Kanada a sírból hozta vissza

2009.01.04. 09:28 D. Gromov

Minden idők egyik legnagyobb junior-vb-meccsét játszotta Ottawában a kanadai és az orosz válogatott. A házigazdák a 60 perc lejárta előtt 5,4 mp-cel egyenlítettek, aztán büntetőkkel nyerték az elődöntőt. Előzőleg Svédország szintén szoros csatában verte Szlovákiát, így papírformadöntő lesz, de nem akármilyen körülmények között jött össze. Update: videós gólösszefoglaló a Kanada–Oroszország mérkőzésről.

Szlovákiát eddig is volt okunk dicsérni, és az északi szomszéd juniorjai derekasan helytálltak a megint csak sokkal esélyesebbnek gondolt – a tavalyi finalista 5-0-lal gázolta el a csoportkörben az oroszokat – svédekkel szemben. A kapura lövések aránya – 51-30 – ugyan most is jelentős svéd fölényt mutatott, de az amerikaiak szemét is kivédő Janus kapus 30 percen át hibátlanul teljesített, egy harmad után vezettek a szlovákok. Sőt: Backlund egyenlítése után Tatar ismét megszerezte a vezetést. A harmadik felvonásban aztán a svédek öt perc alatt lőttek hármat, és bár Tatar révén még sikerült közelebb kerülni, a kapuslehozatal üres kapus svéd találatba torkollt, 5-3.

A kapuslehozatal sorsdöntőnek bizonyult a Kanada–Oroszországon is, de másképpen. A második elődöntőn fej-fej mellett haladtak a felek, a kanadaiak vezetést szereztek, az oroszok egyenlítettek, a kanadaiak vezetést szereztek, az oroszok egyenlítettek, a kanadaiak vezetést szereztek, az oroszok egyenlítettek, a kanadaiak vezetést szereztek, az oroszok egyenlítettek, így jutottak el 4-4-ig. 57:40-nél azonban az oroszok szereztek vezetést, és úgy nézett ki, hazai szemszögből mindennek vége, kísértett a tavaszi felnőtt döntő, amelyen emlkézetes, hosszabbításos harcban Kovalcsukék diadalmaskodtak. Tokarski hálóőrnek le kellett mennie, mi mást tehetett volna, teltek a másodpercek, már majdnem vége volt – és Jordan Eberle 59:55-nél betalált. A hosszabbítás 10 perce alatt nem esett gól, a büntetőket pedig már jobban lőtték a kanadaiak, Tavares és Eberle betette, Tokarski kettőt fogott, 6-5.

A meccs hőse egyértelműen Jordan Eberle volt, a Regina Pats 18 éves támadója lőtte a harmadik és az annyira fontos ötödik gólt, valamint a sorsdöntő büntetőt is. Eberle az előző szezonban a WHL legjobb csatárai közé tartozott (70 meccsen 75 pontot, ezen belül 42 gólt szerzett), nyáron első körben draftolta az Edmonton, a 22. helyen, de még nem mutatkozott be az NHL-ben. Szergej Nyemcsinov, az oroszok kapitány a drámai vereség után annyit mondott: "Nagyon büszke vagyok a csapatomra."

Ezek után tehát az oroszok a harmadik helyért csatáznak a szlovákokkal – a csoportban már találkoztak, Filatovék 8-1-re nyertek – a döntőben pedig Kanada és Svédország találkozik, akárcsak tavaly. Kanada sorozatban ötödször lehet junior-világbajnok, ezzel saját négygyőzelmes rekordját döntené meg, Svédország 1981 óta nem volt első.

Egy eredmény lentről: Finnország–Kazahsztán 7-1.