Tánczos Barna révén RMDSZ-es politikus került a román jégkorongszövetség élére. Az új elnök a szállításügyi minisztérium államtitkára. Úgy tűnik, a csütörtöki szavazás végeredménye alapvetően érinti a magyar–román közös liga ügyeit is.
Tánczos a román első osztályú bajnokság alsóházában szereplő brassói Fenestela 68 MSC hokiklub alelnöke. A 32 éves politikus-sportvezető a szövetség alapszabálya szerint lemondani kényszerül klubalelnöki pozíciójáról, erre 30 nap áll rendelkezésére. Addig még az is megtörténhet, hogy az eredeti tervekkel ellentétben a két csíki és a gyergyói csapat mellett a Brassót nevezi a ligába negyedik romániai résztvevőként. De ne szaladjunk ennyire előre.
Hihetetlen kavarás előzte meg a tisztújítást. A lemondott elnökség néhány tagja egy nappal az új választás előtt vissza akarta vonni döntését. Erre a Nemzeti Sportügynökség (ANS) elnöke, Octavian Belu kilátásba helyezte, hogy amennyiben nem lesz legitim, működő vezetősége a szövetségnek, megvonják az állami támogatást – derül ki a sportoldal.ro írásából. A hivatkozott cikkben megtalálják a további lényeges részleteket is. Mi pedig megkerestük az érdekelteket, hogy első kézből ismerjük meg álláspontjukat.
Először az új elnököt kérdeztük arról, milyen programmal nyert.
– A mandátumom négy évre szól. Ezalatt elsősorban az emberekbe és az infrastruktúrába kell beruházni. Erre van szüksége a román jégkorongsportnak. Fontos eleme programomnak, hogy a klubokkal közösen hokiközpontokat alakítsunk ki. Partnerségre lesz szükségünk az önkormányzatokkal és a kormánnyal. Az infrastruktúra fejlesztése elengedhetetlen, de ezen a területen is van remény. Még az idén négyéves jégpálya-fejlesztési programot terjesztünk a kormány elé.
– A román klubok jelentős része nem vett részt a szavazáson, és bár az SC Csíkszereda elnöke támogatásáról biztosította, végül ő sem voksolt.
– Csak a pontosság kedvéért, a hatból egy bukaresti csapat adta le a voksát. A választás előtt találkoztam minden csapat képviselőjével. Próbáltam mindenkivel ismertetni elképzeléseimet. Megkíséreltem meggyőzni mindenkit arról, hogy nekem a román jégkorong ügye a legfontosabb.
– Az előző elnök irányvonalához képest min kíván változtatni?
– Úgy gondolom, a fiatalok a legfontosabbak. Az elmúlt időszakban a felnőtt bajnokság felé csúszott a hangsúly. Az utánpótlás nevelésére kell jobban koncentrálni.
– A magyar–román közös liga ötletét támogatja?
– Százszázalékosan. Bízom benne, hogy a hétfői budapesti ligaülésen a végleges kereteket ki tudjuk alakítani. A közös liga a román és a magyar hoki szempontjából óriási előrelépés lesz. Román részről legalább négy csapatot biztosítani tudunk ehhez a versengéshez.
Kurkó János exelnököt először egy nem régi ígéretével szembesítettük.
– Korábbi nyilatkozatában azt ígérte, elindul az elnöki pozícióért. Miért nem tette?
– 24-én volt a beadási határidő. Egy nappal korábban világossá vált, hogy az ellentábor dossziéi nem megfelelőek, így csak az a csapat maradt állva a versenyben, amelyet mi javasoltunk. Ezért az eredeti elnökjelölti terveim szerint alelnöknek felkért Tánczos Barnát kértem, vállalja el az elnöki tisztet.
– Hogyhogy egyszeriben nem volt fontos a vezető pozíció?
– A célom az volt, hogy az ellentábor embereit eltávolítsam a szövetségből és az elnökségből. A mi ügyességünk és az ő ügyetlenségük miatt ez a vártnál hamarabb bekövetkezett. Ezért az elnökség ügye már nem annyira fontos, ez a kihívás már nem áll fenn. Megtisztult a szövetség, csak a pozíció kedvéért nem kívánok elnökösködni.
– Tehát az ön forgatókönyve szerint alakultak a dolgok?
– Mondhatom, életem egyik legnagyobb sporteredménye a döntés. Hat-hét éves küzdelem eredménye ez. Sikerem értékét növeli, hogy nem Csíkban mutyiztam, harcaimat Bukarestben vívtam meg. Oda mentem, ahol az asztalt kellett verni.
– Mi a véleménye az új elnökségről?
– Jó csapat lesz, végre együtt tudnak dolgozni olyanok, akik a jégkorongért tenni akarnak. Nincs akadályozó tényező. Teljes egészében azokból áll az elnökség, akiket én toboroztam.
– Mit csinál a jövőben?
– Az új elnökség javasolata alapján tiszteletbeli elnökként tevénykedem. Ezzel együtt az egyik legfontosabb feladatom megszűnt, mással is tudok foglalkozni.
– A Steaua nem vett részt a választáson. Mit lehet róluk tudni?
– A katonacsapat a mai napig nem veszi tudomásul, hogy rendszerváltás történt. Már nem lehet besorozni a székelyföldi játékosokat, és kvázi fogolyként ott tartani őket. Nem lehet állandóan megsértődni. Legutóbb éppen azon, hogy nem jutottak be a bajnoki döntőbe. Ezért a csapat megszüntetésével fenyegetőztek. Most sem lehet tudni, mi a pontos helyzet. Carlan szakosztályelnök végigblöffölte az elmúlt két hónapot Magyarországon. Valójában ő már nem is szakosztályelnök, a bajnokság végén megszűnt kinevezése. Legalábbis a korábbi hírek szerint. A klub elnöke, Boroi is azt mondta, "vigyázni kell Carlannal, mert képes fejjel a falnak menni". Azt mondom, nem kell mesterségesen fenntartani egy csapatot. Romániában játékoskrízis van. Ha nem lesz Steaua, a hokistákat 24 órán belül felszippantják a többi csapatok. Így erősebb lesz a Gyergyó és a Brassó is. Ki merem jelenteni, amit eddig csak baráti körben mondtam, a Brassónak ott a helye a magyar–román közös ligában. Stabil, jó csapat. Igaz, hogy jelenleg nincs csarnokuk, de éppen a napokban kezdődött el egy 12 millió eurós beruházás a régi traktorgyár területén. Hatezres multifunkciós csarnok és közel kétezres jégcsarnok épül.
A régi és az új elnök nyilatkozata alapján egyértelművé vált, alapvető változás állt be a közös liga ügyében. Eddig stabilan négy konkrét román csapatról volt szó (HC és SC Csíkszereda, Gyergyó, Steaua). Most az erdélyi sportvezetők két újdonsággal leptek meg mindekit. Egyrészt a Steaua helyett a Brassót hoznák helyzetbe, másrészt nem zárják ki a létszámemelés lehetőségét sem.
Ezt erősíti meg a Tánczos Barnával történt beszélgetés alapján készült MTI-hír is: "A román jégkorongszövetség elnöke emlékeztetett arra, hogy Magyarországon hat együttes, Romániából pedig négy – a két csíkszeredai, a gyergyószentmiklósi és a brassói – csapat érdekelt a részvételben. Hozzátette: a bukaresti Steaua is részt vehet majd ebben a versenyben, de ott éppen a napokban dől el, hogy találnak-e támogatókat, és ennek függvényében döntik el, neveznek-e, vagy sem a közös ligába."
Információink szerint mindeközben a Steaua Bucuresti szakosztályelnöke, Cristian Carlan levélben kérte az MJSZ-t, hogy a jövő hétfői ülést egy héttel halasszák el. Ezt a kérést a szövetség az idő rövidségére hivatkozva elutasította. Lényeges adalék, hogy a Steaua levelében megerősítette indulási szándékát, az egy hét csúszást szponzori és ügyvédi tárgyalások szükségességével indokolták.
Ezen a ponton arra szeretnénk emlékeztetni mindenkit, hogy a korábbi hírek szerint a jövőbeni névadó szponzor kifejezetten kikötötte, csak a Steaua részvétele esetén támogatja a közös ligát.
Mielőtt olvasóink felhergelnék magát az olvasottakon, javasoljuk, gondoljanak arra, hogy amint a fentiek is bizonyítják, egy nap alatt sok minden változhat. Egyelőre bízunk benne, hétfőn végleges döntések születnek, amelyeken már senki nem akar majd módosítani.
Az utolsó 100 komment: