Kanada–Svédország 3-1

2009.05.08. 22:54 D. Gromov

Pontosan annyira verte meg Kanada Svédországot, mint Svédország Csehországot egy kerek nappal korábban, és hasonló volt a játék képe is. A svédek próbáltak támadni, de nem nagyon ment nekik, a kanadaiak meg belőttek három gólt a meccs feléig. A második szünetben már úgy nézett ki, unalomba fullad a folytatás, de csak majdnem történt így.

Az első harmad svéd támadásokkal indult, a lendület azonban nem tartott sokáig. A 7. percben Marty St. Louis kavart meg mindenkit a kapu mögött, gyönyörű passzt adott Derek Roynak, mindenki jobbra nézett, a korong balról ment a kapuba, lehetetlen szögből. Kiderült, hogy Jonas Gustavsson kapus is verhető. A négy negyeddöntőn és az első elődöntőn nem esett gól az első harmadban, itt most megtört a jég. A folytatásban a kanadaiak erősebbnek és céltudatosabbnak tűntek, nem nagyon emlékeztettek lettek elleni álmos önmagukra. Érdekesség: az első kiállítást a 16. percben fújták be a bírók, ráadásul összesen csak 16 percet osztottak ki – délután ennél is kevesebbet, 12-t –, lehet, hogy szóltak nekik, hogy ami a svéd–csehen volt, nem egészen helyénvaló.

A második menet elejét is akciózással kezdték a svédek, mentek, mentek, megint mentek, de a kanadai védelmen és Roloson kapuson nem tudtak kifogni. Hanem ehelyett kaptak két gólt a felvonás közepén, 45 másodperc alatt. Előbb Horcoff lőtt nagy gólt egy svédek által eladott korongból kifolyólag, majd Roy szerezte meg önmaga másodikját és csapata harmadikját, Gustavsson előtte csak lábbal tudott menteni, rosszul takarítottak a svédek. A szünetig aztán már nem nagyon történt semmi.

És ahogy az előző két harmadot, úgy a harmadikat is a svédek támadásai vezették be. Ezúttal viszont nem kaptak gólt, hanem lőttek egyet, Loui Eriksson csinálta meg nagyon szépen, feljöttek közte kettőre. Fölényben maradtak ezután is, de sokra nem vergődtek, hiába töltötték szinte az összes időt a kanadaiak védőharmadában, hiába voltak helyzeteik is, kimaradt mind egy szálig. Az utolsó szűk két percet kapus nélkül nyomulták végig, 12 másodpercig 6 a 4 ellen is igyekezhettek, de maradt a 3-1.

Kanada szervezett és okos játékkal jutott a döntőbe másodikként, ahol is az oroszokkal találkozhat. Megismétlődik tehát a tavalyi álomdöntő. Egy évvel ezelőtt Oroszország Kanadában győzött 5-4-re, a tengerentúliak most visszavágnának. Még egy érdekesség: mindkét döntősnek 24-24 világbajnoki címe van, aki nyer, lehagyja a másikat.