Többszöri időpont-módosítást követően csütörtök este megkapta az első osztályú licencet két francia élklub, a Briancon, ahol Szélig Viktor játszik, és a Grenoble. Mindkettő évek óta finanszírozási problémákkal küzd, és ezúttal nagyon kemény feltételetek szabott számukra a CNSCG. A harmadik problémás csapat, a Mont-Blanc már egy hete zöld utat kapott. A Ligue Magnus vezére néhány éven belül az eddigiektől eltérő pályára kívánja állítani a bajnokságot. Máshol is komoly gondok adódnak.
A Briancon csak úgy indulhat a 2010/11-es szezonban, hogy szerződésben vállalta, három év alatt eltünteti a teljes adósságát, azonnal csökkenti a bérkeretét, és havonta beküldi a pénzügyi helyzetét bemutató dokumentumokat. Mindezek mellett jelentős büntetést is kaptak, mert az előző szezonban túllépték a fizetési korlátot.
Eddig kevésbé volt ismert, hogy a Ligue Magnus-ben létező intézmény a fizetési sapka. A jelenlegi szabályozás szerint a klubok teljes költségvetésük legfeljebb 55%-át költhetik bérre, de legfeljebb is 470 ezer eurót. Ráadásul a a licencadó bizottság úgy döntött, a Briancon hároméves adósságledolgozását csak az eredeti üzleti tervben szereplő bértömeg 50 ezer eurós csökkentése esetén látja biztosítottnak. Ezt a klub első reakciójában szakmailag elfogadhatatlannak minősítette, de aztán megtették a szükséges intézkedéseket, három új játékosról lemondtak.
Elküldték az egy évet náluk töltő és már újabb egy szezonra szerződtetett Joni Lindlöföt, aki az előző szezonban a csapat második leggólerősebb csatára volt, és a hírek szerint nem érkezik az együtteshez a már szintén leigazolt Craig Switzer és Luka Tosic sem. Helyi hírforrások arról tájékoztatnak, a Briancon végül is 400 ezer eurót költ a játékosok fizetésére.
Mint korábban írtuk, a Briancon jelentős, 420-450 ezer euró adósságot halmozott fel. Emiatt jelentős spórolást eszközöltek a csapatnál, ez a bérekre is kihatott. A város és a tartomány is a csapat mellé áll, előbbi három éven át évi 70 ezer euróval segít, utóbbi egyszeri 100 ezres átutalást indított. Emellett szolgáltató cégek kisebb összegeket juttatnak a bajba jutott csapatnak. Érdekesség, hogy a jelenlegi polgármester, Gérard Fromm, aki ezúttal a klub megmentésén dolgozik, korábban éveken keresztül a profi csapat ellen kardoskodott. A hozzáértők mindenesetre egyet értenek abban, hogy a Ligue Magnus-ben a Briancon helyzete a legnehezebb.
De érdekes a Grenoble körüli szituáció is. Miután az előző szezonban nem hozták nyilvánosságra a klub pénzügyi elszámolását, ezért egy rakat szankcióval sújtották a klubot. Hatpontos mínusszal indulhattak a bajnokságban, és két évre kizárták őket a Francia Kupából. Perspektívájuk a Brianconénál mindenképpen jobb, mivel ők az egyik legnagyobb múlttal rendelkező klub, ráadásul 150 ezres városról van szó, tehát a lehetőségek is mások.
A szigorú intézkedések hátterében a francia bajnokság megújításának szándéka áll. Luc Tardif, a Ligue Magnus vaskezű ura pár éven belül igazi profi ligát akar kialakítani, ahol üzleti alapon működnek a dolgok, a tv-k harcolnak egymással a közvetítési jogokért, és minden olyan, mint a komoly helyeken. Vaze nevű állandó kommentelőnk és olvasónk érdemei elévülhetetlenek jelen cikk elkészítésében, háttér-információk sokaságával segített a tisztán látásban. Ő így foglalja össze a lényeget: "Ebbe a koncepcióba nemigen fér bele, hogy 11 000 fő lakosú kisvárosok évről évre félmillió eurós tartozással, utánpótlás-nevelő munka nélkül induljanak a ligában."
Tardif a megoldás egyik kulcsát abban látja, ha nő a közönség és az érdeklődés, ezért el akarja vinni a jégkorongot a nagyvárosokba, Marseille-be, Bordeaux-ba, Párizsba. Jelenleg a kistelepülések csapatai vannak többségben a ligában. Szintén nem kedvez a liga ismertségének a területi koncentráció. Sok térségben egyáltalán nincs jégkorong, máshol egymástól néhány kilométerre három csapat is akad. Éppen ezért az országban jobban szétszórt csapatokat terveznek középtávon bevonni a ligába.
papi79 2010.07.26. 22:17:24
papi79 2010.07.26. 22:20:34