Ötvenpercnyi óriási teljesítménnyel és tökéletes védekezéssel nyerte meg a 2010-es A csoportos világbajnokságot a cseh válogatott. A kevésbé esélyes csapat a döntő estéjén jobban játszott, mint a gólt szerezni sokáig képtelen, ezért az idő múlásával egyre inkább elanyátlanodó orosz válogatott. Csehország sikere megérdemelt, Oroszország másodszor bukott ebben az évben, hiába volt a kerete erősebb, mint az utóbbi években bármikor.
Cseh szempontból jobban nem kezdődhetett és nem végződhetett volna az első harmad. Jakub Klepis már a 20. másodpercben megszerezte a vezetést Szemjon Varlamov kapus és az orosz védelem bizonytalankodásának köszönhetően. Jagrék ezután pláne azt játszhatták, ami eredetileg is szerettek volna: zártan védekeztek és szórványosan kontráztak, amiben bőven benne volt az újabb gólok veszélye. Az oroszok pedig mentek, mint a meszes, de nem pontosan úgy, mint a németek elleni elődöntőben, amikor dettó egygólos hátrányból kellett felállniuk, hanem sokkal frissebben és élesebben. Ezzel együtt sehogyan sem sikerült betalálniuk, számolatlanul eleresztett lövéseik vagy mellé mentek, vagy vasat találtak, vagy ha minden kötél szakadt, Tomas Vokoun védett. Képtelenek voltak kihasználni két és fél emberelőnyüket is, az utolsó passzok nem igazán jöttek össze. Ezzel együtt a dudaszó pillanatában mégis a hálóba került a korong, ám a gólt hosszas videózás után időn túlinak ítélték a játékvezetők, maradt az 1-0-s cseh vezetés.
A második húsz percben nagyjából ott folytatódott minden, ahol abbamaradt, azzal a különbséggel, hogy az oroszok mintha kevesebb meggyőződéssel és még kevesebb kreativitással támadtak volna. Tökéletes ziccerig nem jutottak, emberelőnyöket sem tudtak kiharcolni, egy alkalommal ők kerültek hátrányba, azt szerencsésen kivédekezték. A csehek egyre többször jutottak el Varlamov kapujáig, a 39. percben sikerrel is jártak. Ovecskin a támadóharmadban elgázolta Fjodorovot, a csehek meglódultak, a középre tett korongot Rolinek korcsolyával sodorta a hálóba. Megint videóbírózás következett, rúgó mozdulatot nem láttak, a gólt megadták, 2-0-nál kezdődhetett a második szünet.
A harmadik harmadban még tanácstalanabbak lettek az oroszok, az első tíz percben lövésük sem volt, a szó szoros és átvitt értelmében sem. A felvonás közepén előbb egy csúnya ütközés után borzolódtak fel a kedélyek, amely kiállítást még nem vont magával, ám nem sokkal később Jemelin hátvéd bodicsekelte Jaromir Jagrt, aki megsérült, a bűnös büntetése 5+20 perc lett. Innentől a csehek csak ölték a játékot, eszükbe sem jutott kihasználni az emberelőnyüket, akkor sem, amikor az orosz kiállítás lejárta előtt kevéssel még két perc jött. Mindez kis híján megbosszulta magát, az utolsó két percben ugyanis több cseh és egy orosz kiállítás következtében hol öt a három, hol hat a négy, hol öt a négy ellen támadtak az oroszok. Egy gólt sikerült is ledolgozni a hátrányukból, de további ziccereiket nem bírták értékesíteni. Csehország 2-1-re győzött.
A csehek 2005 után először világbajnokok, az oroszoknak nem sikerült triplázniuk, a 2007-es moszkvai elődöntő után először kaptak ki vb-n. A vancouveri olimpia elbukott negyeddöntője után ez is nagy kudarc a fantasztikus kerettel felálló gárda számára. Csehország negyeddöntője is veszélyben volt a Svájctól és Norvégiától elszenvedett vereségek után, majd a legjobb négy közé és a döntőbe is büntetőkkel jutott.
A torna legjobb kapusának a német Dennis Endrast, legjobb hátvédjének a finn Petteri Nummelint, legjobb csatárának az orosz Pavel Dacjukot választották. A média All Star-csapata így alakult: Endras – Nummelin, Ehrhoff (GER) – Dacjuk, Malkin (RUS), Paajarvi Svensson (SWE). MVP: Endras. Kissé különös, hogy a világbajnok csapatból senki sem került be, ezért közreadjuk saját válogatottunkat is: Tomas Vokoun (CZE) – Szergej Goncsar (RUS), Crhistian Ehrhoff (GER) – Pavel Dacjuk (RUS), Jaromir Jagr (CZE), Magnus Paajarvi Svensson (SWE). A pontkirály az orosz Ilja Kovalcsuk lett 2+10-zel, a gólkirály a kanadai John Tavares 7-tel, Dacjuk és a svéd Jonas Andersson 6-tal követte.
A világbajnokság végeredménye: 1. Csehország, 2. Oroszország, 3. Svédország, 4. Németország, 5. Svájc, 6. Finnország, 7. Kanada, 8. Dánia, 9. Norvégia, 10. Fehéroroszország, 11. Lettország, 12. Szlovákia, 13. Egyesült Államok, 14. Franciaország, 15. Olaszország, 16. Kazahsztán.
Olaszország és Kazahsztán kiesett, előbbi a magyar érdekeltségű divízió 1-es vb-csoportba kerül, ezzel legerősebb ellenfelünk lesz a feljutásért vívott harcban. Ezt a tornát mi rendezzük, a Papp László Budapest Sportarénában kerül rá sor április 17. és 23. között. A következő A csoportos világbajnokság Szlovákiában lesz 2011 májusában. 2012-ben Finnországba, 2013-ban Svédországba, 2014-ben Fehéroroszországba, 2015-ben Csehországba megy az elit, utóbbiról pénteken döntött a szövetség.
Az utolsó 100 komment: