Amennyiben bebizonyosodik, hogy Derek Ryan érvényes székesfehérvári szerződése ellenére írt alá a Villachhoz, több hónapos eltiltással sújtható, az osztrák csapatot pedig egy évre ki lehet zárni az átigazolásokból. Mindez a nemzetközi szövetség (IIHF) átigazolási szabályzatából következik. Természetesen ehhez az kell, hogy az ügy elmérgesedjen, és valaki feljelentse az amerikai játékost, a menedzserét és a Villachot az IIHF-nél. Ez nem valószínű forgatókönyv, hiszen a tények ismeretében nem lenne meglepő, ha a felek a gyors megoldásban lennének érdekeltek.
Az átigazolási szabályzat szerint érvényes szerződéssel rendelkező játékost nem kereshet meg egyetlen más klub, vagy ahhoz kötődő személy sem, azért hogy a játékost az érvényes szerződése felbontására biztassa. Ha egy klub egy érvényes szerződéssel rendelkező játékossal akar szerződést kötni, először a játékos klubját kell erről értesítenie írásban. Minden IIHF-tagszövetség klubjainak tiszteletben kell tartania az érvényes szerződéseket. Ha ezeket a szabályokat megszegik, akkor az esetet jelenteni kell az IIHF fegyelmi bizottságának, és ezeket a cselekedeteket szankcionálni kell.
A szabályzat II. részben foglalkoznak a szerződések védelmével. Az IIHF szabályzata háromféle lehetőséget ismer el egy szerződés megszűnésére: lejár a szerződés, közös megegyezéssel megszűnik, rendkívüli felmondással megszűnik. Minden más eset a szerződés megszegésének számít. Mivel Derek Ryan és menedzsere nem mondta fel szerződését – ráadásul a Lambert által elmondottak nem szolgálnak kellő alapul egy rendkívüli felmondáshoz –, már akkor nyilvánvalóan szerződésszegést követtek el, amikor más csapattal tárgyalni kezdtek. Hangsúlyozzuk, elképzelhető, hogy az ügy minden részlete nem került még napvilágra, mindezt az ügyről eddig a felek által ismertetettekből lehet következtetni.
A szerződésszegést a szabályzat szankcionálni rendeli. 28 év alatti játékos – Ryan ide tartozik – a szerződése első 3, 29 éves vagy idősebb játékos a szerződése első 2 évében 4 hónapra tiltandó el hivatalos nemzeti vagy nemzetközi meccsektől. Az IIHF határozza meg, mikortól érvényes az eltiltás. Ha több dologban is vétkesnek találják a játékost, akkor ennél hosszabb, de 6 hónapot semmiképp sem meghaladó eltiltás szabható ki rá.
Ha egy játékost vétkesnek találnak szerződésszegésben, akkor vagy vissza kell menjen az előző klubjához, vagy kérnie kell, hogy az előző klubja engedje el. Ha egyik sem történik meg két héten belül, akkor életbe lép az eltiltás. A fogadó klubra még komolyabb szankció vár. "Egy évig ki kell zárni a nemzetközi átigazolásból azt a klubot, amelyiket vétkesnek találják abban, hogy elsegíti, előidézi a szerződésszegést, bátorít egy játékost a szerződésszegésben." Ennek tipikus példája ha ajánlatot tesz a játékosnak dacára annak, hogy tudja, annak érvényes szerződése van.
Ráadásul azt is kimondja a szabály, hogy azt kell kiindulásként feltételezni, hogy minden klub, amely szerződést köt egy játékossal, akiről bebizonyosodott, hogy szerződést szegett, elősegítette a szerződésszegést. Ennek értelmében a Villach magyarázata, miszerint Ross Lambert menedzser írásba adta, hogy Ryant nem köti szerződés a Fehérvárhoz, kevésnek tűnik. Ugyanakkor ha logikusan végiggondoljuk, a Villach nyilvánvalóan azért kötött szerződést Ryannel, mert úgy vélte, az amerikai játékosnak nincs más csapatnál érvényes szerződése. Aligha kívánt egy kellemetlen ügyet a nyakába venni.
Az egyéves eltiltásnak a határozat kihirdetésekor kell megkezdődnie. Ha több szabálysértés is bebizonyosodik, akkor további szankciókat is el lehet rendelni. Mindezek a szankciók nem zárják ki azt, hogy a vétlen fél további kártérítési lehetőségeket keressen, bíróság vagy egyéb testület előtt. Minden olyan személyt vagy testületet, aki közreműködik abban, hogy egy szerződést megszegjenek azért, hogy a játékos átigazoljon egy másik klubba, az IIHF fegyelmi bizottsága fegyelmi döntéssel sújt(hat).
Mindazonáltal Ryan IIHF-eltiltása egyik klubnak és a ligának sem érdeke. Mivel a Fehérvár nem kívánja a továbbiakban foglalkoztatni, a Villach viszont igen, alighanem tárgyalások kezdődnek a két csapat között. Ugyanakkor ha Ryan és menedzsere nem tudja záros határidőn belül hitelt érdemlően bizonyítani, hogy a játékos és a Fehérvár közötti szerződés megszűnt, mielőtt a Villachhal tárgyalni kezdtek volna, akkor a Villach számára nagyon kínossá válna az ügy. Ez esetben azt sem tartjuk elképzelhetetlennek, hogy ártatlanságukat is igazolandó, elállnak Ryan szerződtetésétől.Ebben az esetben is még többféle megoldása lehet az ügynek, mint ahogy akkor is, ha mégsem bontják fel a kétéves szerződést.
Az viszont biztos, hogy ha Ryant eltiltaná az IIHF, akkor hazamenne és a tengerentúlon folytatná pályafutását, az amerikai ligák nagy része ugyanis nem érintett az IIHF szankciók által, lévén függetlenek. Ráadásul vitás jogi helyzet megoldása esetében – kiváltképp a nemzetközi színtéren és az EBEL-ben – sok érdekes eredményt láthattunk már, dőreség lenne tehát az ügy végkimenetének megjósolásával előreszaladni.