Egy frissen készült felmérés bizonyította azt, amit a szurkolók már régóta tapasztalnak: a hazai csapatnak a bírók rendre több emberelőnyt biztosítanak, mint az ellenfélnek. A tanulmány az idei év első másfél hónapjában megítélt 2300 NHL-kiállítást vizsgálta, és kimutatta, hogy a különbség mintegy 11,5%-os.
Az Edmonton Journal és a vancouveri Will Lockwood által készített felmérés eredménye sokakat meglepett, többek közt a Vancouver Canucks vezetőedzőjét, Alain Vigneault. Pedig neki kellene a legkevésbé meglepődnie, hiszen tavaly csapata idegenben kapott 3,83 emberelőnyével szemben otthon 5,17 emberelőny állt. Az Edmonton Oilers esetében viszont otthon és idegenben a két szám majdnem megegyezik.
Ebben az évtizedben a Phoenix Coyotes van a legkedvezőbb helyzetben az előnyöket tekintve, ők 1,22-dal többet kapnak, mint aktuális ellenfelük. Ezen a listán a Canucks a második, míg az Oilers 27., náluk a viszonyszám 1,03.
"11 százalék? Az nagyon sok. A bírókat minden bizonnyal befolyásolja hazai közönség. Akár beismerik, akár nem, ez tény. Elfogultak a hazai csapattal szemben, ami normális és természetes" - mondta erre Michael Keenan, a Calgary Flames vezetőedzője.
Patrick Keelan, a calgaryi tanácsadó központ pszichológusa szerint ez az ún. szerzett videlkedésmintáknak köszönhető:
"Ha egy játékvezető döntéshelyzetbe kerül, jellemzően rendkívül kevés ideje van a gondolkodásra. Ilyen helyzetben az ember hajlamos a megérzéseire támaszkodni, amit a hangulata befolyásol."
Stephen Walkom, aki korábban játékvezető volt, jelenleg pedig a NHL’s Director of Officiating (a játékvezetői testület) elnöke, elmondta, nem hisz a számoknak:
"Ha fiataloknak vezetsz mérkőzést, hallasz mindent. A dühöngő edzőt, a háborgó szülőket, a reklamáló játékosokat. De minél komolyabb a mérkőzés, annál több a néző. Ezeket meg sem hallja a játékvezető, a szurkolókat pedig egyszerűen kiiktatja. Egyetlen pillanat van, amikor egy bíró hallja a közönséget, a végső dudaszó pillanata. Akkor lélegzik fel a játékvezető, az állandó mentális készültségnek akkor van vége. Sokkal inkább az lehet az oka a hazai kiállítások nagyobb számának, hogy az otthon jégre lépő játékosok nagyobb elánnal vetik magukat a küzdelembe, nagyobb hőfokon játszanak, mint idegenben.” Ezzel a megállapítással Alain Vigneault, Craig MacTavish Edmonton-vezetőedző és az exjátékvezető Lance Roberts is egyetért:
"A hazai csapat rendszerint nagyobb intenzitással játszik, ez okozza, hogy az ellenfél több kiállításba szalad bele. Természetesen néha az emberi tényezők is közrejátszhatnak, de ez elenyésző. Vezettem például néhány Dallas-Edmonton mérkőzést a rájátszásban. Az őrült atmoszférát már a városba érkezve érezte az ember. De említhetném Philadelphiát is akár. Mégis alig vártam az ilyen találkozókat."
(forrás: Edmonton Journal)
Skyblue 2009.03.04. 12:32:56
YNWA · http://majmedence.blog.hu/ 2009.03.04. 12:55:36
FRee · http://www.amatorhoki.hu 2009.03.04. 13:34:17
exL:1 2009.03.04. 14:01:50
kamphore 2009.03.04. 14:30:05
Hurrikán · http://hockey.powerplaymanager.com/hu/online-jegkorong-menedzser-jatek.html 2009.03.05. 00:44:33
A véleményem szerint ez ugyan egy nagyon érdekes adat, de pont ennyire értéktelen. :)
Sokkal nagyobb jelentősége lenne, azt megnézni, hogy hányszor fújta megkérdőjelezhetően, vagy egyértelműen rosszul a bírok. Persze ezt biztosan nem tennék ki nekünk az ablakba.
OTeR 2009.03.05. 01:20:19
pokerface (törölt) 2009.03.05. 01:46:35
Sajnos a hazai hokiban, főleg az utánpótlás mérkőzéseken, ahol fiatal játékvezetők fütyülnek ott a rutintalanság okozhat némi zűrzavart, de úgy gondolom a legnagyobb probléma inkább a játékosok/edzők/szülők részéről a szabályok nem ismerete. Mert az esetek 98%-ban ez kimerül a les és talán tilos fogalmában, illetve még néhány szabálytalanságban (gáncsolás, palánkra lökés).
Talán több hangsúlyt kellene helyezni a fiatal bírók továbbképzésére és a csapatok illetve szülők/szurkolók tájékoztatására.
Hívhatnak a nemzetközi u-tornákra külföldi bírókat, csak legyen aki megfizeti.