Hogy siker vagy kudarc volt a budapesti világbajnokság végeredménye, fel nem jutásnak vagy az ezüstérem ismételt megszerzésének értékelhetjük-e, azt mindenki eldönti maga. Hogy mi a teendő minden szinten, a versenysportban és az utánpótlásban, arról még sok szó esik a mi posztjaink között is. Ám jó látni, hogy most végre mindenki érzi, változtatni kell a kialakult helyzeten, a struktúrán, ha egyszer tényleg komoly jégkorongsportot akarunk Magyarországon. Az elmúlt napok eseményeit fűztük össze indításképpen.
A jéghegy csúcsa a felnőtt válogatott, amely országos ismertségre és szeretetre tett szert évek kitartó munkájával. A Sport Tv adatai szerint 500 ezren nézték az Olaszországgal játszott vb-döntőt, ez sportági rekord a hazai televíziózásban. Ha azt nézzük, hogy a közelmúlt két nagy focimeccsét összesen alig kétszer ennyien látták, ez az adat más kontextusban is figyelemre méltó. Természetesen messze még az idő, amikor a legnagyobb amerikai üdítőgyártó cég, az egyik nagy kiskereskedelmi áruházlánc vagy valamelyik női magazin Mol Ligában játszó fiatalemberek arcával kívánja majd eladni magát, de a cél nem is a csehországi példa követése.
A szövetség vezetői máris azon dolgoznak, milyen eseményt szervezzenek a népes szurkolótábor örömére. A tervek közül az egyik, hogy megpályázzuk a jövő ősszel esedékes olimpiai előselejtező rendezési jogát. Helyes irány, minél több élményt kell szerezni a nézőknek és a játékosoknak. Azt is öröm látni, hogy gyűlnek az ötletek arról, miként lehetne jobban csinálni az eddigieket. A kulcskérdés nyilvánvalóan az lesz, hogy mindebből minek a megvalósítására futja anyagilag, szellemileg, erőileg.
Hasonlókról eshetett szó a nemzetközi és magyar sportági elnök elnökünknél tett látogatásán. Nyilvánvaló, hogy átfogó stratégiai tervet nemcsak Schmitt Pál-i kérésre kell készíteni, mindazonáltal megvalósítás fő finanszírozója szükségszerűen az állam lesz.
Kedden Budapesten tárgyalt a KHL két vezetője, Vlagyimir Salajev alelnök és Dmitrij Kurbatov sportigazgató. Mint elmondták, tájékozódtak a sportág magyarországi helyzetéről, a KHL és az MJSZ közötti lehetséges együttműködésről, szóba került egy bemutató mérkőzést a magyar válogatott és egy KHL-es csapat részvételével.
De talán ezeknél is fontosabb, hogy képesek legyünk minél több olyan rendezvényt összehozni, amilyet az MJSZ jövő hétfőn és kedden. A USA Hockey tart utánpótlásedzői továbbképzést a Jégpalotában. Hétfőn 15 órakor indul a program, a metodikai központban a fejlesztési modellt mutatja be Kevin McLaughlin, az amerikai szövetség utánpótlás-igazgatója. Ezt a mini korosztály bemutató edzése követi. Másnap Kenny Rausch, az USA Hockey utánpótlás-menedzsere a sportolók hosszú távú fejlesztéséről tart előadást, ezt követően a 10 évesek edzésére kerül sor.
Az amerikai szövetség a világ legdinamikusabban fejlődő utánpótlásrendszerét hozta létre, hatalmas energiákat és innovációt mozgósítva szisztematikus munkába kezdtek a kilencvenes években. A csoda bekövetkezett, nemrég zsinórban harmadszor nyerte az ifjúsági világbajnokságot az Egyesült Államok, amely az olimpián is egyenlő partnere volt Kanada felnőtt szelekciójának. Az U18-as világranglistát toronymagasan vezetik, az U20-ason is felzárkóztak a második helyre. Nem túlzás azt állítani, az az érintett, aki kihagyja a hétfői és a keddi továbbképzést, hibát követ el.
A meglévő létesítményekkel és a felnőtt csapatokkal kapcsolatos hírekkel jelen bejegyzés nem kíván foglalkozni, de nemsokára visszatérünk ezekre a kérdésekre is.