A pünkösdi királyságnak vége

2008.05.09. 07:15 D. Gromov

A dánok és a svájciak is úgy érezhették, teljesítették az alapvető célkitűzést, lazíthatnak a középdöntők első meccsein. Aktuális ellenfele mindkettőt nagyon megszórta. A norvégok és a németek viszont tartják magukat, igaz, pontot ők sem szereztek.

A svéd csapatot felbosszanthatta a Svájctól elszenvedett vereség, összeszedetten és fegyelmezetten kezdték a Dánia elleni meccset, egyetlen pillanatra sem merült fel, hogy a kicsiknek bármi keresni valójuk lehetne. Az első és a második harmadban is ütöttek kettőt, az utolsóban még négyet, Degn plasztikázott a csúfságon, már a nyolcadik után. A 8-1-es diadalból az Elitserien két ásza – ha minden igaz, mindketten Oroszországba távoznak – vette ki leginkább a részét, Martensson 2+2-vel, Weinhandl 1+3-mal zárt.

Svájcnak még lenne dolga, nyilván a negyeddöntőre hajt, ehhez egyetlen pontnál már nem kell több, lehet, annyi sem, de a csehekkel szemben nem sikerült megszerznie. A nyitott kérdések a második harmad közepére fogytak el, addigra Erat, Kaberle és Elias talált be, később Fleischmann és Novotny is hozzátette a magáét, 5-0 lett tehát a vége. Egy egészen elképesztő adat: a svájciak mindössze 12-szer ütöttek kapura – a második felvonásban 2-szer! –, míg a csehek 33-szor.

A norvégok hősiesen tartották magukat. Hogy megint a kapura lövésekkel hozakodjunk elő, Kanada 53-szor találta el a ketrecet, a skandinávok 16-szor, egészen 56:02-ig mégis 1-1-re álltak. A kanadaiak szereztek vezetést emberelőnyből, a norvégok hátrányból egyenlítettek, végül újabb előnyből Rick Nash állította be a 2-1-es végeredményt. Az utolsó harmadban szinte nem volt öt az öt elleni játék, nyolc kétpercest fújtak a bírók, kanadait ötször küldtek le, ebből csak Hamhuist háromszor.

Nagy hősök voltak a németek, az amerikaiak 3-0-ra, majd 4-2-re vezettek, onnan jöttek fel 4-4-re, de az utolsó harmadra elfogyott a szufla, az Egyesült Államok két újabb góllal behúzta a 6-4-es győzelmet. Soroljuk kedvenc amerikai fiataljainkat: Parise kettőt lőtt, O'Sullivan és Brown egyet-egyet. Wisniewski és Pominville talált be még, utóbbi két asszisztot is vállalt. Gólpasszból Kesselnek is volt kettő, Kane-nek egy.

Az E csoport állása: 1. Csehország 7 pont, 2 Svájc 6, 3. Svédország 6, 4. Oroszország 5, 5. Fehéroroszország 0, 6. Dánia 0. (A fehérorosz–orosz meccset ma játsszák.)

Az F csoport állása: 1. Kanada 9 pont, 2. Egyesült Államok 6, 3. Finnország 5, 4. Norvégia 4, 5. Lettország 0, 6. Németország 0. (A finn–lett meccset ma játsszák.)