Pénteken aláírta kazahsztáni szerződését Szuper Levente az Arisztanhoz, érdemes körüljárni, milyen hokikultúrájú országba szerződik válogatott kapusunk. A kazah felnőtt válogatottnak sikerült az, ami a magyarnak nem, 2011-ben kiharcolta az A csoportba jutást. Kijevben veretlenül lett első. A válogatott szövetségi kapitány a Szovjetunió legendás szélsője, az olimpiai és világbajnok Andrej Homutov. Az orosz szakember irányította Kazahsztán legjobb klubcsapatát is, de októberben menesztette a KHL-ben szereplő Barisz Asztana. Az asztanai csapat edzője azóta Andrej Sajanov, éppen az a szakember, akit a válogatott élén Homutov váltott. A válogatott keret nagy részét a Barisz adja, a legutóbbi vb 23-as keretéből 15-en ebből a KHL-es csapatból érkeztek, de a maradék nyolc játékos is KHL-es orosz csapatokból. Az asztanai csapat jelenleg rájátszást érő helyen áll a KHL-ben. A 15 milliós ország férfi jégkorongban 16. a világranglistán, nagyjából négyezer igazolt játékosuk van és 15 fedett jégcsarnokuk.
A temirtaui csapatot 2010-ben alapították, a jelenlegi a második szezonja a kazah élvonalban. Az előző szezonban a KHL-es Barisz Asztana farmcsapata volt, idén már a Barisz-2 tölti be a tartalékcsapat szerepét. A Barisz utánpótláscsapata, a Sznyezsnije Barszi az MHL-ben játszik, 32 csapatból a 14. helyen áll. A tízcsapatos kazah bajnokságban, a Viszsaja Ligában jelenleg negyedik az Arisztan, három ponttal lemaradva az Ertisz-Pavlodar mögött. A tabellán második Szariarka Karaganda jelezte az oroszok felé, hogy a 2012/13-as szezonban csatlakoznának a KHL mezőnyéhez második kazahként. A Szariarka létesítményproblémája megoldódott, 2011 végén adták át a város új 5500 férőhelyes csarnokát, így már csak a financiális feltételeket kell teljesíteniük.
Az Arisztan Temirtauban jelenleg a legnagyobb név Joe Rullier, a kanadai bekk junior-világbajnokságon játszott, és közel 500 AHL-mérkőzés van mögötte. Hat korábbi Mol ligás játékos is Szuper Levente csapattársa lesz, Martinka, Metcalfe és MacSweyn a Dab.Doclerben, Jemeljanyenko és Zabludovszkij a Steauában, Fabry pedig az UTE-ben játszott az elmúlt egy-két szezon valamelyikében. Közülük Tyler Metcalfe-t kérdeztük az ottani körülményekről. A szezon elején a kazah kupát nyert csapat tagja volt a kiváló csatár is, aki a kazah bajnokság történetének első kanadai gólszerzője lett. Mivel a magyar felmenőkkel rendelkező csatár továbbra is szeretné megszerezni a magyar állampolgárságot, bízik benne, hogy az első magyar gólszerzőként is őt jegyzik majd Kazahsztánban, a következő szezonban.
"A kazah bajnokság nagyon erős. Komoly játékosokból állnak a csapatok, a legtöbben oroszok, akik közül a döntő többség a VHL-ben, azaz az orosz másodosztályban is játszott korábban. A karagandai csapattal tavaly még a Dab.Docler színeiben játszottunk, akkor a Szariarka nyert 7-0-ra ellenünk. A jelenlegi csapatommal ezt a karagandai csapatot kétszer is megvertük, így tudnám érzékeltetni az előző évi és az idei ligám és csapatom közötti különbséget. A hazai meccseinken 2200-an vannak átlagban, nagyon szenvedélyes szurkolótáborunk van. Hetente jellemzően három mérkőzésünk van, nagyok a távolságok az országon belül, de a legtöbb csapathoz busszal utazunk. Két ellenfelünkhöz repülünk, egyhez pedig vonattal megyünk. A buszozásokat nem nevezhetem komfortos utazásoknak, az utak elég rossz állapotban vannak. Ettől függetlenül nagyon jól érezzük magunkat Kazahsztánban, profi a csapat és a körülmények, minden egyes mérkőzésen kiváló tapasztalatokat szerzünk."