A játékvezető-testület segítségével sorozatot indítottunk. Kedvenc sportágunk szabályai nem egyszerűek. Végigvesszük a fontosabb pontokat. A büntetésekkel két részben foglalkozunk, az elsőben a fő szabályok voltak terítéken, most pedig az apró betűs, de éppoly olyan fontos részletek következnek.
Kezdjük az úgynevezett kiegészítő fegyelmi szabályokkal. Az ezen szabályok alapján kiszabott felfüggesztésen kívül az illetékes szervek a mérkőzés befejezése után bármikor kivizsgálhatnak bármilyen esetet, és további felfüggesztéseket szabhatnak ki bármilyen szabálytalanságért, amit a mérkőzés előtt, alatt vagy után a jégen vagy a jégen kívül követtek el, akár büntette ezeket a szabálytalanságot a játékvezető, akár nem.
Kapusbüntetés végrehajtása. Kapus soha nem megy a büntetőpadra. A kisbüntetés vagy az első fegyelmi büntetés esetén a kapus folytatja a játékot. Büntetését egy másik játékosnak kell letöltenie a csapatából, aki a jégen volt akkor, amikor a játékot megszakították, hogy kiszabják a szabálytalanságért járó büntetést. A büntetést letöltő játékost a csapatvezető vagy az edző jelöli ki, és a csapatkapitányon keresztül tájékoztatja erről a játékvezetőt.
Nagybüntetés, végleges fegyelmi büntetés vagy végleges kiállítás esetén a kapust le kell küldeni a jégről a mérkőzés hátralévő részére. Helyette a cserekapusnak kell bejönnie, ha van. Amennyiben nincs, akkor egy csapattársának kell váltania, akinek tíz percet kell engedélyezni, hogy a teljes kapusfelszerelésbe beöltözzön.
Nagybüntetés vagy végleges kiállítás esetén az ötperces büntetést a csapat egy másik játékosának kell letöltenie, aki a jégen volt, amikor a játékot megszakították, hogy kiszabják a szabálytalanságért járó büntetést. A játékost a fenti módon jelölik ki.
Egybeeső büntetéseknek nevezi a szabálykönyv az eseteket, amikor egyenlő számú azonos büntetést (kisbüntetés, nagybüntetés vagy végleges kiállítás) szabnak ki mindkét csapatra ugyanabban a játékmegszakításban. Amikor ilyen büntetéseket osztanak ki, a büntetések idejére azonnal cserejátékost kell beküldeni, és ezeket a büntetéseket nem lehet késleltetett büntetésként figyelembe venni.
Abban az esetben, amikor a büntetett játékosok a mérkőzésen maradnak, el kell foglalniuk a helyüket a büntetőpadon, és azt nem hagyhatják el a saját büntetéseik lejártát követő első játékmegszakításig.
A szabály alól csak egy kivétel van. Amikor mindkét csapat teljes létszámban játszik a jégen, a büntetett játékosok helyett nem lehet cserejátékost engedélyezni, ha csak egy kisbüntetéssel sújtanak mindkét csapatból egy játékost ugyanabban a játékmegszakításban. Ekkor négy a négy ellen folytatódik a játék. Ezen szabály alkalmazásakor a kisbüntetés és a technikai kisbüntetés azonosnak számít.
Késleltetett büntetés. Ezt a szabályt csak akkor kell alkalmazni, amikor kisbüntetést, technikai kisbüntetést, nagybüntetést vagy végleges kiállítást szabnak ki. Ha bármelyik csapatból a harmadik játékos kap büntetést, miközben két csapattársa büntetését tölti, az ő büntetési ideje nem kezdődhet el, amíg a másik játékosok egyikéé le nem telik. A játékosnak azonnal a büntetőpadra kell mennie, de helyette cserejátékosnak kell bejönnie a jégre. Amikor bármelyik csapatnak egy időben három vagy több játékosa tölti a büntetését, és a késleltett büntetés szabály miatt a harmadik vétkes játékos helyett cserejátékos jött be a jégre, a három büntetett játékos közül egyik sem térhet vissza a jégre, amíg a játékot meg nem állítják, kivéve, ha a büntetése lejárta okán a büntetett csapatnak több mint négy játékosa lehet a jégen, beleértve a kapust is. Ez esetben a büntetett játékosokat a kiállításaik sorrendjében kell visszaengedni.
Büntetések kiszabása. A szabályok megszegése miatt büntetést kell kiszabni.
Ha a vétkes játékos csapata birtokolja a korongot, a játékvezetőnek azonnal bele kell fújnia a sípjába, és ki kell szabnia a büntetést. A bedobást a semleges harmad legközelebbi bedobópontján kell elvégezni, ahol a játékot megszakították, kivéve, ha a megszakítás a vétkes játékos támadó harmadában történt.
Ha a vétkes játékos csapata nem birtokolja a korongot, a játékvezetőnek fel kell emelnie a karját, ezzel jelezve a büntetést, és a korongot birtokló csapat akciójának befejezésekor bele kell fújnia a sípjába, és ki kell szabnia a büntetést. Ha azután, hogy a játékvezető felemelte a karját, bármilyen módon gólt kap a vétlen csapat, saját akciójának eredményeképpen, a gólt meg kell adni és a büntetést ki kell szabni a szokásos módon. Ha azután, hogy a játékvezető felemelte a karját, gólt lő a vétlen csapat, a gólt meg kell adni, és az első kisbüntetést nem lehet kiszabni. Az összes többi büntetést ki kell szabni. Ha a vétkes csapat már emberhátrányban játszott, a jelzett kisbüntetést el kell törölni, de az összes egyéb büntetésnek, amit a büntetőpadon töltenek, érvényben kell maradnia. Az összes egyéb büntetést, ami ugyanazon akció során történt, ki kell szabni.
A bedobást a semleges harmadban kell elvégezni, a korongot lövő csapat kék vonalánál, ahol a játékot megszakították, kivéve, ha a késleltetett sípszó idején, amit a korongot nem birtokló csapat játékosának büntetése idézett elő, a korongot birtokló csapat tilos felszabadításra üti a korongot, vagy úgy lövi ki a korongot a saját védekező harmadából, hogy az kimegy a pályáról, vagy nem lehet megjátszani.
A sorozat eddigi részei:
A les
A késleltetett les
A tilos felszabadítás
Végleges fegyelmi, végleges kiállítás
Mi van, ha a bíró rúgja a gólt?
Korongozás kézzel-lábbal
A térdhasználat
A palánkra lökés
A magas bot
A csere szabályai, 1. rész
A csere szabályai, 2. rész
A bulik
Játékidő, időkérés
Büntetések, 1. rész
Sakic19 · http://sakic19.blog.hu 2009.03.24. 16:51:37
Az akció befejezése mit jelent; elég, ha a vétkes csapat játékosa beleér a korongba, vagy birtokba is kell vennie (vagy megjátszania, szóval irányítottan passzolni)? Én ez utóbbit figyeltem meg, de lehet tévedek...
lines 2009.03.24. 17:25:13
Üdv