Kezdődik a Kontinentális Kupa-döntő

2009.01.16. 10:46 Ryan O'Brien

Péntektől vasárnapig négy csapat, a szlovák MHC Martin, a fehérorosz Keramin Minszk, az olasz Bolzano Foxes és a házigazda Rouen Dragons küzd a második számú európai kupáért. A sorozatban magyar csapat is indult, a Dunaújváros a harmadik körig jutott.

A sorozat 1997-ben indult útjára, 26 ország 42 klubjának részvételével. Az első sikert a szlovák HC Kosice aratta, majd négyszer is svájci csapat – kétszer az Ambri-Piotta, kétszer a ZSC Lions – nyert. Tavaly Rigában az orosz Ak Barsz Kazany végzett az élen. 2005 és 2007 között háromszor is Székesfehérvár adott otthon a négyesdöntőnek.

Az idei sorozat három selejtező körből állt. A Dab.Docler a másodikban, a csíkszeredai csoportban kapcsolódott be, első helyen jutott tovább, majd Bolzanóban a hazaiak, a brit Coventry Blaze és a szlovén Maribor is megelőzte. A liepajai csoportot a Keramin Minszk nyerte, a Martin és a Rouen kiemelt volt. Idén nem indulhattak az IIHF-rangsor legjobb hat bajnokságának (az orosz, a svéd, a finn, a cseh, a svájci és a német) csapatai, összesen 19 ország egy-egy gárdája vett részt a sorozatban.

A házigazda Rouen Dragons 1982-ben alakult, és már 1985-ben feljutott az élvonalba. Kilencszeres bajnokok, legutóbb a tavalyi szezont nyerték meg, jelenleg a második helyen állnak. A gárda a 90-es évek elején érte el legnagyobb nemzetközi sikerét. Az Európa-kupa 1992/1993-as szezonjában legyőzte a svéd bajnok Malmőt, és döntőbe jutott. 2004-ben is finalisták voltak, de az utolsó helyen végeztek.

Az MHC Martin a szlovák bajnokság alapszakaszának harmadik helyén végzett tavaly, amikor fennállásuk 75. évfordulóját ünnepelte. 1994-ben jutottak fel az élvonalba, de kétszer, 1999-ben és 2004-ben is kiestek. 2008-ban a playoff első körében búcsúztak. Az idei bajnokságban 44 meccs után csak a nyolcadik helyen állnak.

A Keramin Minszk a selejtező harmadik körében csatlakozott a küzdelmekbe, és csak jobb egymás elleni eredménnyel előzte meg az ukrán Szokol Kijevet és a lett Liepajas Metalurgsot, az utóbbinak az 58. percben lőtték a továbbjutást érő gólt. 2002 után tavaly nyerték második bajnoki címüket. A Keramin gyakorlatilag a KHL-es Dinamo Minszk farmcsapata, a keretből heten játszották már az orosz profi ligában.

A Bolzano Foxes a selejtező harmadik körében mindhárom ellenfelét legyőzte. Ahogy fentebb is említettük, a Dab.Docler ebben a csoportban lett utolsó. Ez a legtöbb bajnoki címmel rendelkező olasz csapat, 17-szeres győztesek, és ők a címvédők is. Nagyon erős az együttes, finn, kanadai, amerikai, svéd és lett játékosai vannak, mellettük nyolc olasz válogatott erősíti a keretet. Jari Helle személyében finn az edzőjük. Jelenleg másodikak az olasz bajnokságban.

A tornának a Lacroix Arena ad otthont, itt 2747-en férnek el. A torna eseményeit a nemzetközi szövetség honlapján lehet követni. A korábbi eredmények itt vannak.