Oroszországban nemzeti gyásznap van, Kanadában örömünnep. A két legutóbbi világbajnokság egyaránt orosz sikerrel véget ért visszavágóján a hazai csapat lemosta ellenfelét. Vjacseszlav Bikov szövetségi kapitány nagy erőkkel védi a játékosokat, de az össztűz intenzitása elképesztő. Az amerikaiak, a finnek és a szlovákok jutottak még a legjobb négy közé, tehát az olimpiai bajnok is kiesett. Kanada–Szlovákia és Egyesült Államok–Finnország elődöntők lesznek. Egyfelől az oroszok először nem jutottak négy közé téli olimpián, másfelől a szlovákok még soha nem elődöntőzhettek.
Állítsunk fel guillotine-okat a Vörös téren, végezzük ki a csapat tagjait, morgott Vjacseszlav Bikov, miután az orosz sajtó a kanadaiak első húsz percben mutatott játékához hasonló lendülettel esett neki a néhány órával korábban még istenített kedvenceknek. Ahogy ilyenkor szokott, a taktikai és tudásbeli hiányosságok felhánytorgatásán túl állítólagos fegyelmi vétségek is előkerültek – egyik-másik újságíró úgy tudja, sztárjaik a kelleténél többet járnak szórakozóhelyekre –, amire Bikov annyit mondott: borzasztóan oroszos ez a megközelítés, más országokban elismerik azokat, akik a leküket is kiteszik a sikerért. A kapitány szerint annyi történt, hogy Kanada jobb és gyorsabb volt, rá tudta kényszeríteni akaratát ellenfelére.
Hasonlóan látta a hét gólból egyet beszedő Brizgalov kapus is: "A kanadaiak úgy jöttek nekünk, mint a ketrecükből kiszabadult gorillák. A játék minden elemében alulmaradtunk. Ez a vereség ugyanazt jelenti nekünk, amit nekik jelentett volna: kataszrófát, a világ végét." A hat gólban sáros Nabokov azt mondta, a kanadaiak játéka és fizikai ereje nem okozott meglepetést, de az igen, hogy milyen éhesek voltak a sikerre. "Nem egy meccs mutatja meg a két ország hokija közötti különbséget – merengett az egész tornán keveset mutató Alekszandr Ovecskin. – Elbuktunk, de erősek maradtunk."
Erre rímelnek a kanadaiak meglátásai is, Iginlától Niedermayeren át Crosbyig mind azt ismételgették, felesleges a konkrét eredményben megmutatkozó különbségre hivatkozni, az orosz válogatottat veresége ellenére tisztelni kell, hiszen erős és veszélyes. "Óriási csata volt, most mi maradtunk életben" – fogalmazott Sidney Crosby. "Erősen kezdtünk, ez segített. Agresszívak voltunk, ellenfelünk fölé kerekedtünk, ami meghatározta a mérkőzés további kimenetelét" – egészítette ki Jarome Iginla.
A játéknap első találkozóján nem sok hiányzott, hogy Svájc meglepetést okozzon. Az amerikaiak jóval többet támadtak, de az európaiak tökéletesen védekeztek, kontráik veszélyesek voltak, Jonas Hiller sokáig ihletetten védett. "Olyan messzire akartunk jutni, ameddig bírunk – értékelt Ralph Krüger szövetségi kapitány. – Szerettünk volna csodaszerdát varázsolni szurkolóinknak, de nem sikerült. Hosszú út vezetett odáig, hogy játékosaink versenyben tudjanak lenni a legjobbakkal is." Ron Wilson, az amerikaiak főedzője így látta: "Tudom, ez volt Krüger utolsó meccse kapitányként, országa hálás lehet neki munkájáért. Jeleztem csapatomnak, ez egygólos meccs lesz. Nyugodtabban játszottunk a harmadik harmadban, mint Svájc. Ilyenkor a legjobb játékosaidnak kell extrát nyújtaniuk, ezt a szerepet a két gólt szerző Zach Parise vállalta."
Parisének is megvan a véleménye: "Végig ideges voltam. Negyvenet lőttünk, de néha már azt hittük, soha nem találunk be. De sokat birtokoltuk a korongot, nem kockáztattunk feleslegesen, tudtuk, mit kell tennünk." Luca Sbisa, a svájciak egyik legjobb hokisa érthetően volt szomorú: "Fáj a vereség, többet vesztettünk egy meccsnél. Mindent kihagytunk, nem érdemlünk könyörületet. Lőttünk egy kapuvasat is 0-1-nél, abban a cserében nem volt szerencsénk. Hiller remekül dolgozott, elképesztően védett, nélküle nem jutottunk volna idáig az olimpián. Nagyon hálásak vagyunk neki."
A finnek és a csehek párharca hasonló forgatókönyv szerint zajlott. Sokáig nem esett gól, az északiak vezetést szereztek, a végén üres kapus találattal dőlt el a továbbjutás. Vladimir Ruzicka kapitány kiegyenlített meccset látott. "Nem tudtunk gólt lőni, márpedig a győzelemhez az kell. Kemény mérkőzés volt, mindkét csapat remekül játszott. Kevés előnyünkből sok helyzetet teremtettük, kimaradtak. Nem volt szerencsénk a gólnál, Kubina elvesztette a fejvédőjét, a szabályok értelmében azonnal vissza kellett vennie, vagy le kellett volna korcsolyzánia. Mire felhúzta, embere belőtte."
Jaromir Jagr kevesebb mint 12 percet töltött jégen, az első húsz percben összesen kettőt. Ez téma volt a meccs után is. Az edző szerint azért nem játszhatott, mert sokat voltak emberhátrányban, főleg az első harmadban. Jagr azt mondta, az egészségi állapota rendben volt, készen állt a játékra, de a kapitány szava dönt.
"Tudtuk, hogy a csehek hosszú és nehéz meccset játszottak előző nap, ezért igyekeztünk nyomás alatt tartani őket – állapította meg a shutoutos Miika Kiprusoff kapus. – Nem mi vagyunk a legnagyobb esélyesek, de ha csapatként tudunk játszani, van sanszunk a továbbiakban is." Saku Koivu óvatosságra int mindenkit. "Az amerikaiak remek meccset játszottak Kanadával, erős a keretük, Miller kiváló kapus. Az emberelőnyökben javulnunk kell. Óriási, de izgalmas kihívás előtt állunk."
Legvégül a csoportkörben csak harmadik helyen végzett szlovákok kiiktatták a címvédő svédeket. Gaborikék már az oroszok legyőzésével jelezték, komolyan kell venni őket, és most is megmutatták erejüket. Kevés lövésből, okos ellentámadásokkal szereztek négy gólt, a skandinávok futottak az eredmény után, végül hiába.
"A szlovákok lezárták a semleges zónákat, sok ellentámadást vezettek" – állapította meg szomorúan Daniel Alfredsson. Niklas Lidström abban látta a gondot, hogy a svéd emberelőnyös játék távol volt a legjobbtól. A szlovák gólszerző Kopecky érthető módon roppant lelkesen nyilatkozott: "Ez hatalmas siker számunkra, nem is találok szavakat. Ahogy a mondás tartja, ha bajnok akarsz lenni, le kell győznöd a címvédőt. Megtettük, de messze még a vége. Ha Kanada ellen úgy védekezünk, ahogy ma és az oroszok ellen is, lehet esélyünk a győzelemre."
Az Egyesült Államok–Finnország elődöntő közép-európai idő szerint péntek este 21 órakor kezdődik. A Kanada–Szlovákián szombat hajnali 3:30-kor dobják be a korongot.
Az utolsó 100 komment: