Pénteken kezdődik a Mol Liga döntője Csíkszeredában. Komoly előkészületek történtek, egy nappal az esemény előtt számolunk be róluk. Tovább után szó lesz tv-közvetítésről, játékvezetőkkel kapcsolatos kérdésekről, lebonyolításról és a csapatok összeállításáról is. Ami biztos, új bajnokot avatnak a sorozatban, a HC Csíkszereda és a Vasas Bp. Stars után a harmadik kiírásban más csapat neve kerülhet ideje jöttén a Mol Liga serlegére.
Az első két mérkőzés péntek és szombaton helyi idő szerint 19 (magyarországi szerint 18) órakor lesz. A harmadikat és a negyediket egy nappal eltolták, nem az eredeti kedd és szerda, hanem szerda és csütörtök lesz a két játéknap Dunaújvárosban. Ez az érintett csapatok beleegyezésével történt, mert a Sport Tv mindenképpen a negyedik mérkőzést kívánta élőben közvetíteni, ami szerdán nem fért a programjába. Híreink szerint még egy meccs élő közvetítésére van esély; amennyiben lesz mindent eldöntő hetedik, az ugyancsak a Sport Tv képernyőjére kerül. A többi időpont nem változik.
Itt kell szót ejtenünk a döntő lebonyolításáról, annak igazságtalanságáról. Az elődöntők 2-2-1 rendszerben zajlottak, az egyik csapat három győzelméig. Ez helyes szisztéma, hiszen minden csapat egyforma számban pályaválasztó, és ha mindkettő nyeri a hazai mérkőzéseit, akkor az utolsó csatára a pályaelőnyt korábban kiharcoló otthonában kerül sor. A döntőben azonban négy nyert meccsig mennek a felek, és az utazások miatti költségkímélés okán 2-2-2-1 rendszerben írták ki a finálét. Ez azt jelenti, hogy ha mindenki hozza a hazai meccseket, akkor az alapszakaszgyőztesként pályaelőnyben lévő HSC Csíkszereda 4-2-re nyer. Ez igazságtalan a Dab.Docler szemszögéből nézve, hiszen nem biztosítja a rendszer, hogy azonos számú mérkőzést játsszanak odahaza az esetleges mindent eldöntő csatáig. Ha viszont a Dab.Docler nyer egyet idegenben, otthon pedig mindent hoz, vagy egyéb módon, de 3-3 után a hetedik meccsre is szükség lesz, akkor a HSC szemszögéből nézve nem tiszta a kép, hiszen az utolsó találkozóra annak ellenére idegenbe kényszerülnek, hogy ők harcolták ki a jogot a pályaelőnyre. Igaz, hogy egy mérkőzéssel így is többet játszhatnak odahaza, de nem mindegy, kié a hetedik találkozó rendezési joga. A világban jellemző rájátszásszisztémák a négy győzelemig tartó párharcok esetében a következők: 2-2-1-1-1 vagy 2-3-2.
A HSC Csíkszereda vezetői jelezték, külföldi bírót kérnek. Hozzátették, az eddig is foglalkoztatott két szlovák vezetőbíró, Lauff és Országh tökéletesen elfogadható számukra. Azari Zsolt, a Dab.Docler ügyvezetője blogunknak elmondta, ők végig azt az álláspontot képviselték, hogy elfogadják, amit az erdélyiek szeretnének, de a helyenként rossz tapasztalataik ellenére sem kérnének maguktól külföldi bírót Csíkszeredába.
Az első két találkozóra a szlovák, az osztrák, a szlovén és a horvát bírótestület sem tudott játékvezetőt küldeni, így az a döntés született, hogy négybírós rendszerben egy-egy romániai és magyarországi játékvezető fújja le ezt a két találkozót. Az már biztos, hogy Dunaújvárosban a korábban Miskolcon is közreműködő Peter Országh vezet.
Mióta döntőbe jutott a HSC Csíkszereda, a vezetők sok energiát fordítanak arra, hogy minél több szurkoló menjen ki a Dab.Docler ellen a Vákár Lajos-jégpályára. A döntő előtt szurkolói ankétot és sajtótájékoztatót szerveztek. Ráduly Róbert polgármester és Mol Liga-elnök szerint "az a két csapat játszhat a döntőben, amelyek a szezon elejétől a legkomolyabban készültek".
Csíkszeredában először ülhet le szurkoló a kispadra. Az EBEL-ben a Fehérvár által már az előző szezonban is üzemeltetett 23. játékos kilétét Erdélyben is licitálással döntik el, és a meccseken showman is gondoskodik a hangulatról.
A dunaújvárosiak csütörtök reggel indultak útnak busszal. Talán először teljes kerettel, hiányzók nélkül állnak egy mérkőzés előtt, a régóta sérült Mestyán István is bevethető, két hete teljes értékű edzésmunkát végez. Így 3 kapussal (Sevela, Lindström, Becze) és 21 mezőnyjátékossal utaznak. A HSC háza tájáról érkező hírek szerint ők is mindenkire számíthatnak pénteken, tehát minden adott egy férfias, kiegyenlített küzdelemhez.