"Egészen határozott elképzelésem van arról, miként lehetne a tudásbeli elmaradásunkat csökkenteni a világbajnokságig – mondta blogunknak Eric Thurston, a magyar utánpótlás-válogatottak mentoredzője a toruni ifjúsági tornát értékelve. – Már van is a fejemben egy megvalósítási terv az elmúlt héten tapasztalt hiányosságok leküzdésére. Kéthetente szeretnék együtt lenni ezzel a játékoskerettel, amikor megismertetem velük a csapat játékszisztémáját is, és bizonyos időnként erős ellenfelekkel kell játszanunk, ahol le lehet mérni a fejlődést." A magyar U18-as válogatott a lengyelországi négyes tornán három vereséggel zárt, de a mutatott játékban jelentős előrelépést tapasztaltak az edzők az előző évek hasonló időszakához képest.
"Vegyes érzelmekkel távoztam Torunból. Az első két találkozóról kellemes benyomásaim vannak, míg a záró mérkőzés után több kritikát fogalmaztam meg magamban. A lengyelek és az oroszok ellen keményen, rengeteget ütközve és nagy energiával dolgoztak a srácok. A pálya minden részén komoly párharcokat nyertünk. A küzdőszellem példás volt, ez volt, amit bemutatkozásként mindenkitől elvártam. Az orosz csapat már több hibára kényszerített minket, de továbbra is kemény munkát láttam a jégen. A harmadik meccsre egy kicsit elfogytunk, és már nem olyan elánnal álltak bele a játékosaink a küzdelembe, mint ahogyan az elvárható volt. Talán az idény elején még szokatlan lehetett a fiataloknak a három nap alatt lejátszott három mérkőzés okozta terhelés, ezért jött ki a játékosokon a fáradtság, de ez nem elfogadható kifogás. Főként azért nem, mert végig négy soroztunk és hét hátvédet használtunk. A többi csapat is hasonló kihívással találkozott, így mi sem magyarázkodhatunk e mögé bújva. Van egy alapelvem és ezt a velem együtt dolgozók számára mindig nyilvánvalóvá is teszem: hiába vagy jól képzett, ha nem küzdesz teljes erőbedobással, akkor gátolod a sikert, de ha beleadsz apait, anyait és minden korongért megküzdesz, akkor a szerényebb talentumot is kompenzálni lehet."
A kanadai szakember a három mérkőzés közül az elsőn volt a legelégedettebb a csapat teljesítményével. "A Lengyelországgal játszott meccsen a játékosok végig odatették magukat, és egyenletes volt a koncentráció is. A többi napon mindig volt olyan időszak, amikor a koncentrációban és a munkamennyiségben is voltak kihagyások. A helyzetek kialakítását és a kapura lövések számát is elfogadhatónak értékelem. Sok esetben jobbnál jobb helyzeteket alakítottunk ki és még rátettünk egy utolsó utáni passzt. Fejlesztenünk kell a lövések előkészítését, a kapu előtti munkát és a kipattanó lövésekre jobban oda kell figyelni, mert így lehet növelni a gólszerzés esélyét."
Eric Thurston hozzátette, ellenfeleink többnyire már összekovácsolódtak, ebben az összeállításban régóta gyakorolnak, és mérkőzéseket is játszottak már. "Mi a torna előtt nem egészen két napot töltöttünk együtt. Fejlődnünk kell a szisztematikus csapatjátékban, a speciális játékban, a kapu előtti és mögötti játékban, a sarokban a forgatásokban. Jó volt azonban látni, hogy a védekező zónában meccsről meccsre jobbak lettünk."
Tengerentúli edzőtől nem megszokott módon néhány játékos teljesítményével kapcsolatos véleményét név szerint is elmondta blogunknak. "Reiter Attila a védelem meghatározó tagja volt. Könczei Áron és Gágyor Péter a támadások során mutattak kimagasló teljesítményt, de a torna legjobb magyar játékosa Ritó László volt. A fiatalabb, 1995-ben született játékosok sem maradtak el az idősebbek teljesítményétől. Különösen Majoross Kristóf és Ladányi Márton játéka tetszett. Ladányi korát meghazudtoló kemény, határozott testjátékával sokat hozzátett a csapat teljesítményéhez. A kapuban Vay Ádám nyújtott kimagaslót, remek védéseivel megadta a csapatnak a győzelmi esélyt. Nem rajta múlt, hogy az első és a harmadik napon nem sikerült megnyerni a mérkőzést."
A szakmai stáb a következő napokban mind játékosokra, mind a csapat szintjére lebontva elemzéseket készít. "Amiket eddig elmondtam, és azon kívül is lesznek benne fontos dolgok. Például a kondíció, a megfelelő táplálkozás is az elemzés tárgya lesz, de a különböző technikai képességeket is részletezzük. A fejlesztéshez ajánlásokat is készítünk, amelyeket a szakvezetői stáb tagjaival és a klubedzőkkel is ismertetünk. A közös munkát nagyon fontosnak tartom, hiszen a játékosok pályafutásával kapcsolatos legfontosabb kérdések a klubokban dőlnek el. Egy szakmai követelményrendszer összeállítására készülök, amelyet átadok a magyar szövetségnek, és erről szakmai körökben, az edzőkollégákkal is értekezni kívánok. Gyakran járok majd az egyesületekhez edzésekre, és a tapasztalataimat, javaslataimat megosztom a kollégákkal. Sok beszélgetést tervezek az edzőtársakkal, amelyeknek a középpontjába a tréningek hatékonyságának a növelését fogom állítani."
Milyen célokat lehet kitűzni a következő, azaz a franciák elleni felkészülési találkozóra, azaz mit szeretne ott viszontlátni a csapattól? "Azt fogom nézni, hogy mennyire látszanak a közös munkánk jelei, hamarosan egy igazi csapatot szeretnék látni a jégen. A játékosoktól azt várom el, hogy végig koncentrálva, teljes erőbedobással dolgozzanak a mérkőzéseken. Ezt meg kell szokniuk, mert csak így tudnak előrelépni. Szeretném ha ki lehetne iktatni a rövidzárlatokat, és végig magas fordulatszámon pörögne a csapat."
Az elmúlt hét eseményeiről két válogatott játékossal is interjút készített klubcsapatuk hivatalos honlapja, sz újpesti Garbacz Ádámmal és a miskolci Ritó Lászlóval.