Megint felhergelték a nagyokat

2008.05.09. 23:26 D. Gromov

A finneknek és az oroszoknak is muszáj volt rengeteget kapura lőni, mert a lettek, illetve a fehéroroszok egyaránt megszerezték a vezetést. Kapanenék végül hatvan percben izzadták ki a győzelmet, Afinogenovéknek viszont csak büntetőkkel sikerült.

Ilyen statisztikát szinte csak U18-as mérkőzéseken láttunk eddig: a finn–lett meccs első harmadát követően előbbiek 36-5-re vezettek a kapura lövésekben. Ehhez képest a lettek 1-0-s előnyénél mehettek pihenni a csapatok, hiszen Darzins 1:27-nél beütötte az elsőt. A finnek mindent megtettek az egyenlítésért, a bírók sem voltak szívbajosak, egyre-másra küldték büntetőpadra a baltiakat, akik összesen 26 percet szedtek össze így. Sokáig úgy tűnt, minden hiába, mígnem a második felvonás kellős közepén Pihlström egalizált. A finnek rohantak tovább, meglett az eredménye, az 51. percben Kapanen bevágta a 2-1-et érő találatot. A lettek mind a 13 hátrányukat kivédekezték, mindkét gólt öt az öt elleni játék során kapták. Középdöntős reményeik messzire szálltak ezzel, ha voltak egyáltalán. Bár amennyiben a norvégokat és a németeket is elkapnák, valószínűleg nyolcba kerülnének, úgyhogy ne temessük őket máris.

Színvonalas és izgalmas csatában jutottak el a 3-3-as döntetlenig a fehéroroszok és az oroszok. Mihaljovék az első harmadban kétszer betaláltak, először Birjukov hálóőr hibázott, másodszor Szergej Fjodorov, aki saját kapujánál háttal, a lába közt passzolt vissza, de orosz védő helyett belorusz csatárt talált a korong. Ettől kezdve az oroszok mentek, mint a meszes, hol szellemesen összjátékozva, hol erőlködve. A negyedik soros Afinogenov a 24. percben szemfülesen szépített, a második harmad végén 1-2-re álltak az oroszok szemszögéből. Aztán Ovecskin lőtt hatalmas gólt, majd ismét Afinogenov kotort be ügyesen egy kószát, a buffalói ekkortájt egyre többet tartózkodott már a jégen.

Mindenki azt hitte, a fehéroroszoknak kampec, csak ők maguk nem. Grabovszkij óriási gólpasszt adott Ugarovnak. A hosszabbításban maradt a 3-3, pedig az oroszok ajándék emberelőnyt is kaptak. A révezetésekben viszont megint ők voltak a jobbak. Mozjakin és Morozov bevágta, a másik oldalról csak egy büntetőt tudtak értékesíteni, így 4-3-mal az oroszoké lett a két pont.

A fehéroroszok is kaptak egy pontot, ezzel még reménykedhetnek. Bár számtalan dolognak kellene klappolnia, hogy negyeddöntőzhessenek. A hétpontos oroszokról már lemaradtak, a most hatpontos svájciakat sem igen foghatják meg, hiszen nekik van még egy könnyűnek ígérkező csatájuk a dánokkal. Úgyhogy maradnak a csehek és a svédek. Ahhoz, hogy legyen miről beszélni, a fehéroroszoknak először meg kell fogniuk szombaton a cseheket, majd el kell intérzniük a dánokat. Ha ráadásképp az oroszok svédeket kalapálnak, akkor a skandinávok és a csehek ki-ki mérkőzést vívnak a végén. Persze ez mind fikció, sokkal valószínűbb, hogy a csehek holnap győzelemmel válaszolják meg a nyitott kérdéseket.

A tényleg jó erőkből álló és okos jégkorongot játszó beloruszoknak korábban kellett volna ébredniük. Mindenesetre, ismerve a Lukasenko-állam hokis erőfeszítéseit és az utánpótlás színvonalát, egy biztos, ezekkel a fiúkkal komolyan kell majd számolni a jövőben. Az fix, hogy nem fognak a kazahok és az ukránok sorsára jutni.

Az E csoport állása: 1. Oroszország 7 pont, 2. Csehország 7, 3. Svájc 6, 4. Svédország 6, 5. Fehéroroszország 1, 6. Dánia 0.

Az F csoport állása: 1. Kanada 9 pont, 2. Finnország 8, 3. Egyesült Államok 6, 4. Norvégia 4, 5. Németország 0, 6. Lettország 0.

Egy bekezdés az alsóházról: a szlovákok semmit sem bíztak a véletlenre, úgy megverték a szlovénokat, hogy nagyon. 5-1 lett a vége, a második harmadban négyet ütöttek északi szomszédék, összesen 50-szer lőttek kapura, szemben Kopitarék 11 próbálkozásával. A francia–olasz csata első felvonásáról szombat reggel számolunk be.