370 ezer euróval sikerült csökkenteni a klub adósságát az elmúlt egy évben, mondta a szlovén sporttévé-portálnak adott kétrészes interjújában Slavko Kanalec, a Jesenice elnöke. Az interjúban egyéb adatokat is olvashatunk. Ezenkívül a szlovén jégkoronggal kapcsolatos további érdekességekről is beszámolunk hajtás alatt, például megtudhatják, miként sikerült a Fehérvárban közepes teljesítményre képes Ales Kranjcnak a cseh extraligába igazolnia.
A hivatalba lépésekor 1 680 000 eurós tartozása volt Jesenicének, mára ez az összeg megfeleződött, a tervek szerint négy-hat éven belül eltűnik a korábbi felelőtlen gazdálkodás minden nyoma. A sportvezető szerint az elmúlt egy év a klub működésének ésszerűsítése jegyében telt el. Mindez nem történhetett áldozatok nélkül. Ezért távozott a klubtól a finn vezetőedző kérése ellenére is Darko Prusnik másodedző, és ezért nem sikerült megtartani a csapat legnagyobb értékét, a Jeglic-Ticar-Sabolic csatársort sem. Hiába próbáltak gáláns ajánlatot adni a három válogatott csatárnak, nem tudták felvenni a versenyt a külföldi érdeklődőkkel. Az elnök elmondta, sokat dolgoznak azon, hogy újabb támogatókat nyerjenek meg, és ezzel biztosabb hátteret adjanak a csapatnak. A 2011/12-es szezonra nagyjából megvan a csapat, jelenleg több mint 20 szerződtetett játékosuk van, akik fizetésére 568 000 eurót költenek. Mint Kanalec elmondta, a lehetőségeik a legjobb játékosok esetében nagyjából évi 40 000 eurós fizetésig elegendőek, ennél többet csak igazán nagy sztárnak fognak tudni adni az idén.
A jesenicei csarnokot a 2010-es szünetben kibővítették, ám az új lelátót egy idő után le kellett zárni, mivel az előző klubvezetés nem szerezte meg a használatba vételhez szükséges engedélyeket. Kanalec azt ígérte, ennek az ügynek is hamarosan pont kerül a végére, és a szurkolók ismét birtokba vehetik az új lelátót. Az EBEL bővítésével kapcsolatban érdekes véleményt fogalmazott meg. "Mint egyike a nem osztrák és a szegényebb kluboknak, nagy örömmel fogadtuk a cseh Znojmo érkezését. Új piac ez a ligának, olyan csapat, amely érdekelheti a nézőket. Abból a szempontból is fontos az érkezésük, hogy tovább erősödhet a kisebbségben levő nem osztrák klubok szövetsége. Nagyon fontosnak tartom, hogy előbb-utóbb ezek ne maradjanak kisebbségben, ugyanis csak akkor fogunk tudni olyan változtatásokat elfogadtatni, amely elsősorban a mi klubjaink számára lehet kedvező. Lehet, hogy ezek a változások később ahhoz vezetnének, hogy például a Salzburg elhagyja az EBEL-t, és elmegy a német bajnokságba, de ezeket még túl korai megítélni.
De mások is sürgetnek radikális változásokat. A Villach vezetői például egyfajta fizetési plafon bevezetését szeretnék elérni. A Jesenice egyetért ezzel a kezdeményezéssel, akárcsak azzal, hogy a nem osztrák csapatok nagyobb mértékben részesedjenek a televíziós jogok értékesítéséből. Ma a ligában a siker egyedül attól függ, mennyi pénze van egy csapatnak. Ha azt akarjuk, hogy jó jégkorongot lássunk egy szórakoztató ligában, teret kell engednünk a hazai játékosoknak, és ehhez mindenképpen szükséges valamiféle légióskorlátozást bevezetni."
Sokáig reális lehetőség volt, hogy két év után visszatér a Jesenicéhez, de ahogy arról blogunk korábban beszámolt, Ales Kranjc, a szlovén válogatott hátvédje a cseh extraligás Ceske Budejovicéhez szerződött. Az igazolás hátterében Frantisek Vyborny, a Ceske Budejovice vezetőedzője áll, aki korábban Szlovéniában is edzősködött, onnan ismerte a legutóbbi szezont a Fehérvárban töltő hokist. Josef Zajic, a klub sportmenedzsere ezt mondta Kranjcról: "Figyeltük őt az A csoportos vb-n, és arra jutottunk, hogy megfelelő erősítés lehetne csapatunk számára. Támadó szellemű hátvédről van szó, aki megfelelő önbizalommal is rendelkezik, ami a mai hokiban a siker eléréséhez szükséges alapvető tulajdonság."
A fentebb említett hármason kívül még egy válogatott, Robar távozott a nyáron a Jesenicétől, aki meglepő módon a svéd elitserienből kapott szerződést, továbbá a légiósok közül Beckett sem tagja már a keretnek. Helyükre 13 játékos érkezett, csak 4 szlovén, de ők is mindannyian külföldről térnek haza, köztük az egy évvel ezelőtt Mariborból Brianconba igazolt Tosic és Ankerst. Jelenleg 11 idegenlégiós található a keretükben, köztük két testvérpár is akad.
Kapusposzton érdekesség, hogy a cseh Fikrt mellé Kroseljt igazolták le a Medvescakból, aki évek óta kevés lehetőséghez jutott a legjobb szlovén kapus, Kristan mellett. Közben azonban Kristan térdét műteni kellett a nyár elején, a beavatkozás nem sikerült tökéletesen, így korrekciós műtétre volt szükség az elmúlt hetekben, ezért a szlovén válogatott kapus legkorábban szeptember végén léphet jégre. Pótlására egy másik szlovén válogatott kapust vettek kölcsönbe a zágrábiak, a Ljubljanától Ales Sila érkezett. A tavaly novemberben egész szezonra eltiltott Hebar visszatért az EBEL-be, és az eltiltása alatt a tengerentúlon játszó csatár továbbra is a ljubljanaiakat erősíti. Az Olimpija nagyjából megtartotta légiós csatárait, és nagy hangsúlyt fektetett védelme megerősítésére. Három meggyőző pedigréjű tengerentúli bekket igazoltak. Szlovéniával is kapcsolatos hír, miszerint a sokáig a Mol Liga-indulásában bízó szerb és Slohokej-bajnok Partizan Beograd végül is ismét a Slohokejben versenyez. A belgrádiak a jégcsarnokuk foglaltsága miatt nem tudtak a magyar-román bázisú ligában részt venni.