A Dinamo klubnév igencsak elterjedt, csak a KHL-ben van három, de szinte nincs orosz város helyi Dinamo nélkül. A név egyébként nem a Jedlik–Siemens-féle áramfejlesztőből, nem is a Dózsa szó szlávosításából ered, hanem a görög dinamisz (erő) és a latin motio (mozgás) szavak kombinációiból, jelentése tehát mozgásban az erő. A Barisz Asztana, a Traktor Cseljabinszk és a CSZKA után most a Dinamo Moszkvát mutatjuk be.
Persze lehet, Siemens is pont úgy gondolkodott, mint később a sportközösségnek nevet adó Cseka-vezér (a KGB elődje) Felix Dzerzsinszkij. A titkosrendőr találékonyságának aztán annyira megörültek, hogy 1923-tól valósággal elárasztották előbb a Szovjetuniót, majd Kelet-Európát a közösséghez tartozó egyesületekkel.
Az első szovjet jégkorongbajnokságot 1947-ben tartották, amit a korábbi bandy-, azaz nagypályáshoki-bajnok Dinamo meg is nyert. Érdekesség, hogy az első meccs első gólját éppen az a Csernisov lőtte (az Ungvár ellen), aki később 28 éven át volt a klub, 15 éven keresztül pedig a válogatott trénere. Tiszteletadásul a KHL egyik divíziója viseli nevét.
Ezzel a győzelemmel nagyjából véget is ért a Dinamo dominanciája, a szovjet időkben még négy, azóta pedig újabb négy alkalommal végeztek az élen. Az NHL-csapatok elleni szuperszériákban is szerepeltek jó párszor, összesen húsz meccsből tízet nyertek, hatot vesztettek el, négy döntetlen lett. A legeredményesebb időszakuk pont a szovjet rendszer és a mumus CSZKA szétesése körüli években volt, 1990 és 95 között hatból ötször lettek hazai bajnokok.
A 2005-ös NHL-lockout alatti, hirtelen bivalyerőssé izmosodó bajnokság is a Dinamo sikerét hozta, részben a hazatérő helyi nevelés Ovecskinnek és Afinogenovnak köszönhetően. A viszonylag kevés bajnoki cím ellenére mindig ott voltak a meghatározó klubok között, tulajdonképpen az elmúlt három évben elért 8–10. helyezés történetük leggyengébb időszaka. Ennek ellenére a Spengler-kupát idén megnyerték, a játékosként pár éve visszavonult, komoly NHL-múltat maga mögött tudó cseh Vladimir Vujtek vezetésével.
Az előzetesen megfogalmazott elvárásokat most sem éri el a csapat a KHL-ben, hiába a súlyos pénzekért összevásárolt kereterősítések, hiába Cajanek vagy Nyeprjajev. Ezért menet közben is igazoltak, jött Zinovjev az Ak Barsztól, és Birjukov kapus az MVD-től. Eddig egyik sem váltotta meg a világot, de talán majd a rájátszásban. Ebben a pillanatban a 8. helyen állnak, a playoffhely tehát biztosra vehető.
Az ellenünk Rigában, az olimpiai selejtezőkön ígérete szerint jégre lépő ukrán válogatott Kaszjancsuk pár nappal a bajnokság kezdete előtt jött át a cseljabinszki Traktortól. Szerinte a legnagyobb különbség a moszkvai és a vidéki hokiélet között az, hogy a fővárosban amint vége egy meccsnek, a szurkolókat nem érdeklik a játékosok, nem keresik vagy szólítják le őket az utcán, a magánéletükkel pláne nem törődnek. Vidéken viszont (tegyük hozzá, Cseljabinszk egymilliós város) igazi celebélet a hokisé, mindenki mindent tud a játékosokról, a nagymamák is megismerik őket az utcán.
A Dinamónak nincs saját csarnoka, bár folyamatosan szó van róla, hogy építenek nekik egyet, ez a Szpartak focistadionjával együtt az évtizedeken át tervezgetett, de soha meg nem valósuló beruházások közé tartozik. Ezért akár a Szpartak futballistái, ők is a Luzsnyiki sportkomplexumot bérlik mérkőzéseikre. Az úgynevezett Kisstadion (Malaja Arena) 8700 fős, már négy hoki-vb-nek adott otthont, legutóbb 1986-ban. A 80-as olimpián a gimnasztikai és dzsúdószámokat tartották itt. Érdekes, hogy pont jégkoronglétesítménye nincs az egyesületnek, mert gyakorlatilag minden más van, még bandyra alkalmas csarnok is, ami többszörösen nagyobb jégfelületet követel.
Pedig pont az infrastruktúra-igény járult hozzá az ősibb sportág háttérbe szorulásához a jégkorong mögött. Persze jelenleg több, legalább 5000 fő befogadóképességű jégcsarnok eléggé kihasználatlanul áll Moszkvában, például a Krilja Szovjetov (amerikaiaknak csak Soviet Wings), a Kisstadiontól pár száz méterre lévő Sportpalota (Dvorec Szporta), vagy éppen a 2007-es vb-helyszín Megasport Arena. Lehet, ezért vonakodik a város vezetése egy újabb komoly befogadóképességű csarnokot felhúzni.
qx92 2009.01.26. 12:08:24
ecs 2009.01.26. 13:44:07
A CSZKA elleni derbin meg ismét bizonyítottak az orosz szervezők: Az előre interneten rendelt helyeinken más szurkolók ültek, és nekik is tökugyanoda szólt a jegyük. Az odahívott jegyszedő néni is csak a vállát tudta vonogatni. Végül nagy szerencsénk volt, mert maradtak üresen helyek a szektorban és le tudtunk ülni. Ráadásul miközben bent volt vagy 500 üres szék, kint százával maradtak jegy nélkül, mert a kasszák szerint teltház volt.
miki78 2009.01.26. 13:57:18
khl&nhl 2009.01.26. 14:50:51
ecs 2009.01.26. 14:52:14
Joegep 2009.01.26. 15:02:09
ecs 2009.01.26. 15:35:23