A tavalyi héttel szemben a 2011/12-es bajnokságra három női csapat jelentkezett. A Bp. Stars, amelynek hokisai az előző szezonban kettős igazolással az MTK-nak szereztek bajnoki címet; a MAC-Marilyn, amely az UTE-Marilyn I és II ezüstérmes és negyedik helyezett csapatából verbuválódik – lényegében társcsapatot váltott Budapesten belül a Marilyn; valamint a legutóbbi bronzérmes Drago Skorpiók. Ez a létszámcsökkenés máris aggasztó volt, egy héttel a végleges nevezési határidő előtt azonban a Drago Skorpiók SE elnöksége egyhangú szavazással úgy döntött, nem indítják női felnőtt csapatukat a bajnokságban, mi több, az együttműködést is megszakítják velük. Ez azért is meglepő, mert tavasszal a Drago jelentkezett a szlovák női élvonalbeli bajnokságba, és északi szomszédunk el is fogadta ezt, sőt később az MJSZ is hozzájárult. Jécsi Gyula edző és csapata – benne kilenc válogatott játékossal – új megoldást kénytelen keresni.
A csapat története messzebb nyúlik vissza, 2010-ben az FTC-től igazoltak Jécsi Gyula vezetésével a Dragóhoz a nők. A játékosok nagy része korábban a Starsból érkezett a Ferencvároshoz. "Amikor egy éve a Drago Skorpiókkal megegyeztünk a közös munkáról, azt mondták, komolyan gondolkodnak a női csapatunkban, 8-10 éves távlatban biztosítják versenyeztetésünket – mondta blogunknak Jécsi Gyula vezetőedző. – Az első évben harmadikok lettünk, de még komolyabb terveink voltak. Aztán június 21-én az egyesület velem e-mailben és telefonon, a játékosokkal csak e-mailben közölte, nincs többé női csapat a Dragóban. Voltak ennek a döntésnek előjelei, hiszen miután a szlovák szövetség felvett minket, a magyar szövetségnél már senki nem járt el az engedély érdekében, ezért én terjesztettem az elnökség elé a kérelmünket. Ezt követően pedig a Drago Skorpiók nem nevezett a szlovák bajnokságba a május 31-ei határidőig, tehát valószínűleg már akkor is tudták, mit terveznek velünk."
Jécsi és 18 játékosa csapat nélkül állnak. Mivel június 30-án lejárt a pótnevezési határidő is, a magyar női bajnokságban nem tudnak részt venni. Az is komoly kérdés, hogy mi lesz a bajnoksággal, mert ebben a pillanatban csak a MAC és a Stars tűnik indulónak. "Ezek a lányok két éve kitartanak mellettem, igazi csapatot alkotnak, mindig megbeszéljük, mit csináljunk a jövőben. Most nem tudok mit mondani nekik. Abban maradtunk, hogy aki akar, igazoljon máshová. Ennek ellenére mindannyian azt mondják, maradjunk együtt, folytassuk tovább a munkát. Sok utánpótláskorú hokis van közöttük, az előző szezonban a Drago kölyökcsapatát ők húzták."
A tréner hozzátette, nem ért egyet az egyesület indoklásával, hiszen sok olyan klub van, ahol az utánpótlás-nevelés mellett profi csapatot is indítanak, és ezek a csapatok különböző módokon megoldják, hogy ne essenek el a támogatástól. A női csapatok teljesen amatőr alapokon versenyeznek, például a Drago esetében a jégidőn kívül a szülők állnak minden költséget. Így vállalták a szlovákiai indulást is. "Éppen ezért minimális költségigényünk van. Heti három jeges és két szárazedzéssel számolok a szezonban. Most azonban úgy gondolom, nem indulunk semmilyen bajnokságban, folyamatosan barátságos mérkőzéseket szervezünk, hogy válogatott játékosaink megfelelőképpen tudjanak felkészülni az U18-as és a felnőtt világbajnokságra. Szeptember elejétől október közepéig hat-hét meccset máris sikerült lekötnünk szlovák első osztályú ellenfelekkel."
Megkérdeztük a Drago Skorpiók vezetését is, miért döntöttek a női csapat leépítése mellett. Válaszukat változtatás nélkül közöljük:
"A DSSE elnöksége részletesen megvizsgálta a Drago Skorpiók női csapatának helyzetét, a női csapat 2011/12-es költségvetési tervezetét, valamint a sportfinanszírozási szakértők által előkészített anyagokat. Konzultáltunk a Magyar Jégkorong Szövetséggel és a törvény szövegezésében részt vevő szakértői csapattal. Mindezek összegzéseként az elnökség úgy döntött, hogy a 2011-2012 versenyszezonban nem tudja a női csapat versenyeztetését vállalni sem a szlovák, sem a magyar bajnokság keretei között. Mindaddig, amíg lehetőség látszott más megoldásra, kivártunk a döntéssel.
A döntés legfőbb oka a sporttörvény. Az EU-egyeztetések során az az álláspont született, hogy mind a férfiaknál, mind a nőknél a legfelsőbb korosztály legmagasabb ligája automatikusan profinak minősül, ezért a női bajnokság (utánpótlás-bajnokság hiányában) teljes egészében első osztálynak számít. A női csapat indítása a teljes egyesületet kizárná a sporttámogatásokról szóló tv. által igénybe vehető utánpótlás-finanszírozási támogatások jelentős részéből. Junior női bajnokság hiányában, ami megoldhatta volna a problémát, nincs alternatíva. A szlovák bajnokság egyértelműen első osztálynak számít. A MJSZ-től független, a szövetség által nem támogatott amatőr bajnokságban való indulást, mint MJSZ-tagszervezet, nem tartjuk jó megoldásnak, a szakmai kontroll kiiktatása komoly kockázatokat valószínűsít.
Bár kisebb mértékben, és mindössze egyetlen jogcímen, a női csapat indulása mellett is igénybe vehető lenne támogatás, de ez a szűkítés az egész egyesületre vonatkozna, és alapjaiban veszélyeztetné a működőképesség biztosítását. A jelen helyzetben a női csapat indítása csak egy a DSSE-től független, teljesen önálló egyesületben képzelhető el, melynek létrehozását, működtetését és finanszírozását a DSSE nem tudja vállalni.
Az egyesület mind a magyar, mind a szlovák bajnokságba benyújtott csapatnevezést visszavonja, a női csapatban játszó valamennyi játékos, aki nem tartozik az egyesületnek, szabadon igazolható, vagy kérésre az egyesület bármely másik női csapatnak kölcsönadja. Amennyiben valaki szeretne a fiú utánpótlás bajnokságban játszani, úgy erre természetesen van lehetősége, az egyesület által nevezett U16-os, illetve U14-es csapatokban."