"A fejlesztés szempontjából a legfontosabb és mindennek az alapja, hogy a játékosok megértettek, keményen és okosan kell dolgozni" – mondta blogunknak Eric Thurston mentoredző. A kanadai tréner a juniorválogatottal Bledbe utazik, közben az U18-as csapaton is szemét tartja. Több mint két hónapja dolgozik hazánkban, itt az ideje a tapasztalatok számba vételének.
Az U20-as és az U18-as kereteknek már több edzőtábort tartott és a Héraklész-válogatottal minden szerdán játszik OB I.-es csapatokkal. Elsőként arra voltunk kíváncsiak, mit tervezett erre az első periódusra, és mit sikerült ebből megvalósítania. "Ez az első szakasz a megismerésről szól. Egyrészt a szakvezető és a nemzeti válogatott különböző tagjai szoknak ilyenkor össze, másrészt bemutatásra kerül az a játékrendszer, amely a sikeres szereplés alapja lehet. Fontos, hogy a játékosok megtalálják a szisztémában a helyüket. Tudni kell, hogy a különböző szituációkban ki merre mozogjon, és mindenki tökéletesítse a helyezkedését. Az U18-as válogatottal több lehetőség adódott a közös munkára, míg a juniorok esetében a legtöbb játékos a Mol Liga-szereplés miatt elfoglalt, sokan pedig a külföldi ligákban érdekeltek, ezért nem tudnak rendelkezésre állni. A kipróbált kerettagok képességeit azonban egyre jobban kezdem megismerni. Úgy érzem, hogy az említett megismerési folyamat minden téren jól halad, és a szereplők egy hullámhosszon mozognak."
A Mol Liga-csapatokkal játszott mérkőzések gyakorlati jelentősége alkalmanként változó. "Voltak remek összecsapások, ahol sokat lehetett alakítani a játékunkon, de volt olyan mérkőzésünk is, amelyiken esélyünk sem volt az építkezésre. A DAB például túl erős ellenfélnek bizonyult, és noha tisztában vagyok azzal, hogy nem a legerősebb felállásban álltak ki ellenünk, nem voltunk egy súlycsoportban, és a testjátékban esélyt sem adtak a 17-18 évesekből álló szelekciónak. Így ezen a mérkőzésen például nehéz volt a feladatok elvégzése, a tudás kibontakoztatása. Volt hogy túl tartalékos riválissal játszottunk, de sok hasznos tapasztalatot szereztünk.
A fejlesztés szempontjából a legfontosabb és mindennek az alapja, hogy a játékosok megértettek, keményen és okosan kell dolgozni. A csapatépítés szempontjából a siker legfontosabb előfeltétele a megbízható védőmunka, és azon belül is a kapusok szerepe kiemelkedő fontosságú. Ezért is jelentős dolog, hogy kiváló adottságú hálóőrök állnak rendelkezésre. Vay Ádám és Pleszkán József magabiztos szereplése az előfeltétele a csapat fejlesztésének és eredményességének. A taktika elsajátítása és a sorok összeszoktatása az előttünk álló hosszabb folyamat meghatározó része."
A kanadai edző folyamatosan járja az országot, Miskolctól Zalaegerszegig figyeli a csapatok edzésmunkáját, és utánpótlás-mérkőzéseket is meglátogat. Az összkép pozitív, és egy megfontolandó javaslattal is él. "Remek megoldásokkal találkozom nap mint nap. Mi több, a kollégák munkájából merítve én is új ötletekkel gyarapodom. A legjobb gyakorlat megismerésére azonban – még az utánpótlás-fejlesztésben tevékenykedő szakember számára is – a komoly ligában edződő felnőtt csapatok edzésein nyílik lehetőség. Többször néztem végig a Kevin Primeau által tartott tréningeket, és ezt csak javasolni tudom a kollégák számára is, mert Székesfehérváron igen magas fokú műhelymunka folyik."
A mentoredzői feladat minden nap munkát ad a szakember számára. Ezen a területen milyen célokat fogalmaz meg? "A szakmai területek közötti információ, tudásanyag terjesztése és megfelelő elosztása áll a munka középpontjában. Szívesen cserélem ki a tapasztalatokat az edzőkollégákkal, amennyiben megkeresnek egy-egy problémával, kérdéssel, az általam ismert megoldásokat a legjobb tudásom szerint a rendelkezésükre bocsátom. Előadásokat és tájékoztatót tartok, és az országjárás során megfigyelt gyakorlatokat véleményezem. Kicsit később pedig a tapasztalatokat összegyűjtve stratégia tervet készítek."
Thurston munkája nagyban függ attól, mennyire kooperatívak a játékosok és az edző kollégák. "Csak pozitív tapasztalatokról tudok beszámolni. A legkisebbek fejlesztésével foglalkozó szakemberektől egészen a felnőtt csapatok vezetőedzőiig tartom a kapcsolatot, rendkívüli érdeklődés és nyitottság jellemzi a szakmát Magyarországon. Számomra is élmény volt megtapasztalni, hogy már az U8-as korosztályban milyen komoly fejlesztő munka folyik, és hogy a gyerekek mennyire jó partnerek a kemény munkában."
A héten mind a két válogatott komoly nemzetközi erőfelmérésen vesz részt. Mi az elsődleges cél, és mikor mondaná, hogy hasznosak voltak ezek a mérkőzések? "Most a juniorválogatott mellett leszek, mert az U20-as szelekciós decemberben világbajnokságra megy, de figyelemmel kísérem az ifjúsági válogatott szereplését is. A kollégáim videóra rögzítik az összes mérkőzést, hazatérve közösen kielemezzük majd a látottakat. A legfontosabb most az, hogy minden utazó játékos bemutathassa a képességeit. Mindenki szerepet kap, ráadásul az lenne a cél, hogy a lehető legtöbb játékszituációban teszteljük a fiatal játékosok alkalmasságát. A mérkőzések nagy részében négy sorral fogunk játszani. A kerettagok jelentős része már kapott instrukciókat, és ez az erőfelmérés arra is jó, hogy bizonyítsák a játékosok, mit tudnak meccshelyzetben mindebből megvalósítani, és hogy képesek a fejlődésre."