Az ukránok elleni bravúr után ma a lengyelek ellen kellene bizonyítani, hogy tényleg muszáj számolni az aktuális szezonban a magyar válogatottal. Az ellenfél nyilván csalódott tegnapi veresége után, úgyhogy minden bizonnyal hajtós lesz a meccs. Az alábbiakban mindent elmondunk, amit Lengyelországról tudni érdemes.
Rudolf Rohaczek, a válogatott szövetségi kapitánya előzetes keretéhez képest jó néhány poszton változtatott, miközben gárdája a miskolci Pannon Kupára készült. A végleges keret magja a Podhole Nowy Targ, a Cracovia Kraków és a GKS Tychy csapataiból került ki. A lengyel bajnoki élvonal tízcsapatos. A keret összeállítása azért meglepő, mert a legtöbb hokistát adó klub csupán az ötödik pozícióban van 31 forduló után, 23 pontos hátrányban a listavezető krakkói csapat mögött. A második Tychy 8 ponttal marad el tőlük. A jelenlegi 7. helyezett Naprzód Janówban játszik a volt magyar válogatott, Tőkési Lajos, aki az Alba Volántól szerződött át. Tőkésivel együtt érkezett Peterdi Imre Újpestről, de ő már haza is tért Dunaújvárosba.
A lengyel jégkorongról eszünkbe kell jusson, hogy nem olyan rég jóval magasabban jegyezték. Ahogy mi emelkedtünk az elmúlt évtizedben, úgy zuhantak ők. 1992-ben még olimpián voltak, nem is oly rég az A-csoportban szerepeltek, viszonylag stabilan. Akkoriban csak álmodhattunk arról, hogy méltó partnereik lehetünk.
A lengyel válogatott teljesítménye hasonló a magyaréhoz: erősen ingadozó. Jó példa erre a legutóbbi négycsapatos EIHC-torna, ahol a nagyon erős fehéroroszok ellen szoros meccsen 1-0-ra kaptak ki, majd másnap a litvánoktól simán, 6-3-ra, a zárónapon pedig fantasztikus hajrával hosszabbításban felülmúlták az A-csoportos házigazdát, Norvégiát, de így is utolsók lettek. Nyáron három barátságos meccset játszottak a franciákkal, az elsőn 4-4-es döntetlen született, a másik kettőt 1-1 góllal megnyerték. Ez év februárjában egy nagyon fiatal magyar válogatott 4-0-ra verte Lengyelországot Torunban. Aztán a vb-felkészülés jegyében két meccset játszottunk velük még áprilisban, mindkettőn ők győztek 2-1-re.
A tavaszi divízió 1-es világbajnokságon a másik csoportban szerepeltek. Egy ponttal kevesebbet értek el, mint mi, de ugyanúgy ezüstérmesek lettek. Nagy bravúrként 5-2-re verték Kazahsztánt, de érdekes, hogy csak túlórában gyűrték le a hollandokat és az észteket. A feljutás kérdését eldöntő meccset a franciákkal szemben 4-0-ra bukták el.
De szemezgessünk a jelenlegi keretből. A 44 éves szövkap, Rohaczek 2005 nyara óta áll a válogatott élén, főállásban a listavezető krakkói csapat vezetőedzője. Nevezett keretre lehet azt mondani, hogy azok a játékosok alkotják, akik a 2007. évben szokták. Egyetlen jelentős hiányzó van, Leszek Laszkiewicz, a Cracovia pontzsákja (2. a lengyel kanadai táblázaton), aki Czerkawski és Plachta hiányzása esetén, illetve mióta ők nemigen kerettagok, a válogatott csapatkapitánya. (Csak testvére, Daniel jött el.) Nincs itt a ponttáblázat vezetője, Marian Kacir sem, hiszen ő cseh állampolgár. És bár az előzetes keretben még benne volt, végül nem jött a bronzérmes Zapala, aki 14 gólnál és 10 asszisztnál tart. Érdekesség, hogy a csatárok odahaza nem nagy gólvágók, egyedül Marcin Jaros, a Sosnowiec csatára lőtt 10 gólt, a többiek nem érték el ezt a határt az aktuális pontvadászatban.
Az elutazás előtt a bajnokságban a 8. helyen álló KH Sanokkal edzőmeccselt a piros-fehér keret, és 6-2-es győzelmet aratott.