Péntektől már pályázhatnak a sportszervezetek, miután az Országgyűlés június 27-én elfogadta a sporttámogatás után járó társaságiadó-kedvezményekről szóló törvénymódosítást. A részleteket a témában állandó szakértőnk, Radnai Károly, az Orientax Kft. ügyvezetője segítségével osztjuk meg olvasóinkkal.
Kezdjük azokkal a momentumokkal, amelyek a korábbiakhoz képest újdonságnak számítanak. A támogatás jóváhagyásának joga részben az országos sportági szakszövetségek hatáskörébe került, így az MJSZ is helyzetben van a jégkoronghoz kapcsolódó pályázatok esetében. Ehhez kapcsolódóan fontos fejlemény, hogy a szakszövetség által elbírált kérelmek esetében a támogatási igazolásokat is a szövetségek bocsátják ki. A szakszövetségek, illetve a MOB által benyújtott támogatási pályázatok elbírálása (és a támogatási igazolások kibocsátása) továbbra is a Nemzeti Sport Intézet (NSI) hatáskörében marad.
Azoknak a sportszervezeteknek, amelyek pályázatát a szakszövetségek bírálják el, tárgyieszköz-felújítás esetén nyilatkozatot, valamint 10 millió forinton felüli beruházás esetében a nyílt pályázat igazolását is be kell nyújtaniuk a szövetségeknek. A szakszövetségek a fent említett közigazgatási hatósági feladataik ellátására jogszabályban rögzített díjat számolhatnak fel a pályázó sportszervezeteknek, ahogy a NSI is hasonlóan járhat el a MOB-bal és a szövetségekkel szemben. A szolgáltatási díj meghatározását miniszteri jogkörbe utalja a törvény.
A fent említett pontokon túl az adókedvezménnyel kapcsolatos részletek nem változtak legutóbbi cikkünkhöz képest. A társasági adót érintő módosítások 2011. július 1-jével léptek hatályba. Az adókedvezmény igénybe vétele azonban a támogatási igazolások alapján történhet, ez pedig a kérelmek elbírálását követően, előreláthatólag szeptembertől várható.
Az Orientax hírlevelében felhívja a figyelmet arra, hogy az Európai Unióval folytatott egyeztetések még nem zárultak le minden területen. Emiatt továbbra sem lépnek hatályba a hivatásos sportszervezetek eszközberuházásainak támogatását érintő passzusok, erre az ősz elejére lezáruló tárgyalások után kerülhet sor. A szakértő szerint mindez nem jelent komoly lassítást, hiszen ritka, hogy hivatásos csapatok lennének a sportingatlanok tulajdonosai, és a közhasznú alapítványi formában elvégzett beruházások támogatására már július 1-jétől lehetőség nyílik.
Azt továbbra sem tudja senki, hogy a kormányzat mekkora összeget szán az öt látványsportág támogatására, illetve ebből az egyes sportágak hogyan részesednek. Hivatalosnak csak az a 20 milliárdos nagyságrend tekinthető, amely a költségvetést megalapozó törvény indoklásában szerepel. Az Orientax július közepén kétnapos konferenciát szervez a témában.