A szapporói siker után lassan a mezgyártó cég varrodavezetője is megszólal már, és ez így van rendjén. Legyen a siker mindenkié. Kovácsai közül két ember nevét mindenki az elsők között említi. Kercsó Árpádét és id. Ocskay Gáborét. Mi is így gondoljuk. A magunk módján mondunk köszönetet. Kercsó Árpáddal kezdjük.
1949-ben Gyergyószentmiklóson született. Édesapja kőfaragó, édesanyja tanítónő volt. 28 éves koráig jégkorongozott, hátvéd poszton szerepelt a Gyergyószentmiklósban és a Galaci Dunában. Pályafutása csúcsa két bronzérem volt a felnőtt román bajnokságban. 1976-ban edzői diplomát szerzett a román TF-en. Tanulmányait három évig Galacon végezte, a jégkorong-szakedzői egy esztendőt Bukarestben.
1977-ben kezdte el a gyakorlati munkát. A gyergyói Csomafalván vállalt állást. "Azokban az években az volt szokásban, hogy a román edzőket Erdélybe, a magyarokat román területekre küldték dolgozni. Én szándékosan kerestem olyan helyet, amely senkinek nem bántja a szemét, és senki nem akar eltávolítani onnan." A kalandos években vadregényes körülmények között dolgozott a fiatalokkal. A Maros folyó egyik zsilipjét kinyitva árasztották el a pályát vízzel, amely a nagy hidegben megfagyott. "Azért kellett a gyermekeknek hajnali ötre járniuk edzésre, mert a jég ekkor volt a legjobb állapotban. Persze volt, amikor több centi víz nem fagyott át. Ilyenkor csak korizni tanultak a srácok. Ha valaki elesett, hazarohant átöltözni, nehogy megfázzon", meséli. Ebben a csapatban nőtt fel az UTE edzője, Baróti Zsolt, továbbá Csata Csaba és Csíki Csaba. Sokszoros válogatottak, bajnokok lettek felnőtt korukban. Összesen 14 román válogatott hokis került ki innen. Az utánpótlás-válogatottakkal többen A csoportba jutottak.
Négy év után szülővárosába távozott a tréner. Itt érkezése hírére építették fel a pályát. Ám Kercsó ekkor már érezte, nem az ő világa az erdélyi jégkorong, nincsenek meg a fejlődés lehetőségei. Erről és a magyar–román válogatott mérkőzések érzelmi hátteréről két évvel ezelőtt beszélt a csik.ro portálnak.
Nézzék meg képeinket 1.
Elkezdte szervezni Magyarországra költözését. "A hatóságok keresztbe tettek, ahol tudtak. Másoknak egy évet kellett várniuk, nekem kettőt. A dunaújvárosiak kitartóan vártak rám, és amikor megérkeztem, azonnal hozzáláttam a munkához. Mindent az alapoknál kellett kezdeni. Talán nem haragszik meg rám, ha elmondom, de emlékszem, Szélig Viktor fehér műkorcsolyával a lábán szó szerint lépkedett a jégen. De rajta kívül is alig néhányan voltak a hokisok. Mondtam, végigjárom az iskolákat, hogy kiválasszam a tehetségesnek tűnő gyermekeket. Mondták a klubnál, hogy nem lehet, a kézilabda- meg a fociedző már több mint hatvan gyereket összeírt, azok nekik kellenek. Kértem, adják oda nekem közülük azokat, akik nem felelnek meg. Nem adtak senkit. Pedig volt köztük néhány nagyon ügyes gyerek. Emlékszem jól, hogy Torma Gábort is kiválasztottam, de focizni akart. Végül is csak összegyűjtöttem jó néhány játékost. Belőlük lettek jó néhányan a mai válogatott meghatározó játékosai: Szélig, Ladányi, Tokaji, Horváth."
Itt sem fogadták mennyi körülmények. "Jó sokáig csak szabadtéri pályánk volt. Állandóan fújt a szél, délutánra mindig gödröket vájt a jégbe. Ezért reggelente deszkákkal letakartam az egész pályát. Amikor jöttek a srácok, ledobáltuk a fát. A másik gond az volt, hogy a vasgyár miatt egész nap szállt a vaspor. Egy pillanat alatt ellepte a jeget. Volt alkalom, hogy nem csúsztak a korcsolyák. Fekete volt minden. Slaggal öntöztük fel az egészet, Ladányiék lehúzták a vizet, és már mehetett is az edzés."
Az első eresztést követően Kercsó felnevelt még jó néhány generációt, keze alól került ki a Vas testvérpár, Peterdi, még később Benk és Hetényi. 16 évig volt otthona a Fejér megyei város, ahonnan 2001-ben a fővárosba költözött. "Voltak konfliktusaim, de ma már meg nem tudnám mondani, miért jöttem el Dunaújvárosból."
Közben sok éven át volt a magyar utánpótlás szövetségi kapitánya. "Sárközy Tamás elnökletével nagy lehetőséget biztosított számunkra a szövetség. 5. osztálytól 12. osztályig egy évben hat hónapot lehetett együtt az általam irányított ifi válogatott. Áprilistól októberig edzettünk, tornára jártunk, gyakoroltunk. Így nemcsak a dunaújvárosi fiatalokat edzettem, hanem több más tehetséges gyereket is. Ezért mondhatom, hogy a 22-es keretből 12 játékos edzője voltam, mert Ocskayt és Palkovicsot is közéjük számolom." Az újvárosi 9 és a fehérvári 2 játékoson kívül Gröschl Tamást sorolja még ide Kercsó, aki bár Újpesten nevelkedett, két fontos évet töltött ifiként a kezei alatt.
A Bp. Stars csapatához nagy tervekkel érkezett. Kétpályás új csarnok épült Káposztásmegyeren, amely kis túlzással a csapata otthona volt. Munkáját itt nem fejezhette be, elsősorban a vezetőséggel adódtak konfliktusai. Itt jegyezzük meg, nem könnyű ember hírében áll, általában viharos körülmények között vált munkaadót. "A Starst nagyon sajnáltam. Az 1992-93-as korosztály életem addigi legjobb játékosanyaga volt. Azt terveztem, hogy tovább maradok ott. Sok gond volt, és akkor még nem akartak felnőtt csapatot a vezetők."
Az első nagy balhék után a szülők kitartása még maradásra bírta, de 2005-ben a távozás mellett döntött. Külföldön játszó tehetségeink közül Galló Illés, Hári János, Hentes Kristóf és Bartalis István is évekig volt Kercsó-tanítvány. Ebbe a sorba tartozik jó néhány itthon maradt fiatal is, a szlovák kanadai táblázat első három helyezettje közül kettő, Hardi Richárd és Nemes Benjámin, valamint az egyik legjobb védő, Nagy Richárd is.
Érdeklődtünk, hogyan látja, azoknak a játékosoknak a helyzetét, akik aztán külföldre kerültek, és most a korosztály élmezőnyében vannak. "Egytől egyig nagy játékosok lesznek, ez nem vitás. Ezek a srácok már nem fognak elkallódni, az biztos."
Az utolsó 100 komment: