Brian Burke, az Anaheim általános igazgatója akkortájt az NHL alelnöke volt. Gary Bettman egy hete dolgozott a liga New York-i központjában, amikor összefutottak a férfimosdóban; a frissen kinevezett komisszár kéztörlőket szedett fel a piszkos a padlóról. Burke a takarítókra hagyta volna a munkát, de Bettman dühösen nekilátott rendet tenni.
Úgy gondolta, a klubtulajdonosok, a szponzorok, a vendégek és mindenki, aki betér egy ilyen mosdóba, egyből véleményt alkot az egész cégről. Bettman azóta is mindent így intéz, a legapróbb részletekre is ügyelve, emlékezik Burke. Az NHL ügyvezetője immár tizenöt éve áll a kormánykeréknél. Érdemes mérleget vonni.
1993-ban még alig ismerték az akkor 40 éves queensi ügyvédet. Bár Bettman soha nem tervezte, mennyi időt fog az NHL-nél eltölteni, és szerénysége sem engedi, hogy komolyabb mérleget vonjon, megtesszük ezt helyette. Címszavakban: nem kevéssel nőttek a jövedelmek és a franchise-értékek, valamint a játékosfizetések. De volt két szégyenfolt is: a két lockout. A klubtulajdonosok elégedettek Bettman munkájával, ezt Ed Snider, a Flyers főnöke jelentette ki, többek véleményére alapozva. Kritika is érte bőven őt. Sokan a tv-közvetítések miatt haragszaknak, jó néhány kanadai azért mérges, mert szerintük a komisszár hagyta veszni a két bástyát, Winnipeget és Quebecet (mindkét franchise az Egyesült Államokba került át), a legfrusztráltabbak meg azt vetik a szemére, hogy nem is ért a hokihoz (Bettman az NBA-nél dolgozott korábban). Bettman azt mondja, sokszor a média festi le másképp a dolgokat, de az tény, hogy a szurkolóknak külön lélektanuk van. Ő sokszor találkozott csoportokkal, kisebbel-nagyobbal, és jól megértette magát velük, még a kanadaiakkal is.
A szakmai oldalon viszont sokan magasztalják Bettman eddigi munkáját, többek közt a már emlegetett Burke is. Nézzünk néhány tényt, ami feltétlen Bettman mellett szól. 1993-ban 400 millió dollár volt a liga éves bevétele. Ez az összeg 2,4 millárdra nőtt. A játékosok átlagfizetése 467 ezerről 1 millió 708 ezerre emelkedett, és ami a tulajdonosok szemében a legnagyobb eredmény, a franchise-értékek folyamatosan növekednek.
A legnagyobb kudarcának Bettman a 2004/05-ös lockoutot élte meg. Viszont ennek folyománya a fizetési sapka bevezetése, amit kiváló eredménynek értékel. Rengeteg szabálymódosítás történt, ami a játék szinvonalának az emelkedését is jelentette. Újabban pedig az európaiakkal igyekszik megegyezni az átigazolások ügyében.
Bettman egyébként anno John Zieglert váltotta, aki 1977-től volt az első ember. Előde, Clarence Campbell 31 évig, 1946-tól 1977-ig irányította az NHL-t. Ezt azért nem lesz könnyű felülmúlni.