Sok érdekességet és tanulságot rejtő sorozat keretében mutatjuk be hétről hétre, miként készül két magyar játékos a világ élvonalához tartozó svéd ifjúsági bajnokságban. Joggal merült fel az igény, hogy a hazai helyzetet is ismertessük olvasóinkkal. Szándékosan nem csak az ifjúsági korosztályt választottuk, mert célunk nem a nyilván jelentős hátrányok és hiányosságok kihangsúlyozása. Két fiatal, de többéves tapasztalattal rendelkező, önmagát rendszeresen képező edző osztja meg velünk gondolatait és edzésnaplóját a felkészülési időszak alatt ezentúl hétről hétre, akik fiatalabb korosztályokkal (is) foglalkoznak klubjukban, és a korosztályos válogatottaknál is munkát vállalnak.
Marton Tibor a MAC-nál dolgozik, a következő szezonban a serdülő és az UTE-val közösen indított ifjúsági csapat vezetésében vesz részt. Szongoth Kristóf az Alba Volán kölyökcsapatát edzi. A két tréner a serdülőválogatott munkáját közösen irányítja. Mindkét edző anyagában megtalálhatják annak összefoglalását, mit csináltak csapataik az előző bajnokság befejezése óta. Az elmúlt hét munkájáról részletesen is olvashatnak.
Marton Tibor kezdésként felsorolásszerűen, hosszabb elemzés nélkül megemlített néhány szembetűnő különbséget, ahogy mondja, nem pozitív vagy negatív dologként beállítva, de jelezve, mi miatt más egy kicsit Magyarországon a munka, mint Svédországban. "A Farjestad és a Djurgarden kerete nagyjából homogén közösség, hasonló képességű, jól kiválogatott, összegyűjtött játékosokból áll. Nálunk a csapat nem homogén, játékosaink különböző tudásszinten vannak, ez nehezíti amunkát.
A svéd élcsapatokban edződő srácokat körülvevő környezet jelentős pluszmotivációt jelent. Látják, ha keményen dolgoznak, hová juthatnak el, és érzik, ha nem adnak mindig száz százalékot, valaki azonnal a helyükbe lép. Egy évjáratot általában egy edzőstáb visz évről évre. Nálunk egy csapat valójában két korosztályból áll, ezért kétévente van mindig ugyan az a csapat az edzők keze alatt." Felkérésünket követően a szakember a körülmények különbségére vonatkozóan a következő kérdést tette fel, szmájli jellel a végén: "Csak egy példa: csináltam egy edzéstervet, hogy ezen a héten (tehát a múlt héten – F. K.) már jégen edzünk Újpesten, de a tervekkel ellentétben mégsem készült el a pálya. Plusz oda szerveztem bokszedzést is, meg Duna-futást. Ehelyett most éppen a Millenárison edzünk. Ilyen előfordulhat a Djurgardennél?"
A MAC-nál a korosztályváltást május 1-jén tartják, az edzők maradnak, a játékosok lépdelnek feljebb. "Az 1992–95 közötti ifi- és serdülőcsapat alapozásának első szakaszát Lévai Pállal és Kalle Valiahóval közösen végeztük június 22-ig. Emellett hetente kétszer birkózóedzéseken vettünk részt Bódi Jenő mesteredző vezetésével, erősítő feladatokat végeztünk. Június 22-től közösen egy néhány napos kenutáborral zártuk le a szezont, itt a klub legtöbb korosztálya képviseltette magát. A nyári szünetre mindenki kapott egy edzéstervet, ami alapján fejleszthették kondíciójukat, erőnlétüket játékosaink.
Ez az edzésterv ismét tartalmazott táplálkozási tájékoztatást. Egyik része a nyújtó feladatokhoz adott segédletet. A programban nem voltak újdonságok, olyan feladatok, feladatsorok voltak benne, amelyeket átbeszéltünk, vagy korábban elvégeztünk. Aki igényelte, július második felében fakultatív edzéseken vehetett részt. A felkészülés e szakasza két hétig tartott, az edzéseken olyan dolgokra fektettük a hangsúlyt, amelyekre szezon közben nem jut elég idő, illetve az életkornak megfelelő erősítéseket végeztünk. A felkészülés második szakaszának kezdete augusztus 3-án volt. Terveink szerint az első héten szárazon és jégen is készültünk volna, sajnos ez a Gyakorló Jégcsarnok körül kialakult problémák miatt, illetve azért, mert Újpesten nem sikerült még jeget készíteni, megváltozott.
A MAC serdülő és ifjúsági programban lefektetünk egy éves edzéstervet, amely azt tartalmazza, miben szeretnénk fejlődni, mik a céljaink. Aztán elkészítjük a mikro- és a makrociklusok, illetve az adott napi edzések tervét. Ez csak váz, a csapat állapotától és egyéb tényezőktől függően változhat. Az edzésterveket mindig elteszem, így vissza tudom keresni, hogy mondjuk Nemes Benjámin milyen munkát végzett a MAC-ban minis korában. De jó tanulság is, hogy ez vagy az az ötlet jó volt-e, bevált, vagy sem.
Nálunk is minden edzés bemelegítéssel kezdődik, ami 25-30 percig tart, és levezetéssel, nyújtással (15-20 perc) fejeződik be. Mivel a csapat játékosai életkorban és fizikai erőben különbözőek, az edzéseken legtöbbször csoportokra bontva végezzük a feladatokat. A tréningeken most 3 MAC-os edző van jelen, Rajtam kívül Lévai Pál és Búzás Norbert. A strechingórákat Bárány Mariann tartja, az e heti bokszedzéseken Svasznek Jenő, a válogatott bekk, Svasznek Bence édesapja segítségét vesszük igénybe."
A múlt heti edzésprogram:
Hétfő: délelőtt játékosértekezlet, majd az újpesti Duna-parton több kilométeres terepfutás, időtartam kb. egy óra. Délután is szárazedzés, erősítés lábra, "erre van egy speciális feladatsorunk, szökdelések, korcsolyázó mozgást imitáló feladatok", ezt lépcsőzés követte. Mindkét gyakorlat fél-fél órát tartott.
Kedd: futóedzés, 400-800 m felváltva, 4 ismétléssel, a végén 1500 m. A délutáni edzést két csoportban végezték a MAC-osok: erősítés konditeremben, illetve saját súllyal az életkornak megfelelően, 40 percig ("mert a társaság nem homogén"), másrészt egy mozgáskoordinációs erő- és gyorsaságfejlesztő pályán dolgoztak, szintén 40 percig. Ez utóbbi feladatsort városkának hívják, ami egy nagy kör kis akadályokkal. Egy kör 45-50 mp-ig tart, feladatai a következők: karhajlítás, gátugrás, futógyakorlat irányváltásokkal, újraindulásokkal, szökdelések zsámolyra medicinlabdával, tárcsával, futógyakorlat irányváltásokkal, újra indulásokkal, szökdelések zsámolyra medicinlabdával, tárcsával.
Szerda délelőtt piramisfutás következett, 100, 200, 400, 800, 1000, 1200, 1000, 800, 400, 200, 100 méter. Délután speciális nyújtóedzésen vettek részt a fiatalok, ebben segítségükre volt Bárány Mariann, aki a NUSI munkatársa. Mindez 60 percig tartott.
Csütörtök reggel ismét futás szerepelt a programban. 6x200m, közte 2 perc szünet, 5 perc pihenő, mindezt háromszor ismételték meg. Délután három csoportban dolgoztak: a) erősítés súlyokkal és saját súllyal, b) mozgáskoordinációs és láberőt fejlesztő gyakorlatsor, c) páros feladatok gumikötéllel, ez korcsolyázómozgást gyakorló, fejlesztő feladat. Minegyik 25 perces tréning volt.
Pénteken egy edzést tartottak, ugyancsak három csoportban dolgozott a csapat: a) erősítés súlyokkal és saját súllyal, b) mozgáskoordinációs és láberőt fejlesztő gyakorlatsor, c) futóedzés, sprintek: 10 mp futás, 10 mp séta, többszöri ismétléssel, majd 10, 20, 30, 60 méteres sprintek.
Szongoth Kristóf 1996-97-es születésűekkel dolgozik Székesfehérváron. "Az előző szezont 2-3 hetes áprilisi pihenővel zártuk. Az újat május elején nyitottuk, ekkortól héthetes száraz munka következett, heti öt erőnléti edzéssel. Igyekeztünk színessé tenni a tréningeket, nemcsak a hagyományos kondicionális fejlesztést illesztettük a programba. Minden héten egyszer a Flex mozgásstúdióban Ágoston Hajni tartott fitneszedzést a gyerekeknek. Itt olyan eszközökhöz jutottunk hozzá, amik nekünk nem állnak rendelkezésünkre, például fittball-labdák, bokszzsákok, rudak, szteppadok. Itt általános és speciális erőfejlesztést is végeztünk, sokat nyújtottunk Hajni segítségével, akinek a fia nem mellesleg a serdülőcsapatunk tagja. Szintén jártunk kosárlabdaedzésre. Ezt megint csak egy szülő segítségével oldottuk meg, aki testnevelő és kosáredző.
A maradék három alkalommal tornateremben vagy a szabadban edzettünk. Az edzések mindegyikén volt dinamikus láberőfejlesztés – 4-7 másodperc munka, 50-55 másodperc pihenővel, 4x7 ismétléssel, ehhez gátakat, padot, zsámolyt, svédszekrényt, koordinációs létrát használunk –, 30-40 perc lassú futás az alap állóképesség megszerzéséért, ami ebben a korban nagyon fontos, és nyújtás. Hetente többször végeztünk törzsizom-erősítést saját súllyal, csináltunk futóiskolát, gimnasztikát, játszottunk különböző labdajátékokat, a lehetőségek szerint. Ezek a foglalkozások 90 percesek, jellemzően délután fél négykor kezdtünk. Arra törekedtem, hogy mindig egy időpontban legyenek az edzések, így a szülőknek is kiszámíthatóbb a gyermekek egyéb különórái miatt. Az erőnléti felkészülésben nagyban támaszkodtam Németh Lajos tapasztalatára. Az ő segítségével az Alba Volán 19-nél az utánpótlás egységes rendszerben dolgozik.
A héthetes periódust öt hét pihenő követte. Július 27-én találkoztunk újra. Ugyanebben a rendszerben dolgoztunk tovább, heti öt edzéssel, kosárlabda nélkül. Augusztus 5–9. között Dunaújvárosban edzőtáboroztunk, volt jég, jó lehetőségek között tudtunk készülni. Egy héttel később lett volna az igazi, de így kaptunk jégidőt. Szerdán, csütörtökön és pénteken a következő volt a programunk: 7.00: reggeli, 8.00–8.30: bemelegítés szárazon, 9.00–10.30: jég, 10.45–11.45: erőnléti edzés, 12.30: ebéd, 13.00–15.00: csendes pihenő, utána elméleti (pl. szabályismertetés) vagy szabadfoglalkozás, 17.45–18.30: erőnléti edzés, 19.00–20.30: jég, 20.45–21.00: levezetés, 21.30: vacsora, 22.00: lefekvés. Szombaton és vasárnap korábban volt a második jég, így az erőnléti edzés átkerült a jeges tréning végére. Mondjuk így lett volna ideális végig.
A délelőtti jegeseken az ügyességfejlesztés volt az edzések témája. 30 perc koritechnika, 30 perc bottechnika, a végén játék következett. Minden edzésen volt valamilyen játék, általában nem nagypályán. A cél nem a fizikai terhelés volt. Sok rávezető gyakorlattal, a technikák elemekre bontásával, fokozatosan nehezebb feladatokkal. A délutáni jégen rövid korcsolyázással kezdtünk, a délelőtt tanultak ismétlése vagy koronggal történő végrehajtása, ezt követően a passzolást gyakoroltuk az egyszerűtől (álló helyzetben), az összetettebb, sokpasszos feladatokig, majd különböző alap játékhelyzetek – 1 az 1, 2 az 1 ellen – rávezető gyakorlatai következtek – 1 a 0, 2 a 0 ellen –, végezetül a játék jött. Az erőnléti edzések egyikén hosszabb, lassú futás, a másikon 4-7 másodperces munka, hosszú pihenőkkel, az edzések előtt és után nyújtás szerepelt.
Sokat edzettünk, nagyon kellett figyelnünk, hogy ne terheljük túl játékosainkat. Az edzéseket igyekeztünk élvezhetővé tenni, játékos vagy kihívást jelentő gyakorlatokkal. A gyermekek a szokásos étkezéseken kívül mindennap kaptak 4 liter ásványvizet és kétszer gyümölcsöt. 24-en vettek részt az edzőtáborban, 3 hiányzónk volt."
Tejpalkó 2009.08.13. 02:51:41
steelers 2009.08.13. 03:23:15
Kanadában az olvasott beszámolók után.
Az én fiam Kanadában hokizik de még ilyen tipusu táborban sose volt.Itten a gyerekeknek van önálló
edzés tervük ami szerint edzenek.A HOKI KÉSZÜLÉSÜK abol áll hogy golfoznak,wake boardingolnak,komolyan fociznak vagy eppen lacrosst játszanak.Sajét ön akaratbol járnak hetente hatszor a kondi terembe a haverekkel együtt.Ezen kivül hetente kétszer
a mi városunkba ki mennek játszani simi hokit
az ALEN LADD-EL(Chicago) és másik 15 WHL vagy Michigan State,Alaska State.Visconsin State ,vagy éppen Lagley Chief Junior A játékosokkal.
Tanulni ezektöl az idösebb rokáktol lehet akik már elértek arra a csúcsra ahova ajelen fiataljai
szeretnének eljutni.
Sehol nem olvasom hogy a fiuk kint voltak a Ladányival,a Vass fiukkal vagy akár melyék magyar válogatott hokizoval kettö orát a jégen,és eppen a profi fizette volna jég árát''
Nem lehet könyü a magyar edzöknek még nem lesz
Pursuit of Excellence,vagy Puck Master vagy ilyesni féle lehetöség a gyerekeknek egész éven át ahol NHL-ben is tanitó edzök
foglalkozanak a fiatalokal a nyári idöben.Na és a legfontosabb az a hatvan vagy hetven mecs lejátszása évente attol fügetlenül milyen tehetséged van(Elit vagy Gyenge)
hokipapa 2009.08.13. 09:30:12
itt azt hiszem megint lemaradt a szmájli :D
MeLa · http://www.heliforce.hu 2009.08.13. 11:07:18
hokikori 2009.08.13. 11:19:27
Nagy az az észak-amerikai kontinens. Bizonyára
több módszer is létezik amelyel az edzőtáborban
tovább fejlesztik a jégkorongozók tudását.
Ajánlom figyelmedbe azt az egy évvel ezelőtti írást amelyben Keresztury Kristóf osztja meg velünk a tapasztalatait amit a kanadai Okanagan Hockey Schools pentictoni edzőtáborában mint tréner szerzett. Amennyiben a postban feltüntetett, a fiatal edző által vezetett honlapra is ellátogatsz akkor az edzések tematikáját is megtalálod ami nem tér jelentősen el az ezen cikkben bemutatott munkától:
jegkorong.blog.hu/2008/07/17/pihenonapon_rosszul_erzi_magat#more571763
krisraichu.typepad.com/krisraichu/
MeLa · http://www.heliforce.hu 2009.08.13. 11:21:14
canadien 2009.08.13. 12:15:02
kanada09 2009.08.19. 16:51:42
Sajnos a Keresztury naplo nem e'ppen jelke'pe
a Kanadai hokinak,Az Okanagen hoki iskola csak egy
szimpla alapozo hoki iskola kezdo"knek.
Az Elite hokisok nem oda mennek.Az elite hokisok
a tavaszi/nya'ri liga'ban hokiznak.Okanagenbe csak a kezdo"k mennek a szu"lo"kel szabadsa'gra
a gyerekek ko"zben hokizni tanulnak.