Az USA nyerte a női világbajnokságot

2009.04.13. 16:22 kerusz

Nem kellett különösebb jóstehetség ahhoz, hogy azt tippeljük, a női világbajnoki cím az Egyesült Államok és Kanada között fog eldőlni. Nem is cáfoltak ránk a csapatok, bár egy komolyabb meglepetés azért így is akadt. Összefoglaljuk a női világbajnokság történéseit.

A csoportkörökben egyetlen kivétellel papírforma-eredményeket értek el a csapatok, így egyesült államokbeli, kanadai és finn csoportgyőzelem született. A nagy meglepetés a világranglista-ötödik svájciak veresége volt Kazahsztán ellen. A svájciak az egész meccsen a tűzzel játszottak, a kazahok a második harmadban vezetést is szereztek, melyet csak az 55. percben sikerült kiegyenlíteni. A büntetőlövések során aztán a svájciak megbűnhődtek, így hiába igyekeztek a finnek ellen, csak a csoport harmadik helye és a kiesés elleni kör maradt számukra.

Ebben társaik a kínaiak és a japánok voltak, és a helvétek majdnem megint nagyot buktak. Az idei két kieső csapat miatt ebben a körben gyakorlatilag nem lehetett hibázni, ehhez képest a kínaiak ellen ismét megkísértették a sorsot, hiszen a második harmad végén már 4-1 arányú vesztésre álltak. De bekövetkezett a feltámadás és az egyenlítés a rendes játékidő végéig. A büntetők ezúttal a svájciaknak sikerültek jobban. Hasonlóan nyögvenyelősen sikerült legyőzniük a japánokat is, akik kétszer is ki tudtak egyenlíteni. Ezzel eldőlt, hogy a két távol-keleti gárda búcsúzik.

A felső ház és a középmezőny csatájában a finnek egyértelmű mérkőzéseken maradtak alul mindkét ellenfelükkel szemben, a svédek pedig szintén gond nélkül mosták le az oroszokat és a kazahokat. A gigászok csatájában a kanadaiak nyertek, így ők várták a döntőt az első helyről, megismétlődött tehát a hagyományos szereposztás, skandináv bronzmeccs, észak-amerikai döntő. A bronzmérkőzés egészen kitűnő és kiegyenlített játékot hozott, a két csapat sokáig fej fej mellett haladt, és a háromezer hazai szurkoló csak az utolsó pillanatokban nyugodhatott meg. A találkozó legjobbja a finnek dán származású játékosa, Michelle Karvinen volt, aki két góllal vette ki a részét a 4-1-es győzelemből.

A döntőben minden előzetes elképzelés felborult, amikor az amerikaiak a női döntők történetének leggyorsabb góljával, mindössze 24 másodperc alatt vezetést szereztek. A kanadaiak azonban összeszedték magukat, és ugyan egyenlíteniük nem sikerült, de további gólokat sem kaptak ebben a harmadban. A második húsz percben sikerült az egyenlítés, de csak öt percig örülhettek a kanadaiak, mert négy védő gyűrűjéből is sikerült a góllövés az ellenfélnek. Az utolsó harmad nagy kanadai rohamai közepette egy emberelőnyből ismét a tavalyi világbajnok talált be, és az utolsó perc kapus nélküli játéka sem jött be, kilenc másodperccel a vége előtt üres kapuba érkezett a kegyelemdöfés.

A kiesett kínaiak és japánok helyett a szlovák válogatott jutott fel az elitbe, amely jövőre már csak nyolc csapatból áll majd. A történtek alapján úgy tűnik, marad az amerikai válogatottak hegemóniája a női jégkorongban. Folytatás jövőre, a téli olimpián, Vancouverben.