Prakab Gábor az utóbbi évek egyik legeredményesebb erdélyi utánpótlásedzője. 2005 óta foglalkozik a csíkszeredai fiatalokkal. Az általa nevelt jégkorongozókból álló csapatok a legutóbbi szezonban a magyar serdülő- és ifjúsági bajnokságban is elindultak, előbbi a 2., utóbbi a 4. helyen végzett. Az 53 éves edző a személyét ért folyamatos támadásokra hivatkozva szakított a csíki csapattal, és hét neveltjével együtt Magyarországra költözik. AZ FTC-hez kívánnak igazolni, de ez egyelőre komoly konfliktust okoz.
Prakab Gábor játékosként megfordult a Steauában és az SC Csíkszeredában is, román válogatottságig vitte. 2002-ben kezdett edzősködni, egyből a felnőtt csapat vezetőedzője lett. "Abban az évben nagyon nehéz helyzetben volt a klub, nem volt igazán pénz a csapatra. Mivel senki nem vállalta az edzőséget, úgy gondoltam, beugrok erre a feladatra. Három évig voltam a Sport Club vezetőedzője, az első év a csapatépítéssel telt, a második szezonban megnyertünk mindent Romániában, a harmadikban egy ponttal maradtunk le a bajnoki címtől. Ezt követően külföldi edzőt hoztak a csapathoz, én pedig az utánpótlásnál folytattam a munkát. A sportiskolában, tehát az ISK-nál dolgoztam, és a jelenlegi U16-os és U18-as csapat alapjait akkor raktam le, olyan játékosokból, akik vagy akkor kezdtek, vagy néhány éve már játszottak."
A sikertörténet személyes konfliktusok sorozata miatt ért véget. "Lassan egy éve érzem, hogy személyemmel kapcsolatos problémák vannak a klubnál. 2009 novembere óta rendszeresen támadtak, egy hónap alatt háromszor rúgtak ki és négyszer vettek vissza az egyesülethez. Közben a román ifjúsági válogatottnál is szövetségi edző lettem, de éreztem, mennem kell a csíkszeredai jégkorongból. Eldöntöttem, váltok, és Magyarországon folytatom a munkámat. Hosszas gondolkodás után ekkor kerestem meg a Ferencvárost."
A szakember beszélt a játékosaival és családjukkal, akik ragaszkodtak a mesterükhöz. Egytucatnyi gyermek jelezte, vele tart továbbra is, akárhová is megy. "Ekkor azonban az egyesület megfenyegette a játékosokat, hogy nem engedi el őket, és olyan pénzt kér értük, amit úgysem fizet ki senki, így nem tudnak majd tovább játszani. Ettől néhányan megijedtek, és visszaléptek, ők maradtak az ISK-nál." Tudni kell, a magyar korosztályos bajnokságokban SC Csíkszereda néven szereplő csapatban az ISK-játékosok kettős igazolással játszanak, az ISK gyakorlatilag az SC utánpótlás-nevelő klubja.
Prakab Gábor mellett hét játékosa mindvégig kitartott, mindannyian 1994-es és 1995-ös születésűek: Csíki Zoltán, Okos Csanád, Onodi Ottó, Prakab János, Reisz Áron, Sárpátki Tamás és Tranca Daniel. Ők az edzővel kedden útra keltek, és elindultak Budapestre. Közülük hárman részt vettek az idei divízió 2-es ifjúsági vb-n, ahol a Prakab vezette Románia ezüstérmet szerzett.
"A Ferencvárosi TC szakosztályvezetőjével mindent megbeszéltünk. A klub népligeti sporttelepén kapunk szállást, és segítenek a gyermekek beiskolázásában. Játékosaim az FTC serdülő és ifjúsági csapatában játszanak jövőre. Abban maradtunk, ha sikerül melléjük megfelelő számú játékost igazolni, akkor önállóan, ha nem, akkor egy másik csapattal közösen veszünk részt a magyar bajnokságban. Szerdán reggel érkezünk a Népligetbe, és még aznap megkezdjük az alapozást a következő szezonra."
De a helyzet nem ilyen egyszerű. A Ferencváros kikérte az érintett játékosok játékengedélyét a román jégkorong-szövetségtől (RJSZ), az előző klubjuk azonban nem adta ki. "Úgy érzem, minden alap nélkül tették ezt. Nekem már semmi közöm nincs a Sport Clubhoz, a játékosok pedig semmilyen szerződést nem írtak alá korábban. Nem értem, milyen alapon kérnek értük visszamenőlegesen nevelési költségtérítést. Ebben a történetben az a szomorú, hogy az erdélyi játékosokat eddig szabadon elengedték bármerre a világba, és most azt akarják megakadályozni, hogy éppen Magyarországra igazoljanak."
Tánczos Barnát, a román jégkorong-szövetség elnökét is megkerestük ez ügyben. "Hét játékos átigazolási kérelme érkezett be hozzánk a Ferencvárosi TC részéről. A nemzetközi szövetség szabályai szerint minden átigazolás esetében szükséges a régi klub beleegyezése. Az engedély kiadását a játékos legutóbbi csapata megtagadhatja, de ezt csak akkor teheti meg, ha egy dokumentumra hivatkozva megindokolja. Megkerestük az ISK és az SC Csíkszeredát, akik a román szövetség belső szabályzatára való hivatkozással nevelési költségtérítésre jelentettek be igényt, ezért az átigazolási lapokat nem írták alá."
Tánczos Barna kérdésünkre elmondta, a belső szabályozás szerint a 18 éven aluli játékosok nevelési költsége a klubnál töltött évenként számított közel 200 euró. Ez az összeg duplázódik, ha a játékos a válogatottban szerepel. Ez azt jelenti, hogy egy 16 éves játékosért, aki 6 éves kora óta jégkorongozik és mostanra U18-as válogatott lett, 4000 eurót kérhet a csíkszeredai csapat.
"Az RJSZ átigazolási szabályai szerint kétféleképpen válthat klubot egy játékos. Ha szerződése van, akkor az abban szereplő feltételekkel. Ha nincs szerződése, akkor a szövetségünk belső rendelkezése szerinti átigazolási díjtáblázat a mérvadó. De ez a díjszabás csak abban az esetben lép életbe, ha a játékost kiadó csapat ezt kéri. Tehát a két klub bármilyen átigazolási feltételben megegyezhet egymással, mi azt tiszteletben tartjuk. Ezt a belső díjtáblázatot 2001/02-ben fogadta el a szövetség, korábban eljuttattuk az MJSZ-hez is. Azt is el kell mondanom, eddig még egy esetben sem került sor arra, hogy valamely nevelőegyesület érvényesítse az ebben foglaltakat, a romániai klubok eddig minden esetben megadták az átigazolási engedélyt. Feltételezem, most a masszív elvándorlás miatt határozott így a csíkszeredai csapat."
Az elnök hozzátette, némi joghézag van ebben az ügyben. "A belső szabályzatban nincs előírás arra vonatkozóan, hogy ezek az összegek csak a belföldi, vagy a külföldi átigazolásokra is érvényesek-e. Mivel a régi klub értelmezésében külföldre is érvényesek, ezért tagadták meg az aláírást. Így az RJSZ nem adhatja ki az átigazolási engedélyt."
Tánczos Barna elismeri, rendkívül kellemetlen helyzet alakult ki. Ugyanakkor megemlítette, 2008-as elnökké választása óta kiemelt figyelmet és anyagi támogatást fordítanak az utánpótlás-válogatottakra. "Létrehoztuk a Phoenix-programot, aminek keretében a korosztályos válogatottak 40-50 fős kerete számára edzőtáborokat szervezünk, nemzetközi versenyzést biztosítunk. Természetesen ha a két klub megegyezik egymással, a szövetség semmiféle követeléssel nem él a távozó játékosok felé. Én egyet kértem tőlük és a családoktól, és ez ellen a szülőknek sem volt kifogásuk. Aki most elmegy, az 20 éves koráig álljon a korosztályos román válogatottak rendelkezésére. Felnőttként természetesen mindenki eldönti majd, melyik ország csapatában kíván játszani."
"Minden olyan esetben, amikor egy átigazolási ügyben két szövetség nem tud megegyezni, az IIHF-hez fordulnak a felek – vázolta az ügy egy lehetséges megoldását Kovács Zoltán, a magyar jégkorong-szövetség (MJSZ) főtitkára, egyszersmind megerősítette a Tánczos Barna által blogunknak elmondott forgatókönyv valószínűségét. – Az MJSZ nem fogja vizsgálni, hogy a román szövetség belső szabályzata vonatkozik-e a magyar klubokra. A nemzetközi szövetséget tájékoztatjuk majd az RJSZ elutasító határozatáról, és kérjük állásfoglalásukat az ügyben. Ha a Ferencvárosnak adnak igazat, akik nem tartják jogosnak ezt a követelést, akkor annak ellenére jóváhagyják majd az átigazolást, hogy az előző klub aláírásának hiányában az RJSZ nem adta ki az engedélyt." A tapasztalatok szerint egy ilyen döntésre heteket, akár egy hónapot is várni kell.
"A Sport Clubot a Ferencváros részéről senki nem kereste meg a játékosok átigazolásával kapcsolatban – tájékoztatta blogunkat Cseke Szilárd, az SC Csíkszereda megbízott igazgatója. – Hivatalosan akkor értesültünk távozási szándékukról, amikor az FTC beadta a román szövetséghez az átigazolási kérelmet, és az hozzánk került engedélyezésre. Az ISK és az SC álláspontja szerint akkor járulunk hozzá az átigazoláshoz, ha a játékosok nevelése érdekében befektetett költségek egy része megtérül, ezért kérjük értük a szabályzatban szereplő összeget."
A sportvezetőtől megkérdeztük, mi az oka annak, hogy az elmúlt 8-9 évben senki által nem alkalmazott díjszabás aktiválásához folyamodtak. "Jellemzően minden átigazolásnál megkeres minket az általunk nevelt jégkorongozó új klubja. Ilyenkor van mód megbeszélni a dolgokat. Mivel ebben az esetben az átigazolni szándékozó klub nem tette ezt, kommunikációra és megegyezésre nem kerülhetett sor. Meg szeretnénk előzni a saját nevelésű játékosok elvándorlását, mert úgy gondoljuk, ha a két egyesület és a város jelentős összegeket fektet a nevelésbe, szeretnénk őket akkor is a csapatunkban látni, amikor már hasznunkra lehetnének."
Cseke Szilárd hozzátette, ha a hét jégkorongozó végül távozik tőlük, akkor jóval gyengébb játékerőt képviselő csapattal tudnak kiállni a következő szezonban. Mindez azonban indulásukat nem veszélyezteti, az induláshoz szükséges létszámuk meglesz.
Természetesen megkerestük az FTC-t is. A zöld-fehérek előre bocsátották a Prakab Gábor által is elmondottakat, nem ők keresték meg az edzőt és a játékosokat, hanem az erdélyiek jelentkeztek náluk. "Az FTC jégkorongszakosztálya szeretné biztosítani a gyermekek szakmai és mentális fejlődését, aminek a feltételei Budapesten adottak. Ezen túlmenően nem kívánjuk kommentálni a kialakult helyzetet, az SC Csíkszereda belső problémáit."
A hét játékos mindegyike érvényes meghívóval rendelkezik a román utánpótlás-válogatott augusztus 2-i összetartására.
Az utolsó 100 komment: