A Farjestadnak nem volt igazi ellenfele

2009.04.16. 14:03 forestjr

Nyolcadszor nyerte meg a svéd bajnokságot a Farjestad. Az alaszpaszakaszelső karlstadi csapat söpréssel hozta a negyed- és az elődöntőt is, majd a fináléban összesen egy mérkőzést engedélyezett a tavalyi bajnok HV71-nek. A jönköpingieknek nem volt esélyük.

Utoljára akkor írtunk a svédekről, amikor  eldőlt, hogy a Farjestad döntős, míg a Frölunda 2-2-re állt a címvédő HV71-gyel, úgy, hogy a negyedik meccset 6-1-re bukta. A Frölunda nem is bírt felállni a hazai pályás pofonból, ismét otthon 4-1-es, idegenben 4-2-es vereséget szenvedett. A tavalyi bajnok HV71 így megint a döntőbe jutott.

Ahol az alapszakaszgyőztes, a negyeddöntőt és az elődöntőt is söpréssel abszolváló Farjestad csapatát kiáltották ki esélyesnek, más kérdés, a HV71 magasabb játékerőt képviselt, mint addigi rájátszásellenfelei.

A döntő első mérkőzését Jönköpingben, HV71 otthonában rendezték. A hazaiak hamar megkezdték a gólgyártást, a playoffpontkirály Thörnberg már a 3. percben felavatta Gustavssont, óriási gólt ragasztott a hosszú felsőbe. Melin a 14. percben kettőre növelte a HV71 előnyét, gyengén középre passzolt korongja egy védőn irányt változtatva jutott a hálóba. A második harmadban nem esett gól, a 43. percben viszont Jönsson szemfüles találata visszahozta a meccsbe a Farjestad csapatát. Nagyon akartak a vendégek, de Liv kapuson aznap már nem tudtak újból kifogni, hazai oldalon viszont Laine és Örnerud is betalált, kialakítva a 4-1-es végeredményt.

A második mérkőzés hasonló forgatókönyv szerint alakult, a hazai csapat, amely azonban ezúttal a Farjestad volt, kezdte a gólgyártást. A második harmad 5. percében egy kapu mögül visszatett korongot Peter Nordström lőtt a hálóba, majd a harmadik játékrész 7. percében Liv kapus Johansson elé ütött egy pakkot, a hazai játékos nem hibázott, kettőre növelte csapata előnyét. Három perc múlva ébredt a HV71, Puistola lövése Lindström elé pattant Gustavsson kapusról, a csatár az üres kapuba lőtt. A vendégek lehozták a végén a kapusukat, de Nordström megszerezte második találatát, majd Lee Goren is az üres kapuba talált. Az ő gólja egyenlő létszámnál esett, mert Stefan Liv a gól pillanatában  még nem ért el a cserepadig.

A harmadik találkozóra Jönköpingben került sor, a hazaiaknak illet volna nyerni, ugyanis a következő két mérkőzést a kék-sárgáknak a kiírás szerint idegenben kellett játszaniuk. A második harmad 7. percéig tartó gólcsendet Jonas Holös törte meg, Nordström passzát vágta a kapuba. Üsd a vasat, amíg meleg: a vendégek meg is fogadták a mondásban foglaltakat, 19 mp-cel első góljuk után Wallin gyötörte be közelről a korongot a kapuba az impotensen védekező Grillfors mellett. A záró játékrészben rákapcsolt a HV71, Angell kék vonalas bombájával sikerült felzárkózniuk 1-2-re, de aznap is megkapták szokásos üres kapus góljukat, a kanadai Lee Goren adta meg a kegyelemdöfést. Gustavsson kapus teljesítményét ki kell emelni, közel 97%-a önmagáért beszél.

Karlstadban telt ház várta a csapatokat a negyedik mérkőzésen is. A vendég jönköpingiek rendesen meghajtották a meccs elejét, ők szerezték az első gólt is, Voutilainen lőtt a bulikörből kapásból Gustavsson kapujába. Nem esett több gól ebben a harmadban, a másodikban viszont kettő is. A középső játékrészben 21-szer tesztelték a hazaiak kapusát a HV71 játékosai, kapuvasig is eljutottak, Gustavsson viszont csak egyszer kapitulált: a 35. percben egy kapu előtti kavarodásnál Luoma elé került a korong, a finn bekk kihasználta a ziccert. Másfél percre rá jött a hazai válasz, egy saját harmadban eladott korongot Nordström lőtt közelről Liv kapujába. A záró harmadban a vendégek az eredmény tartására rendezkedtek be. Nem sikerült nekik, a mérkőzés vége előtt négy perccel Mattson kapu mögül visszatett passzára érkezett csodálatos ütemben Holös, be is vágta, túlóra. A HV71 büntetőt hibázott, Voutilainen keveredett bele cseleibe. Ez végzetes hiba volt, 16:35-nél Sevc kék vonalas bombájába Holtet ért bele, a pakk védhetetlenül vágódott Liv kapujába. A Farjestad egy mérkőzésre került a végső győzelemtől, úgy, hogy a következő összecsapást szintén hazai pályán játszhatta.

A karlstadi közönség szerencsésnek mondhatta magát, két napon belül másodjára láthatta kedvenceit, akik április 8-án feltehették az i-re a pontot, megszerezve nyolcadik bajnoki címüket. A hazaiak leendő bajnokhoz méltóan kezdtek, a 3. perc végén a vendégek kapusa, Liv bravúrral védett, de a kipattanót Granak távolról belőtte. Folytatódott a hazai nyomás, a 11. percben védelmi hiba után Jörgen Jönsson mattolta Livet. A második harmad 13. percében szépített a HV71, Teemu Laine kevergetése után Luomához került a pakk, aki senkitől se zavartatva a hálóba emelt. Az utolsó játékrészt megnyomták a vendégek, mégis a hazaiak növelték az előnyüket, Bastiansen gyönyörű passzát Somervuori lőtte a kapuba. Eldőlni látszott a mérkőzés, de Thörnberg nem így gondolta, a vége előtt négy perccel nagy gólt ragasztott Gustavsson kapujába. Az edzettebb jönköpingi drukkerek is a szívükhöz kaptak, amikor Liv lefele indult a jégről, de most megúszták üres kapus gól nélkül, viszont lőniük se sikerült, így a 2009-es bajnoki cím a Farjestad gárdájáé lett. A kupát Jörgen Jönsson emelhette először a magasba.

A rájátszás kanadai táblázatának elején Thörnberg és Melin végzett 13-13 ponttal (mindkettő HV71), a dobogó alsó fokára 12 ponttal Per Aslund futott be (Farjestad).

A Kvalserient, azaz az osztályozót viszonylag simán abszolválta a két eddig is az Elitserienben szerepelt csapat, a Rögle és a Södertalje, így a legmagasabb svéd bajnokság mezőnyében nem lesz változás a következő szezonban.