"Az elitképzésen kívül is erősíteni kell a bajnoki rendszert, mert mi lesz azokkal a gyermekekkel, akik 12-14-16 évesen nem férnek be a Starsba, a Volánba, a Miskolcba? Arról nem is beszélve, hogy a jelenlegi keretek között az a fiatal, aki 12 vagy 14 évesen gondolja úgy, hogy jégkorongozni szeretne, szinte esélytelenül kíván a csapatokhoz csatlakozni." Kukucska György nyíregyházi edző gondolatai ezek. A másod-harmad vonalba tartozó északkelet-magyarországi utánpótlás-nevelő egyesületek összefogtak, közösen megpróbálnak túllépni a körülményeik és a lehetőségeik okozta nehézségeken. A regionális szerveződés egyik motorjával és szóvivőjével beszélgettünk erről.
Nyíregyháza, Kazincbarcika, Jászberény és Eger jégkorongsportjának problémái és anyagi helyzete hasonló. Fél szezonon át üzemelő szabadtéri pályájuk van, utóbbi három városban szabványméretű, a szabolcsi megyeszékhelyen csak 40x20 méteres. Az utóbbi években beindult az óvodás és kisiskolás korcsolyaoktatás, majd a jégkorongképzés.
Nyíregyházán négy éve üzemel a mobil sátoros pálya, azelőtt soha nem volt műjég a városban. A múlt télen a kicsik részére heti kétszer tartottak korcsolyaoktatást, több mint száz gyermek járt rendszeresen a foglalkozásokra. Mint Kukucska György meséli, az U8 és az U10-es korosztályban már nincsenek problémáik, a pályájuk mérete sem gátja a fejlődésnek. A létszám is szépen alakul, mintegy 25 gyermek hokizik a Szabolcsi Sólymok eme két korcsoportjában.
A gondok az előkészítőtől, tehát az U12-esektől kezdődnek, mert az ő bajnokságuk már nagypályáján zajlik, amit nem tudnak biztosítani. Másfelől viszont itt és innen felfelé nem rendelkeznek a kellő létszámmal. A versenyeztetés hiányában tovább olvad a létszám, a képzett sportolók átpártolnak más sportágakhoz, ahol adottak a feltételek.
Mivel a többi városban is ez a probléma, öszefogtak és kitaláltak egy speciális bajnokságot, ahol minden korosztályból egy-egy sor játszik, és az azonos életkorúak mindig egymás ellen lépnek jégre. Ezzel az erősen kompromisszumos módszerrel idén sokszor összecsaptak a csapatok, és remekül működött a dolog. Most azt kérik, a magyar szövetség álljon a kezdeményezés mellé, legyen ez egy speciális bajnokság. A kezdeményezéshez természetesen más csapatok is csatlakozhatnak, akik hasonló problémával küzdenek. A budapesti Gepárd JSE máris jelezte, a következő szezonban csatlakozni kíván az eddigi négy gárdához.
"Fontosnak érezzük, hogy a sportág alapjait elsajátító gyermekeket megtartsuk a jégkorongsportban – mondja Kukucska. – Az idén 120-130 olyan gyermek jégkorongozott nálunk, akik nem szerepelnek az MJSZ nyilvántartásában. Nekünk nincsenek olyan lehetőségeink, mint az elitképzésben részt vevő fővárosi és ismert vidéki kluboknak. De tehetségek mindenhol felbukkanhatnak. Mi ezen a kis mobilpályán is neveltünk már fel egy kölyökválogatottkeret-tag játékost. Vincze Péter komolyabb szinten kívánta űzni ezt a játékot, ezért Debrecenbe költözött a bátyjával, ott nagypályán fejlődhet tovább.
Kezdeményezésünk létjogosultságát nemcsak az ilyen példák adják. Fontos, hogy az egészséges életre nevelésre is gondoljunk, mert nemcsak versenysportból áll a világ. Úgy gondoljuk, hosszú távon kialakulhat egy egészséges farmbajnokság rendszere. Azok a gyermekek, akik nálunk kiemelkednek, úgyis távoznak a jégcsarnokkal rendelkező csapatokhoz. Onnan viszont jöhetnek hozzánk azok, akik vagy nem akarnak nap mint nap komoly edzésekre járni, megelégszenek heti 2-3-4 alkalommal, vagy nem olyan ügyesek, fejlettek, ezért nem férnek be a jobb csapatokba. Abbahagyniuk nekik sem kell, sőt, számukra is fontos a rendszeres mozgás. Különben is, bármikor utolérhetik a jobbakat.
Ezért gondoljuk, hogy az elitképzésen kívül is erősíteni kell a bajnoki rendszert, mert mi lesz azokkal a gyermekekkel, akik 12-14-16 évesen nem férnek be a Starsba, a Volánba, a Miskolcba? Arról nem is beszélve, hogy a jelenlegi keretek között az a fiatal, aki 12, netán 14 évesen gondolja úgy, hogy jégkorongozni szeretne, szinte esélytelenül kíván a csapatokhoz csatlakozni. Nálunk ezt is megteheti. A mi szerveződő bajnokságunk biztosítja, hogy legyen út oda-vissza a fiatalok számára. A 2009/10-es szezonban mind a négy városban rendeztünk négyes tornákat, sokszor külön páros mérkőzéseket is. Örülünk annak, hogy a Gepárdok is fantáziát látnak ebben, és csatlakoznak hozzánk."
A nyíregyházi sportcsarnok mellett található mobil pálya működésének ötödik évét kezdi november elsején, és március végéig üzemel. Jégcsarnok terv szintjén sem szerepel a városfejlesztési programban, sajnos ennek a mobil létesítménynek a sorsa sem tűnik biztosnak. Pedig sokat haladtak a helyi szervezők. Mint említettük, az alsó két korosztályban 25 gyermek van, a 12 és 16 év közöttieknél 28-30 fő jár rendszeresen edzésre. A helyi felnőtt amatőrcsapat hetente kétszer jár edzeni a debreceni jégcsarnokba. A fiatalokkal szeptember elejétől szárazon készülnek, ahogy máshol is teszik, de Nyíregyházán a novemberi kezdés miatt minden későbbre tolódik. Nyáron a görhokiélet pezseg, 30-40 fős táborokat tartanak. Bíznak az MJSZ anyagi és erkölcsi támogatásában, szeretnék továbbfejleszteni a speciális bajnokságukat.
Szoljanka 2010.07.14. 09:35:25
De ha egy szer nincs szabvány pálya... nem értem...
Az egri, barcikai csapatoknak mi a nevük?
F. Kapus 2010.07.14. 09:58:58
Szoljanka 2010.07.14. 10:02:18
tolsztoj 2010.07.14. 11:32:48
Másrészt nem értem, hogy egy 100 ezres nagyságrendű városban még távlatilag sem gondolnak a városatyák jégcsarnok felépísére - furcsa - nagyobb városban azért több jut a különfiókokba...talán az erősebb lobbizás segítene?
AZ69a 2010.07.14. 12:42:01
kerusz 2010.07.14. 13:37:01
Mellesleg Nyíregyháza a százezres városok között még igazán jó helyzetben van, Kecskeméten emberemlékezet óta nem sikerül összehozni egy több hónapon át működő, és minden évben előre kiszámíthatóan, ugyanazon a helyen kinyitó pályát.
Tillasz 2010.07.14. 14:22:10
Kb. 2 éve volt az MJSZ a Polgármester nőnél. Ő elmondta, hogy a város olyan beruházásokat hajt végre, melyek elviszik a lehetőségeiket. Az egyik a látványfürdő, a másik a város csatornázása. Azonban partnernak mutatkozott egy PPP konstrukciós pálya megvalósítása mellett, ahol helyszínként a csarnok melletti terület jött szóba - itt, minden olyan dolog adot, ami a pályához kell, max a terület nem lenne elegendő - valamint a Sóstói terület. Sajnos tudomásom szerint ezek a tárgyalások leültek, a Polgármester választás közeledtével azért fel lehetne melegíteni a dolgokat.
kirurgus 2010.07.14. 15:30:18
Tillasz 2010.07.14. 15:41:39
Ja-ja. De lehet, hogy egy főtitkár+elnökségi tag delegációnál kissé nyomatékosabb lehet mondjuk egy elnök, főtitkár, elnökségi tagok, parlamenti képviselő delegáció, főleg ha mellé még néháyn vállalkozó is támogatást nyújt.:-)
w21 2010.07.14. 15:52:28
kirurgus 2010.07.14. 19:30:23
hokikori 2010.07.14. 21:15:44
Az még rémlik, hogy a vizes lobby vitte a prímet, mert a stratégiai irányvonalban az uszodafejlesztésekre helyezték a hangsúlyt. Most amikor a testnevelési óraszám növelése előtérbe került és a szkeptikusok a létesítmény (tornaterem) hiányára hivatkozva próbálják az ötletet támadni, különösen előtérbe kerülhet olyan létesítmények fejlesztése és a szabad kapacitások lekötése ami az említett problémát feloldja. Ilyen létesítmény lehetne többek között a műjégpálya. Franciaországban több városban délelőtt az általános iskolások töltik meg a jégpályákat akiket korcsolyázásra tanítanak.
Nyilván adódna a lehetőség az oktatásért felelős minisztérium, vagy az oktatási intézmény fenntartója részéről, hogy a képzéshez tartozó jégidőt finanszírozza. Ilyen módon is hozzá lehetne ám járulni a létesítmény fenntartásához.
Érdemes lenne az új elnökség elé tárni egy olyan javaslatot, hogy a vonatkozó tvr-be csempéssze be a minden megyei jogú városban legyen fedett műjégpálya 2014-re akciót és egyezzen meg az illetékes oktatásért felelős szakemberekkel, hogy a többlet testnevelési órák programjába kapjon helyet az általános iskolások korcsolya oktatása.
gm 2010.07.15. 10:00:47
AZ69a 2010.07.15. 11:03:02
w21 2010.07.15. 11:54:14
F. Kapus 2010.07.15. 11:56:46
w21 2010.07.15. 12:00:16
FRee · http://www.amatorhoki.hu 2010.07.15. 12:04:13
hokikori 2010.07.15. 15:38:53
Ugyan nagy általánosságban el van helyezve a mi sportágunk létesítmény fejlesztése is:
"Jégpálya-, jégcsarnok-építési program: a téli sportok közül kevésnek kedveznek Magyarország környezeti adottságai, így fejlesztésük a meglévő szakmai központok köré koncentrálva képzelhető el, komplex finanszírozási megoldásokkal. Az idényjellegű sportágak esetében rendkívül fontos az egész évet átfogó üzleti terv, és a gazdaságos működtetési modell kidolgozása."
Az általam említett vizes lobby ügyesen és konkrét geográfiai régió meghatározásával üzleti modell említése nélkül helyezte el az üzenetét.
"Tanuszoda-építési program: célja lehetőséget teremteni minden kistérségben az általános iskolai úszásoktatáshoz. Ennek érdekében minden kistérségben minimum egy tanuszoda biztosítása a cél."
Érdemes lenne ennek a frissítésére jól felkészülve felhívni a sportpolitikusok figyelmét, ha van egyáltalán egy ilyen típusu jognyilatkozatnak gyakorlati szerepe.