Svédország–Csehország 3-1

2009.05.07. 22:45 D. Gromov

Drámaian izgalmas negyeddöntőt játszottak a svédek és a csehek, komoly tempóval, sok feszültséggel, kapuvasakkal és szanaszét fújdogáló bírókkal. A két amerikai egyre-másra osztogatta a kisbüntetéseket, ha kellett, ha nem, nagyjából egyenlő arányban. A svédek nyerő embere eléggé egyértelműen Jonas Gustavsson kapus volt.

Csak 22 másodperc telt el a meccsből az első kiállításig, de az legalább tényleg jogos volt, a svéd Tarnström saját kapuja mögött a védőhálóba emelte a korongot. Ekkor még nem tudhattuk, hogy az amerikai bírók összesen 18 percet osztanak ki 20 perc alatt, 5 az 5 elleni játék tehát alig volt az első harmadban. Jelentős iramban hokiztak a csapatok, de az idő voltaképpen azzal telt, hogy hol a svédek, hol a csehek gyakorolták hol az emberelőnyös, hol a -hátrányos játékot, az itt és ott is kialakított helyzet ellenére az első szünetig eredménytelenül. A csehek valamivel masszívabbaknak tűntek, a kapura lövéseket is megnyerték, nagy fölénnyel, 13-7 arányban.

A játékvezetők a második menetben valamelyest visszavettek, beérték 8 perccel, más kérdés, hogy az első gól születésében így is jelentős szerepet vállaltak. Mindjárt az elején kettős előnyt teremtettek a svédeknek, Weinhandl bevágta a rövidbe, Stepanek kapus alighanem hibázott. Ahogy a második gólnál – amely történetesen 5 a 4 elleni játék során esett – sem állt a helyzet magaslatán, középre jött ki róla a korong, Tarnström bekotorta. Az igazsághoz tartozik, hogy hiába lődöztek Jagrék nem keveset, az általunk már korábban is egekbe emelt Johan Gustavsson nem volt hajlandó hibázni, kipattanóból ha kettőt jegyezhettünk fel, akkor már sokat mondtunk.

A harmadik felvonásban kiállításból megint összejött a 18 perc, megvolt a svédek második kettős előnye is a 49. percben, ám ahelyett, hogy eldöntöttek volna mindent, a csehek lódultak meg 3 az 5 ellen, és Petr Cajanek bevágta Tomas Rolinek tökéletes passzát. A cseheknek már ezt megelőzően is volt egy vasuk, Patrik Elias lőtt nagyot messziről, és lett egy ezután is, felperdülő korong pattant előbb a keresztlécre, onnan milliméterekkel a gólvonal elé, onnan kifelé. Jagrék mindent megtettek az egyenlítésért, de nem sikerült nekik semmi. Hogy a végére kissé lecsillapodjanak a kedélyek, arról Kenny Jönsson csapatkapitány gondoskodott, a kék vonalról lőtt Stepanek kapujába 2:14-gyel a duda előtt, 3-1. A kapuslehozatal elmaradt, a svédek nyertek, elődöntősök, Kanadával találkoznak péntek este. Előtte, ahogy már említettük, orosz–amerikai elődöntő lesz.