Hétfőn délben az Ausztrália–Dél-Korea meccsel megkezdődött a divízió 2-es U20-as vb Csíkszeredában. A magyar válogatott sorsolása ideális. Kínával kezdjük a hetet fél négykor, kedden az első komoly ellenfél, Románia következik. Érdekes kérdés, milyen hatása lehet annak, hogy a mieink a várakozások szerint a torna egyik legszerényebb tudással rendelkező csapatával játszanak az első napon, míg Románia a lengyelekkel kezdi a sorozatot. Szerdán pihennek a résztvevők, csütörtökön a szokásos délutáni időpontban az ausztrál válogatottal hangolunk a másnapi komolyabb megméretésre, a dél-koreaiak elleni meccsre. Riválisunk is nagyobb meccs után lesz, előző este a hazaiakkal feszülnek egymásnak. A lengyel–magyar összecsapás vasárnap délutánra marad, mindenki pihenhet előtte. Bob Dever szövetségi edző véleményét már megosztottuk olvasóinkkal, tovább után Antal Előd, Románia vezetőedzője is elmondja, mik a célok és az elvárások, de előtte bemutatjuk Magyarország ellenfeleit röviden, érkezési sorrendben.
Kína nyolc ifjúsági korú játékossal érkezett a vb-re, közülük négyen 1994-ben születettek, tehát három évvel fiatalabbak, mint a legidősebb játékosok, az 1991-esek. Válogatottjuk két csapatra épül, csak egy hokis jött egy harmadikból. Legutóbb Debrecenben találkoztunk velük, 20-1-re vertük őket. A 2010-es világbajnokságon Mexikó 6-3-as legyőzésével maradtak bent a divízió 2-ben.
A román válogatottat nem kell bemutatnunk, a Mol Ligából és a hazai csapatokból sokukat ismerjük. A bő keretbe 12 klub adott játékost, a végső csapatban is kilenc különböző helyről érkeznek a hokisok. Négyen magyarországi csapatban játszanak, Pál Ferenc az UTE, Tranca Dániel és Okos Csanád az FTC, Barabás Sándor a Debrecen játékosa. Roberto Gliga Svédországból jön haza, ahol Vas János klubtársa, igaz, a Tingsryd felnőtt csapatától egyelőre nagyon távol van, de az U18-ban és az U20-ban rendszeresen játszik. Az előző vb-n is ő volt a román válogatott egyik legjobbja. Továbbra is Antal Előd látja el a szövetségi edzői feladatokat.
A debreceni csoportból Kína mellett Dél-Korea van jelen Csíkszeredában. Magabiztos 6-0-s sikert értünk el ellenük egy éve. Az ázsiaiak kerete három egyetemi csapatra épül, mindössze egyik kapusuk és egy finnországi légiósuk lóg ki ebből a sorból. Az előző évi eredményből semmilyen következtetést nem lehet levonni, hiszen a koreaiak közül egy játékos sem maradt abból a keretből. Két kivétellel végzős juniorokkal érkeznek a vb-re, ez az utóbbi években szokásukká vált, mindössze két 1992-es fért be. Figyelni kell rájuk nagyon, ez a generáció két éve Szlovéniában nyert divízió 2-es ifjúsági vb-t, a hazaiakat verték 4-2-re a feljutásért. Egy évvel később bent tudtak maradni a d1-ben, akkor Ausztria testén keresztül, igaz, abból a csapatból kevesen vannak most itt.
Ausztrália a csoport alulról érkező újonca, a törökországi divízió 3-as eseményt nyerték meg legutóbb. Az ausztrálok is sok csapatból verbuváltak, de egy kivételével junior korú hokisokkal érkeznek. Wehebe Darge révén meglepően előkelő bajnokságból is érkezik játékosuk, méghozzá a USHL alatti második számú amerikai juniorligából, az NAHL-ból. Rajta kívül is vannak légiósaik, kevésbé fényes helyekről. Kanadai edzőjük van, a klubokban is tengerentúliak dolgoznak évek óta, figyelni kell rájuk. Európába érkezésük után a Progym vendégeként játszottak akklimatizálódásképpen, a meccs a gyergyóiak 5-4-es vezetésénél a sorozatos durvaságok miatt két harmad után félbeszakadt.
Lengyelország lesz a legnagyobb ellenfelünk. E korosztályukkal vannak gondjaink, két éve 9-0-ra vertek minket az ifjúsági világbajnokságon, igaz, tavaly otthonukban vágtunk vissza nekik. A lengyelek 2009-ben hazai pályán, Gdanksban véreztek el a d1-ben. Az utolsó előtti fordulóban megszerezték első győzelmüket, az olaszokat 1-0-ra verték, de a zárónapon az addig nullpontos horvátok 6-5-re nyertek ellenük, így egymás elleni eredménnyel kiestek. Abból a keretből sokan itt vannak most is, de hogy finoman fogalmazzunk, nem jelent nagy hátrányt a magyar csapatra nézve, hogy a korosztály kiemelkedően legjobb lengyelje, Damian Kapica sérülés miatt nem utazott el Csíkszeredába. Lengyelország egy hétig készült az eseményre, két felkészülési mérkőzést is játszott a szlovák junior extraligás Popraddal, először 5-4-re kikaptak, majd 5-2-re nyertek. Az egyik kapusuk kivételével ők is junior korúakkal érkeztek a vb-re.
A román válogatott vezetését Antal Előd, a Brassó edzője látja el. A fiatal szakember blogunknak elmondta, az esélyeket nem ismeri egészen pontosan, de az biztos, hogy Románia terve a dobogóra kerülés. "Minden olyan ellenfélnek, amely le kíván győzni minket, komoly munkát szeretnénk adni. A tavalyi csapat gerince megmaradt, a kapuban erősek vagyunk, komoly Mol ligás tapasztalatokkal rendelkező csatáraink vannak. Hátvédposzton gyengébben állunk, ez az egész országban probléma, itt vannak fiatalabb játékosaink is. Megpróbáljuk elöl kompenzálni a hátsó hiányosságokat. Vannak olyan csatáraink, akik jól védekeznek, őt fognak besegíteni alkalomadtán."