1998 óta vehetnek részt az NHL-sztárok az olimpián, elsőre Wayne Gretzkyék sem tudták megállítani a cseheket. Teemu Selanne és Saku Koivu kétszer is pontkirály lett az elmúlt 12 évben. Az oroszok nem tudják hazai pályán verni az amerikaiakat, a tengerentúliak viszont nem tudnak érmet nyerni Európában. Jégkorongtornák 1998-tól 2006-ig.
1995-ben a Nemzetközi Olimpiai Bizottság, a Nemzetközi Jégkorong Szövetség, az NHL és NHLPA vezetői szerződésben rögzítették, a téli játékok idejére szüneteltetik az észak-amerikai profi bajnokságot. A megállapodás új fejezetet nyitott az olimpiai tornák történetében, 1998-től minden válogatott a legerősebb összeállításában készülhetett. Ezért vagy sem, de tény: 1992 óta egyetlen nemzet sem tudta megvédeni címét.
A lillehamerri svéd siker után Naganóban Csehország nyert 1998-ban, és egyik észak-amerikai csapat sem jutott fel a dobogóra. Pedig a kanadai válogatottban olyan legendák szerepeltek, mint Wayne Gretzky, Joe Sakic, Joe Nieuwendyk, Steve Yzerman és Theo Fleury. A csoportmeccseken még hibátlanul teljesítettek, nem úgy, mint az amerikaiak, akik csak a beloruszokat tudták legyőzni, majd a negyeddöntőben a csehektől kaptak ki 4-1-re, és kiestek. Nehezen viselték a kudarcot, a szállodába visszatérve törni-zúzni kezdtek. Székeket, ágyakat tettek tönkre, egy tűzoltókészüléket az ötödik emeletről hajítottak ki a csukott ablakon keresztül. A csapatkapitány Chris Chelios végül 3000 dolláros csekkel próbálta kiengesztelni a vendéglátókat.
A csehek az Egyesült Államok után a kanadaiakkal is elbántak, szétlövésben nyertek 2-1-re, Robert Reichel döntött. Sokan bírálták akkor Marc Crawford kapitányt, aki Gretzkyt és Yzermant kihagyta a büntetőzők közül. A fináléban az oroszok következtek, és egy gól, a védő Petr Svoboda találata hozta Csehország első olimpiai aranyát a 48. percben. A torna pontkirálya két finn, Teemu Selanne és Saku Koivu lett 10-10-zel. A legjobb kapusnak a cseh Dominik Haseket, a legjobb védőnek a kanadai Rob Blake-et, a legjobb csatárnak az orosz Pavel Burét választották. Ez volt az első torna, ahol női csapatok is indultak, az Egyesült Államok nyert Kanada és Finnország előtt.
2002-ben Salt Lake Citybe is rengeteg sztár utazott. A kanadaiak kapitánya Mario Lemieux volt, Gretzky csapatvezetőként dolgozott ekkor. Az oroszoknál Igor Larionov utolsó olimpiáján szerepelt, a mai sztárok közül Dacjuk, Habibulin, Szamszonov, Afinogenov, Brizgalov, Kovalcsuk is ott volt a csapatban, amely végül harmadik lett, Kanada és a házigazda Egyesült Államok mögött.
A torna legnagyobb meglepetését a fehéroroszok okozták, kiverték a negyeddöntőbe veretlenül jutott svédeket. Az oroszok visszavágtak a cseheknek a négy évvel korábbi kudarcért, ugyancsak egy góllal, Afinogenov találatával lettek elődöntősök. Kanada a németek, majd a fehéroroszok legyőzésével jutott a fináléba. Az oroszoknem tudták legyőzni a tapasztalt hokisokból álló amerikaiakat. Bill Guerin, Scott Young és Phil Houslay góljai, azaz 3-0 után Alekszej Kovaljov és Vlagyimir Malahov csak szépíteni tudott. Kanada a döntőben 5-2-re verte a házigazdát, Jarome Iginla és Joe Sakic is duplázott.
A torna pontkirálya Mats Sundin lett 5+4-gyel, a legjobb kapus az orosz Nyikolaj Habibulin, a legjobb védő Chris Chelios, a legjobb csatár Joe Sakic. A nőknél is kanadai siker született, az amerikaiak másodikak lettek, a svédeké lett a bronz.
2006-ban Torinóban 14-ről 12-re csökkentették a létszámot, két hatos csoport körmérkőzése után a legjobb 4-4 jutott a negyeddöntőbe. Megint az a csúfság érte az észak-amerikaiakat, hogy nem jutott nekik érem, ezúttal még a negyeddöntőt sem élték túl. Kanadát Ovecskin és Kovaljov góljaival az oroszok, az Egyesült Államokat Olli Jokinen duplájával a finnek verték ki.
A svédek fantasztikus tempóban jutottak el a döntőbe. A csoportkörben még a szlovákoktól és az oroszoktól is úgy kaptak ki, hogy gólt sem tudtak lőni. A negyeddöntőben aztán Svájcot 6-2-re, a cseheket 7-3-ra intézték el. Az oroszok viszont Kanada bravúros kiverése után nagyon csúnyán, 4-0-ra kaptak ki a finnektől. Északi döntő következett, amely hihetetlen izgalmasan alakult. A finnek vezettek, de a svédek fordítottak, majd Ville Peltonen egyenlített. Az utolsó harmadból csak tíz másodperc telt el, amikor Nicklas Lidström bevágta a győztes gólt. A végén a finnek a kapusukat is lehozták, de ez sem segített.
Érdekesség, hogy 1998 után megint Teemu Selanne és Saku Koivu lett a pontkirály, Torinóban 11-et gyűjtöttek. A torna csapata így festett: Antero Niittymaki (finn) – Nicklas Lidström (svéd), Kimmo Timonen (finn) – Teemu Selanne (finn), Saku Koivu (finn), Alekszandr Ovecskin (orosz). Az MVP Niittymaki lett. A nőknél Kanada második olimpiai aranyát is begyűjtötte, a svédek másodikak, az amerikaiak harmadikak lettek.
hokista25 csikszeredabol 2010.02.12. 17:15:18
frankity69 2010.02.12. 17:18:30
frankity69 2010.02.12. 17:24:41
kovacsistvan · http://www.khl.hu 2010.02.12. 17:29:13
Itt pedig a teljes büntetőzés:
www.youtube.com/watch?v=Zb9-hbwmb0Y
Ryan O'Brien 2010.02.12. 17:36:01
frankity69 2010.02.12. 18:01:23
Dukla Trenčín 2010.02.12. 18:30:32