Két nagyszerű létesítmény ad otthont a 2012. és a 2013. évi világbajnokságnak. A stockholmi Globe Arena és a helsinki Hartwall Areena egyaránt jégkorong-világbajnokságra épült, és minden tekintetben figyelemre méltó épület. Tovább után bemutatjuk őket.
1989-ben nyitotta meg kapuit az azóta is a világ legnagyobb gömb alakú épületének számító Globe Arena. A csarnok mindössze két kilométerre található a Gamla Stantól, azaz a csodaszép stockholmi óvárostól, és remek környezetben épült fel. Közvetlen közelében található több további rendezvényhelyszín, ami a területet Európa egyik legjobb adottságokkal rendelkező komplexumává avatja.
1928-ban épült fel itt az első sportlétesítmény, a régi Johanneshovs erőd romjain egy stadiont húztak fel. A stadiont 1964-ben átépítették, kialakult a Söderstadion, ami a mai napig is a Hammarby focistáinak hazai pályája. 1955-re a stadiontól délre egy jégpályát alakítottak ki, ami nyáron uszodaként működött. 1962-ben a jégpályát befedték, a jóval több mint 8000 férőhelyes Johanneshovs csarnok, vagy újabb keletű hivatalos nevén a Hovet azóta is az AIK, a Djurgarden, és hokicsapatának megszűnéséig a Hammarby otthona.
1982-ben határozták el, hogy a Söderstadion és a Hovet melletti területet sport- és kulturális központtá fejlesztik. 1986 tavaszán a Bergs építésziroda nyerte el a tervpályázatot, gömb formájú épületével. 1986 szeptemberében rakták le az alapkövét, és nem egészen két és fél év múlva, 1989 februárjában avatták fel. Még abban az évben házigazdája volt a jégkorong-világbajnokságnak, amelyet a Szovjetunió nyert meg. A gömbhöz kapcsolódva elkészült az Annexet, amely egy körülbelül 3000 férőhelyes kis rendezvénycsarnok.
A lenyűgöző kialakítású épület háromszintes lelátóin jégkorong-mérkőzéseken 13 850 nézőt képes befogadni. A külső átmérője 110 méter, az egyenlítője 35 méteres magasságban húzódik. A csarnok belmagassága 85 méter, tehát nagyjából egy 28 emeletes ház magasságával egyezik meg.
2010 óta újabb attrakcióval gyarapodott a létesítmény. A gömb külső héjára két sínrendszert szereltek fel, amelyeken az utcaszintről az épület legmagasabb pontjáig egy-egy 16 személyes gondola kúszik fel. A turisták nem mindennapi panorámában gyönyörködhetnek innen.
Érdeklődő olvasóink további, remek fotókat láthatnak minderről erre a linkre kattintva. A fejlesztés nem áll meg, már épül a Globen jelenleg még üres oldalán a 30 000 férőhelyes, hipermodern Stockholms Arenan, amely zárható tetejével egy minden UEFA- és FIFA igénynek megfelelő stadion lesz. Ez 2013-ra készül el, és van olyan terv, amely szerint a jövő évi jégkorong-vb néhány mérkőzésének is helyszínül szolgál.
Egészen más típusú fejlesztés történt Helsinkiben, a következő két vb másik színhelyén, ahol a 2012-es esemény döntőjét rendezik. A finn főváros az 1997-es jégkorong-világbajnokságra szeretett volna új arénát építeni. Az eredeti helyszín a belváros északi része, a régi jégcsarnok és az olimpiai stadion szomszédsága lett volna, azonban a város vezetése végül egy vasútvonalak által körbevett, elhanyagolt terület rendbetétele mellett döntött. A csarnok így a rendező pályaudvar és a Pasila vasútállomás szomszédságában épült meg, zsebkendőnyi területen.
Rekordot jelentő idő alatt húzták fel, hiszen az építkezés 1996. április 2-án kezdődött, és egy év és kilenc nap múlva, 1997. április 11-én a kivitelező átadta a kész épületet. 17-én tartották meg az első nagy rendezvényt, 19-én pedig Martti Ahtisaari köztársasági elnök hivatalosan is megnyitotta. Majd április 26-tól május 14-ig rendezték meg benne a világbajnokságot, amely a két nyert mérkőzésig tartó döntőben Kanada sikerét hozta a Svédország ellenében.
A csarnok melletti rendkívül kis területen a megközelítéséhez szükséges utak és egy 1421 férőhelyes parkolóház fért el. Ennek teteje a Budapest Sportarénához hasonlóan egyúttal közterület és közösségi tér is az aréna gyalogos megközelítéséhez. A vb alatt itt lesz a szurkolói falu.
Jégkorongmérkőzéseken 13 349 néző jelenti a telt házat az ellipszis alakú, 153x123 méteres épületben. A nagyon fontos vendégek számára 87 páholy áll rendelkezésre, az éttermekben egyidejűleg négyezren férnek el. Az elmúlt nyáron a csarnokot (a jégfelületet leszámítva) az NHL szabályrendszerének megfelelően alakították át, a palánkrendszerről mi is beszámoltunk blogunkban. Az elmúlt években a Jokerit Helsinki hazai pályája is a Hartwall Areena volt, így az évi több millió látogatót vonzó rendezvényeket a finn SM-liiga évi több mint harminc mérkőzése és az NHL-előszezon rendszeresen itt megtartott összecsapásai mellé-közé kellett elhelyezni. Szeptembertől áprilisig tehát úgy szerveznek koncerteket, más rendezvényeket, hogy jég van a csarnokban. Az átalakításokat kevesebb mint 24 óra alatt elvégzik.
Nem lennénk Skandináviában, ha ebben az épületben sem találnánk különlegességeket. Ezeket azonban nem könnyű észrevenni. A szűk hely miatt nehézséget okozott az edzőpálya elhelyezése. A finn építészek stílusos megoldást találtak a problémára. Mivel az épület a Helsinki altalaját alkotó gránitsziklákra épült, mintegy 30 méterrel a földszint alatt, 20 méter mélyen a gránitba vájva alakították ki a szabványos méretű edzőpályát.
Számunkra kissé szokatlan az alacsony belmagasság és a szabadon hagyott sziklafelület, de a végeredmény semmiképpen sem nevezhető barátságtalannak. A szükséges üreg kialakításakor létrejött sziklapárkányok remek pihenőhelyet nyújtanak az edzésekben, versenyekben megfáradt sportolóknak.
A csarnok másik különlegességét sötét üvegtáblák rejtik a kíváncsi szemek elől. A legfelső szinten található boxok egyikét úgy alakították ki, hogy a vendégek egyszerre hódolhassanak a finn emberek számára oly fontos két dolognak, a jégkorongnak és a szaunának.
Képek forrása: globearenas.se, stockholmsarenan.se, hartwall-areena.com, hermann-hermann.de, veikkaajat.com, wikipedia.