"A Mol Liga erősödését a Brassó esete mutatja a legjobban, a nagy igazolások ellenére ugyanott végeztünk, ahol az előző szezonban" – mondta blogunknak Miklós Ervin, a Fenestela 68 Brassó elnöke. Sorra vesszük a Mol Ligából kiesett csapatokat, ezúttal az új jégcsarnokkal versenybe szálló erdélyi klubhoz értünk, amely az alapszakaszban a hatodik helyen végzett, majd a Miskolccal szembeni negyeddöntőben 3-1-re maradt alul. Brassóban komoly tervek vannak, perspektíváik, lehetőségeik tán a legjobbak a ligában. A brassói elnök a Mol Ligával kapcsolatos fejlesztési terveit is elmondja tovább után.
"A Mol Liga idén újabb előrelépés volt a csapat életében – értékelte a helyzetet Miklós Ervin. – Igazi erősítés érkezett hozzánk, részben a csíkszeredai játékosok, részben az idegenlégiósok révén. Megválogatott saját kerettel és két sor újonnan igazolt játékossal vágtunk bele a 2009/10-es szezonba. Többre számítottunk az eredményesség terén, nem gondoltuk, hogy a válság ellenére az UTE-t kivéve minden csapat erősíteni tud az előző idényhez képest. A Mol Liga erősödését a Brassó esete mutatja a legjobban, a nagy igazolások ellenére ugyanott végeztünk, ahol az előző szezonban.
Ettől függetlenül elégedettek vagyunk a szerepléssel, nagyon sok sérülés volt csapatunkban, ha Péter Róbert hiányzását nem számítom, akkor is csak a negyeddöntő első két meccsén tudtunk teljes kerettel felállni. De vannak még terveink: a román kupát és a román bajnokságot szeretnénk megnyerni. Csapatunk még nem nyert semmit, egy győzelemmel felérő kupadöntőbe jutásunk van két évvel ezelőttről, akkor a HC Csíkszeredát vertük az elődöntőben, de végül ezüstérmesek lettünk. Erősítést pillanatnyilag nem tervezünk, de nem zárható ki, hogy ha úgy alakul, igazolunk január 31-ig.
A csapatépítés tekintetében a stabilitást helyezzük előtérbe. Minden hazai játékossal hosszú távú szerződésre törekszünk. A jól teljesítő légiósokkal kapcsolatban is van koncepciónk, de velük megvárjuk a márciusi döntőt. A minap eldöntöttük azt is, hogy ezt az évet változatlan edzői stábbal dolgozzuk végig, tehát december végéig változatlan marad a szakvezetés. Itt is a folytonosság mellett döntöttünk.
Örvendetes, hogy ebben a szezonban behoztuk a Mol Ligát Brassóba. A brassói nézők megszerették a jégkorongot, megértették a Mol Liga lényegét, fontosságát. Átlagnézőszámunk 500-600 fő, szeptember óta folyamatosan emelkedik. A rájátszásban kétszer telt ház előtt játszottunk, 1200-1300 között volt a fizető nézők száma. A jegyár kialakításánál arra figyeltünk, hogy sokan legyenek, hatszáz forintnak megfelelő lejbe kerül egész szezonban a felnőtt meccsbelépő.
Büszkék vagyunk arra, hogy már saját szurkolótáborunk is van, amely Miskolcra és Csíkszeredába is elkísér minket. A szurkolók blogot is indítottak. Brassó 300 ezres város, a magyar lakosság aránya nem éri el a tíz százalékot. Örülünk, hogy városunk igazi multikulturális településnek mondható. Nem nézzük, kik járnak a mérkőzéseinkre, de észrevehető, hogy bőven vannak románok is a lelátón. Az a fontos, hogy minél többen magukénak érezzék a csapatot, jó úton járunk. A szurkolói blogot magyarok készítik, de román nyelven, mert úgy döntöttek, a szurkolók közös nyelvét használják.
Néhány hónappal ezelőtt névváltozáson ment át csapatunk, immár Corona Fenestela 68 Brassó a hivatalos nevünk, a Mol Ligában is így indulunk a következő szezonban. A szakosztályok a polgármesteri hivatallal közösen alapítottak egy új magánklubot, ez a Corona. Corona különben Brassó latin neve. A költségvetés mintegy hetven-nyolcvan százalékát az önkormányzat biztosítja. Cél, hogy a megpályázható pénzekből a lehető legmagasabb szinten versenyezzenek csapataink. Brassóban a jégkorong a sportágak között a harmadik helyre küzdötte előre magát. A Coronának a hoki mellett női és férfi kézilabda- és labdarúgócsapata is van, és több egyéni sportágban is képviseli magát. Néhány év alatt országos szinten az öt legjobb egyesület közé szeretnénk kerülni.
Az önkormányzat vezetése átlátja, hogy krízisben kötelessége biztosítani a helyi versenysport megfelelő működését, így a korábbi állapothoz képest nemcsak a költségvetés 50%-át folyósítja, hanem jóval többet. Ötéves távlatban szeretnénk visszatérni az egészséges 50-50%-os finanszírozási arányhoz. A 2011. évi költségvetési támogatás terve megvan, jóval nagyobb lesz, mint a tavalyi volt. Ez annak köszönhető, hogy teljes utánpótlást kívánunk versenyeztetni nyártól a különböző korosztályokban, az U16-ig bezárólag. Ha lehetőségünk lesz rá, előbb-utóbb a magyar kölyök- és serdülőbajnokságba is be szeretnénk kapcsolódni.
Komoly terveink vannak a fiatalok nevelése terén. Brassóból és a Barcaságból szeretnénk toborozni utánpótlásunkat. A fiataloknak megfelelő edzéskörülményeket és iskoláztatást biztosítunk majd. Komoly bázist építünk, azt tervezzük, hogy öt év múlva legalább ötszáz gyermek jégkorongozik Brassóban. Jó hír, hogy még idén megépül a második brassói jégcsarnok, mert a 2013. évi európai ifjúsági téli olimpiára kell még egy létesítmény. Természetesen az is fedett lesz. Februárban megyünk Liberecbe, ahol az idei eseményre sor kerül, annak a végén átvesszük az olimpiai zászlót.
Bízunk benne, hogy a Mol Ligát jövőre profibban sikerül megszervezni, és a többi csapat is erősödni tud. Ez esetben lenne hat-hét egyforma játékerejű csapat a ligában. A bajnokság idén is nagyon érdekes, négyből három elődöntő büntetőkkel végződött, egyáltalán nem lehet tudni, ki jut a döntőbe. Fontos, hogy jövőre a Mol Liga vezetése és a csapatok közösen találjanak megfelelő partnereket a ligához. Szükségünk lenne egy tv-társaságra, egy biztosítócégre, talán az utazás és szállás terén is lehetne együttműködőket keresni. Ehhez a színvonalhoz jönnének a szponzorok, ha rendszeresen látni lehetne a Mol Liga meccseit a televízióban, ezért kulcsfontosságú eladni a jogokat valamelyik adónak.
A ligának szüksége van egy-két alkalmazottra, marketingesre, akik nap mint nap ezzel foglalkoznak. Saját honlapot kellene készíteni, minden szükséges információval. Jó lenne elektronikai szponzort találni, hogy magasabb szintre emelhessük a jégcsarnokok videótechnikáját. Ha nem találunk televíziós partnert, akkor meg lehetne oldani az internetes közvetítéseket. Fontos lenne, hogy az előző szezonhoz hasonlóan a következőben ismét minden mérkőzésről készüljön gólösszefoglaló, és nem utolsósorban egy ilyen fejlesztés keretében a csarnokokat egységes videógólbíró-rendszerrel is fel lehetne szerelni. Mindez csomagban nem lehet több ötvenezer eurónál, elő kell teremteni az előrelépéshez szükséges pénzeket. A szponzorkeresés is a Mol Liga alkalmazottainak egyik feladata lehetne."