Rendszeres hozzászólónk, Hokikori a minap konkrét kérdésekkel bombázta meg mintegy az illetékeseket az utánpótlás helyzetéről szóló cikkünk kapcsán. Úgy gondoltuk, továbbítjuk ezeket. A szövetségen belül az edőképzést az edzői bizottság, azon belül is annak vezetője, Géczi Gábor koordinálja. Az ő válaszait olvashatják el máris.
A hazai szakemberképzés a vonatkozó jogszabályoknak megfelelően háromszintű: sportoktatói, sportedzői és szakedzői végzettséggel lehet jégkorongozókat tanítani. Sportoktatói és sportedzői oklevelet hazánkban számos képző intézet bocsát ki. Ezek többségével a szövetség együttműködési megállapodást kötött, így a tananyag egységes. Sajnos semmilyen jogszabály nem kényszeríti a képző intézeteket arra, hogy a szövetséggel együttműködjenek. Így nem teljesen tisztázott, hogy amelyik nem a szövetségi tananyagot tanítja és követeli meg, az kinek is képez edzőket.
Felsőfokú végzettséget adó szakedzői végzettség a Semmelweis Egyetem Testnevelési és Sporttudományi Karán szerezhető. A bolognai folyamat nyomán első lépésként testnevelő-szakedző bachelor, azaz főiskolai végzettség, plusz 2 év elvégzésével master of science, azaz egyetemi diploma szerezhető.
A szakmai tartalom tekintetében a Magyar Jégkorong Szövetség 2004-ben elkötelezte magát az edzőképzés teljes megújítása mellett. Óriási volt a lemaradás, főleg a modern szakmai ismereteket átadó tananyag tekintetében. 2005-ben a Szlovák Jégkorong Szövetség és a pozsonyi Comenius Egyetem segítségét vettük igénybe. Igor Toth személyében kiváló partnert találtunk. Ő két évig vett részt a sportedzői képzésben, és segített egy korszerű ismeretanyagokon alapuló edzői tankönyv megírásában. Egy évig járta az utánpótlás-nevelő klubokat, tanácsaival segítette az edzőket. Az edzőbizottságnak beszámolt a klubokban folyó fejlesztő munkáról. Tothtal azóta is tartja a kapcsolatot az MJSZ, de a szakember időközben olyan szaktanácsadói szerződést kapott, amely mellett nem tudott tovább a magyar jégkorongban dolgozni.
2006-ban a Nemzeti Utánpótlás-nevelési Intézet pénzügyi segítségével, és fiatal, tehetséges edzők szakmai közreműködésével a szövetség elkészítette a Hoki Mágia című, 8 DVD-ből álló oktatófilm-sorozatot. Ez igazi csapatmunka, példamutató összefogás volt. A munkában közreműködött Keszthelyi Miklós, Marton Tibor, Kalle Valiaho, Fekti István, Mayer Péter, Ancsin László, Faragó Gyula edzőként, technikai segítőként Mayer Gábor, szakmai kommentátorként Balogh Tibor.
Jelenleg pályázaton elnyert támogatásból a jégkorongozók fizikai felkészítése és ütőkezelés témakörben folyik multimédiás tananyagfejlesztés. Ez nyár közepére készül el, a következő alapozásban használható lesz. Ezekről a multimédiás tananyagokról fontos elmondani, hogy a teljesség igénye nélkül készülnek, gondolatindítóként. Az adott cél eléréséhez nem rendelik hozzá valamennyi feladatot, ez az edző lehetőségeinek függvénye, a kreativitására van bízva. Ez a tananyag irányt mutat. A hoki nemzetközi trendjeit követendő néhány év múlva felújításra szorul.
Jelenleg a képző intézményekben ezekből a tananyagokból, a Nemzetközi Jégkorong Szövetség szakanyagaiból, valamint az IIHF évente rendezett edzői szimpóziumának anyagaiból tanulnak az edzőjelöltek.
Fontos, hogy az edzők tudatában legyenek annak: az oklevél átvételével nem zárult le a tanulási folyamat. Állandóan fejleszteni kell a szakmai tudást. Az élethosszig tartó tanulást nem feltétlenül kell iskolapadban teljesíteni, ennek rengeteg formáját választhatják. A szövetség tervezi, hogy honlapján ez év végéig beindítja az úgynevezett edzői sarkot. Erről a felületről tölthetnének le az érdeklődő szakemberek gyakorlatokat, írott vagy multimédiás módszertani segédanyagokat.
A megújult edzőképzésben eddig mintegy negyven szakember végzett, közülük csak néhányan dolgoznak edzőként. A szakedzői képzésben még nem végzett olyan évfolyam, amely az új rendszerben tanult. A korábban végzett edzőknek meg kell újítaniuk licencüket. Ennek feltétele, hogy a szövetség által az edzőtovábbképzésre kiadott tananyagból vizsgázzanak. Az edzőképzés 2005-ös megújításának hatása a fiatal edzők modern ismeretekre való nyitottságából már érezhető, de lehetséges, hogy a szurkolók számára ez még nem egyértelmű.
A Semmelweis Egyetem Testnevelési és Sporttudmányi Karán nincs saját tanszékük a sportágaknak, a jégkorongozás a labdajáték tanszékhez tartozik.
Korosztályra szegmentált képzési terv először 2005-ben készült. A Nemzeti Utánpótlás-nevelési Intézet felkérésére a szövetség elkészítette a jégkorongozás sportiskolai tantervét. A tanterv a sportág cél-, feladat- és eszközrendszerét írja le korosztályos bontásban. Az elkészült tantervet 14 másik sportágéval együtt az Oktatási Minisztérium hivatalos tananyagként akkreditálta, miniszteri rendeletben kihirdette. A most induló sportiskolai jégkorongképzésnek ez a dokumentum teremtette meg a jogi hátterét. Szakmai értelemben a tanterv a minimumkövetelményeket írja le korosztályonként. Ezért a minőségi utánpótlásképzést folytató hokiklubok fiatal játékosainak a tantervi követelményeknél nyilvánvalóan többet kell tudniuk.
A szövetség vezeti az edzői regisztert. Nyilvántartják, kinek milyen működési engedélye van. Mindenki csak végzettségének megfelelő munkát vállalhat. C licenccel (sportoktató) kizárólag a mini (U10) és a szupermini (U8) korosztályban lehet munkát vállalni, B (sportedző) és A (szakedző) licenccel jelen pillanatban korlátlanul. A C egy, a B két, az A öt évig érvényes. A hosszú távú tervek között szerepel, hogy felnőtt- és válogatott csapatnál csak és kizárólag A licences edzők dolgozhassanak. Ez évben öt-hét hallgató kap jégkorong-szakedzői diplomát az egyetemen, az alsóbb évfolyamokra uszkve további tíz fő jár. Megoldandó kérdés, hogy az egyetemi szakedzői képzés jelen pillanatban semmilyen sportági tapasztalathoz, múlthoz nincs kötve.
A hazánkban dolgozó külföldi edzők tudásából ízelítőt az edzői továbbképzéseken lehet kapni. Ezenkívül a klubban, ahol dolgoznak, sok esetben informálisan szakmai segítséget nyújtanak a magyar kollégáknak.
Régebben Igor Toth készített értékeléseket, minősítéseket az edzők munkájáról. Jelenleg az MJSZ utánpótlás-igazgatója, Balogh Tibor figyeli a szakmai munkát a kluboknál, utazó nagykövetként.
hokikori 2008.03.18. 22:32:10
Az edzők értékelése, vagy a teljesítményüket bemutató nyilvános adatbázis egyenlőre még várat magára.
Javaslom azonban az MJSZ honlapján a cikkben
hivatkozott edzői menű mellett az év edzője kategóriánkénti ( felnőtt, ifjúsági serdülő....)
bemutatást néhány mutatóval felszerelve.
Egy példát találtam:
www.hockeydb.com/ihdb/awards/awarddetail.php3?award_id=59
www.hockeydb.com/ihdb/stats/pdisplay.php3?pid=6363
Természetesen az MJSz honlapján elférne az év játékosa is minden korosztályban és a vonatkozó statisztika mellett itt is feltüntetném a legelső edzőtől a díj elnyerésének időpontjáig az összes edző nevét.
Gerbeaud 2008.04.21. 10:37:25
hokikori 2008.04.21. 20:38:09
Enged meg, hogy ne ismételjem magam, mert a blog rendszeres látogatóit valószínüleg untatnám, ha a mindig visszatérő gondolataimmal tölteném a szerver tárhelyét. Ezért javaslom, hogy látogass el a következő topic-hoz és olvasd el a kommentjeimet, mert többnyire a minőségi szakedzők fontosságát hangsúlyoztam és erre válaszul (köszönet a szerkesztőknek)jött létre ezen új jegyzet: jegkorong.blog.hu/2008/02/25/a_hokis_utanpotlas_tenyei
Kedves Szerkesztők!
Van arra lehetőség, hogy a hozzászólások a topic-on belül egy számláló segítségével egy eggyel növekvő sorszámot kapjanak? Így egy későbbi hivatkozást meg lehetne könnyíteni.
hokikori 2008.05.04. 08:03:56
Nem megkérdőjelezve a mester szavait álljon itt néhány értékes, bár valóban csak technikai és nem taktikai fejlesztést szolgáló segédanyag:
www.skinnerhockey.com/icws222w4/index.cfm?ID=6020BB03-5274-4124-BC775360699B6628
www.stickhandling4champions.com
www.sportsvideosusa.com/site/248670/page/90897
www.powerskating.ca/home.php
hockeytrainingcentre.com/
oldspieler 2008.05.04. 11:18:10
hokikori 2008.05.04. 17:56:38
Keszthelyi Miklós az év utánpótlás edzője:
www.utehoki.hu/index.php?m=101010&cid=234
Rendkívül bíztató, hogy mind a két fent említett szakember a folyamatos önképzésről és már a jelenben a jövőbeni jégkoronggal szembeni elvárások tanulmányozásáról beszél.Kercsó Árpád említést tett egy utód kiképzéséről.Az ötlet remek, de miért egy??
Miért nem létesül egy valódi MJSz által felkarolt jégkorongakadémia, ahol a hazai sikeredzők, meghívott nemzetközi szaktekintélyekkel együtt nem egy utódot képeznének ki, hanem egymásra épülő generációkat, hazai utánpótlásedzőket, netalántán testnevelő tanárokat, kiöregedő játékosokat?
Ők készítenék a tananyagot és beépíthetnék a korábbi bejegyzéseimben jelzett,mindig aktualizált
megvásárolható nemzetközi szakmai anyagokat is.
MeLa · http://www.heliforce.hu 2008.05.04. 22:07:05
hokikori 2008.08.21. 07:39:01
Részlet:jegkorong.blog.hu/2008/02/25/a_hokis_utanpotlas_tenyei Raven7 2008.08.20. 09:06:39
MeLa:1.de. 2.du.-azaz két UTE zakó a kölyköknél.
Keszthelyi Miklós nem először kapja meg azt a díjjat amely szerint a szuper-mini és a mini korosztályban itthon kimagaslónak számító eredményt képes felmutatni.A nem először kitétel azért fontos, mert ez jelzi, hogy folyamatosan képes értékes "nyersanyaggal" ellátni az előkészítő korosztályt.
Mi történik az azt követő 1-2 évben Újpesten, hogy a zalaegerszegi kölykök így elpáholják öket???
Sokan bízunk itt a kölyök bajnokság magas szinvonalában, de eddig nálam az UTE is a felső házhoz tartozott!
Keszthelyi Miklós az interjúban utalt arra, hogy ambicionálná a klub utánpótlásának a szakmai irányítása.Nem tudom, hogy Miklós olvassa-e ezt a blogot, de ő bizonyára képes megválaszolni az általam feltett kérdést, mert ha a célja teljesülne és megkapná a poziciót akkor ez az ő feladata lenne.
Persze az is lehet, hogy a válasz nagyon egyszerű, mert a Kercsó csapat végig edzette az utóbbi heteket az újpesti gyerekek pedig csak pár napja léptek jégre először az új idényben.
Ezesetben később a bajnokság ideje alatt hasonló performance után ismét visszajövök ehhez a poszthoz és újból felteszem a kérdésemet.
MeLa · http://www.heliforce.hu 2008.08.21. 08:30:37
hokifan (törölt) 2008.08.21. 08:54:19
hokikori 2008.12.28. 09:41:38
www.skinnerhockey.com/icws222w4/shop25/item-detail.cfm?ID=dvd2&storeid=21
Erősen javaslom ezen anyag beszerzését, mert a sablon felállásokon kívül fineszes trükkök is vannak benne, amellyek még ártalmatlanok nem szabálytalanok, de a még megtehető határát súrolják.
Kedvencem a bemutató-videón 1 perc 04 másodperces kapu előtti jelenet!!!