Jan Mursak hétfő este pályára lépett a Detroit Red Wingsben, ezzel Anze Kopitar után ő a második Szlovéniában nevelkedett szlovén játékos, aki a világ legjobb bajnokságában szerepelhet. Míg Kopitart Svédországból draftolták, és aztán onnan is került az NHL-be, addig Mursak játékjogát a cseh juniorligából foglalták le, majd négy és fél évnyi észak-amerikai ráhangolódás után jött el számára a nagy pillanat.
A maribori fiatalembert jól ismerhetik a magyar szurkolók is, a ljubljanai vb döntőjében az 54. percben ő pecsételte meg sorsunkat, hatalmas lövésével alakult ki a 4-1-es végeredmény. Az élethez szerencse is kell, Mursak Cleary és Pavel Dacjuk egyidejű sérülése miatt kerülhetett fel az AHL-keretből, és végül is ezért döntött szerepeltetése mellett a világ legeredményesebb edzője, Mike Babcock. Mursak hosszabbításos győzelemkor debütált, első NHL-meccsén 6 percet és 55 másodpercet tölthetett a jégen, kilencszer cserélte be Babcock, minden harmadban jégen volt, pontot nem szerzett. A mérkőzés után elmondta, bízik benne, hogy játékostársai felépüléséig meg tud ragadni az NHL-keretben, szeretne ebben a néhány hétben minél többször játszani. Egyelőre ez a kérése meghallgatásra talált, szerdán második meccsére is sor került. A Dallas legyőzésekor valamivel több időt tölthetett jégen, és már két lövésig is eljutott.
Az NHL-ben egy harmadik szlovén állampolgár is játszik, Matt Stajan. A Calgary 27 éves csatára Kanadában született, de szlovén származású, és aktívan részt vesz a helyi szlovén közösség életében. Bár nagyon szeretne, a szlovén válogatottban hivatalos meccsen valószínűleg soha nem játszhat, mivel járt Kanadával junior-vb-n, így négy évig kéne Szlovéniában jégkorongoznia ehhez. Az aktív NHL-esek között még egy szlovén származású játékost találunk, a szintén a tengerentúlon született Wade Belakot.
A jelenleg az EBEL-ben játszó Greg Kuznik szintén Kanadában született szlovénként jutott el az NHL-ig. A múltban tucatnyi szlovén származású, de a tengerentúlon született hokis szerepelt az NHL-ben. Szeretjük magunkat a szlovénekhez mérni, mert nagyjából azonos számú igazolt játékossal dolgozik a két ország, ráadásul kétszer annyi jégpályánk van, mint nekik. Ők két NHL-es neveléssel vezetnek per pillanat, ez az előnyük egy darabig megmarad. Az utánpótlás színvonalában is jobban állnak eredményeik alapján. Ráadásul a tengerentúli elit juniorligákban csak egy magyar, Hári János küzd, Szlovénia pedig két hokissal van ott jelen, Gal Korennel és Anze Kopitar öccsével, Gasper Kopitarral.