket valahová tudnak kötni a nemzetközi színtéren. Ez nem értékítélet, egyszerűen csak eladható anyagot akartunk az iihf.com szerkesztői elé tenni.
Azt gondolom, atöbbiek előtt is nyitva az út, hogy bekerüljenek oda, elég lehet ehhez akár csak egy kiemelkedő junior vagy ifjúsági vb-szereplés.
Máskülönben a cikk voltaképpen csak azért született, hogy legalább a nemzetközi szövetségnél a szlovákok fölé kerüljünk :-)
kamphore 2008.12.01. 20:42:44