Északi világbajnoka lesz a jégkorongnak vasárnap estére, a svédek sokadszor, a finnek másodszor juthatnak fel a csúcsra. A bronzmérkőzést az oroszok és a csehek vívják délután 16:15-kor, a fináléra 20:15-től kerül sor. Senki sem tudja, ki az esélyesebb.
1998 után rendeznek újra svéd–finn döntőt az A csoportos világbajnokságon. Abban az évben az elődöntők és a döntő kétmérkőzéses volt, a svédek nyerték az elsőt 1-0-ra, másnap 0-0-t játszottak. A finneknek volt azóta egy még fájdalmasabb vereségük is, 2006-ban a torinói olimpiai döntőben is kikaptak a svédektől, 3-2-re. Svédország nyolcszoros világbajnok, legutóbbi végső sikere 2006-ra esik, Rigában a cseheket verte megdöbbentően sima mérkőzésen 4-0-ra. Mostanra hírmondó sem maradt abból a csapatból. Az a svéd válogatott 2006-ban történelmet írt, megnyerte az olimpiát és a világbajnokságot is.
Finnország eddig egyszer ért fel a csúcsra, aranycsapata emlékezetes döntőben múlta felül 1995-ben a svédeket 4-1-re. A fiatalok talán kevésbé emlékeznek arra, hogy a finnek a kilencvenes évekig nem játszottak igazán komoly szerepet a nemzetközi hokiéletben. Első vb-érmüket 1992-ben szerezték, Prágában megint csak a svédektől kaptak ki a döntőben 5-2-re. Két évre rá Kanada volt jobb náluk a fináléban, de már csak büntetőlövésekkel, és ezt követően jutottak el a vb-aranyig. Utoljára 2007-ben Moszkvában játszhattak döntőt, akkor Kanada bizonyult jobbnak náluk.
A szlovákiai világbajnokságon egyik csapat sem tartozott a nagy esélyesek közé, a csoportmeccseken és a középdöntőkben a svédeknek és a finneknek is voltak nehéz meccseik, vereségeik. Mindketten a második pozícióból indulva kezdték az egyenes kieséses szakaszt, és laza győzelmekkel folytatták. A svédek a németeket intézték el 5-2-re, majd a csehek megint csak 5-2-re. A finneknek kis túlzással több gondot okoztak a negyeddöntőben a norvégok (4-1), mind az elődöntőben az oroszok (3-0).
Egyszerűen megjósolhatatlan, ki lesz a világbajnok 2011-ben. A tökéletes taktika kidolgozására az eddigiek alapján mindkét kapitány képes, az újonc svéd Par Marts éppúgy, mint a veterán finn Jukka Jalonen. De persze a kemény munka mellett szükség lehet egy-két villanásra is, amire innen és onnan is van esély, szupersztárok hiányában is vannak roppant tehetséges művészek ezekben a csapatokban. Addig is érdemes megtekinteni a két ország legutóbbi vb-aranyait videón.