Kísért a múlt, a többit meglátjuk

2008.05.15. 06:47 D. Gromov

Nem a 2007-es vb elődöntői következnek, az csak a látszat. A két simának várt meccsen simán nyertek az erősebbek, az éles csatákat hosszabbításban húzták be az északiak, a svédek és a finnek is másodszor győzték le ellenfelüket néhány napon belül.

A svédek csehek elleni diadaláról már beszámoltunk, további érdekesség, hogy Finnország és az Egyesült Államok párharca ugyanúgy 3-2-re végződött a hirtelen halálban, mint a néhány órával korábbi, és ugyanúgy 3-2-re, mint az előző FIN–USA. Vér ezúttal nem volt, csak veríték, az első harmadban például csak egy-egy játékost küldtek le, és a végére is 20 perc alatt maradt a büntetések mértéke. A finnek megint csírájukban fojtották el az amerikaiak fickándozását, és többet lőttek kapura, a második felvonásban különösen, azt a menetet 18-3-ra nyerték. Az első gólt Tuomo Ruutu ütötte, a másodikat Niskala, 40 perc után 2-0-ra vezettek az északiak, az előzményhez képest tehát fordult a kocka. A harmadikban is maradt a tükörképszerűség. Loholni kezdtek a tengerentúliak, Kessel szépített, négy a négy ellen, Stafford egyenlített, hátrányban. Jöhetett a hosszabbítás, amelyet Lepisto fejezett be 63:59-nél. A két asszisztens: S. Koivu, T. Selanne.

Ezzel egy időben játszották Quebecben az Oroszország-Svájc összecsapást. A svájciak 1 perc 14 másodpercig reménykedhettek, hogy hátha, akkor ütötte be Szjomin az elsőt. Persze 0-1-ről is fel lehet állni, de harmadik percben beszedni a másodikat, a hetedikben pedig a harmadikat már túlzás. Afinogenov és Zaripov jegyezte az újabb találatokat, egyenesen a negyedik sorból. A buffalói a második felvonásban ütött még egyet, Szergej Fjodorov és Ovecskin is feliratkozott a táblára, így lett 6-0 a vége. A harmadik harmadot le sem kellett volna játszani. A gólszerzők között Kovalcsuk nevét továbbra sem olvashatjuk, az atlantait ráadásul megint kizárták a meccsből, másfél perccel a vége előtt szabálytalankodott ostobán. Ha minden igaz, eltiltásra számíthat, azaz nem játszhat az elődöntőben. V. Bikov szövetségi kapitány nagyon mérges.

Kanadának sem jelentett gondot a norvégok kiiktatása. Igaz, az úgynevezett vikingek majdnem a meccs feléig ijesztgették a házigazdákat, az történt, hogy Heatley első perces találatát kiegyenlítette Ask, Getzlaf 2-1-ét pedig a második harmad elején Olimb, így 29:57-ig döntetlenre álltak a csapatok. Akkor azonban betalált Toews, majd beindult a henger, duplázott Roy, duplázott Nash, végül Roy slusszpoénként elérte a mesterhármast. A 8-2 ismét csak jelzés a többieknek, mire számíthatnak a hátralévő kis időben.

Az elődöntők párosítása tehát ez: Oroszország–Finnország, Kanada–Svédország. Tavaly Moszkvában ugyanez volt. Akkor is az oroszokat és a kanadaiakat vártuk a döntőbe, de míg a kanadaiak simán elrendezték a svédeket, 4-1-gyel, a finnek hosszabbításban 2-1-re megverték a kibontakozni képtelen oroszokat. És most mi lesz?