Minden, amit a Serie A-ról tudni kell

2008.02.11. 21:48 Ryan O'Brien

Az olasz bajnokság főként Szuper Levente miatt került fókuszunkba. A Vipers remekül kezdett, de a bajnokság utolsó negyedében visszaesett. A három végső fordulóban aztán sikerült kiharcolnia a felsőházat. A bajnoki címvédő Cortina az alsóházban szerepel, és erősen véleményes, hogy meg tudja-e ismételni tavalyi remek sorozatát.

Az olasz élvonalban kilenc együttes indult, az alapszakaszban mindenki kétszer otthon és kétszer idegenben játszott mindenkivel, vagyis 32 meccs után alakult ki az alapszakasz végeredménye. Az élen a Ritten Sport végzett, 44 pontot gyűjtött, őt követi holtversenyben a SHC Fassa és a Bolzano 35-35 ponttal. Szuper Levente csapata, a Milano Vipers sokáig a második helyen állt, de a bajnokság utolsó negyedében gyatrán teljesített, így a negyedik helyen zárt 34 ponttal. Ötödik a Val Pusteri 32, hatodik a Alleghe Hockey 30 ponttal. A tabella alsó harmadában a Pontebbia (29 pont), az SG Cortina (27 pont) és a Asiago Hockey (22 pont) végzett.

A bajnokság második szakaszában a mezőny két csoportra oszlik. Az alapszakasz első négy helyezettje oda-vissza játszik egy kört egymással, és ugyanígy cselekednek az alapszakaszban az 5-9. helyen végzettek is. Az eddig lejátszott eredményeket senki sem viszi magával. A mérkőzéseket február 12. és március 6. között rendezik. Az így kialakult sorrend alapján a felsőház első két helyezettje közvetlenül az elődöntőbe jut. A negyeddöntőben három győzelemig tartó párharcot vív a felsőház 3. helyezettje az alsóház 2. helyezettjével, illetve a felsőház 4. helyezettje az alsóház 1. helyezettjével. A győztes négyes kuparendszerben folytatja, az elődöntőben, majd a döntőben is három győzelemig tartó mérkőzéseket rendeznek.

Az alapszakaszban a legtöbb pontot a Ritten Sport játékosa, Josh Olson gyűjtötte: 20 gól és 26 assiszt 46 egységet ért. A második James Schaafsma, a Fassa szélsője lett 43-mal (20+23), a Milano Vipers csatára, Shay Stephenson végzett a harmadik helyen, 42-vel (23+19). A legtöbb gól Stephenson nevéhez fűződik, de a legtöbb asszisztot is milánói játékos érte el: Blake Evans, 29 gólpasszal.

Szuper Leventét 2000-ben draftolta a Calgary Flames, előbb az OHL-es Ottawa 67’s-ben, majd a Calgary farmcsapatában, a Saint John Flamesben védett. Megfordult más AHL-es csapatoknál, a Worcesterben és a Peoriában is. Európában egy szezonban már szerepelt Itáliában, az Asiago együttesében. Majd a német bajnokság, a Duisburg következett, aztán a svéd Malmö jött. Így érkeztünk el a Milano Vipershez, amellyel Szuper a mostani szezon előtt szerződött.

A Vipers az alapszakasz első harmadáig kiválóan szerepelt, a Ritten Sport mögött volt. Amikor már esély kinálkozott, hogy az élre lépjenek, érthetetlen hullámvölgy jött, nyolc meccsből egyet sem nyertek, és csak három döntetlent értek el. Kis híján a legjobb négy is veszélybe került, de az utolsó három meccset 2 győzelemmel és 1 döntetlennel zárták, ott lehetnek a felsőházban. Szuper az első kör 31 mérkőzésén védett. A kapott gól/meccs mutatója 2,65, ennél hárman teljesítettek jobban (azok közt, akik 10-nél többmeccset játszottak). A védéshatékonysága 91,7%-os volt, ezzel szintén a negyedik. 81 gólt kapott, 901 alkalommal védett. 34 emberelőnyős és 3 emberhátrányos gólt kapott, 1 shutoutja volt. 12 perc kisbüntetést szedett össze.

Az első bajnokságot, amelyet 1925-ben rendeztek, a HC Milano nyerte (ez jelenleg Serie B-s klub), amely a Bolzanóval és a Cortinával együtt a legtöbb bajnoki címre lehet büszke, szám szerint 16-ra. 5-szörös bajnok a Milano Vipers és a HC Diavoli Rosso Neri, 4-szeres a AC Milanese Hockey és a HC Gardena. 2-szer végzett az élen a HC Merano és a HC Varese, 1-szer az Asiago, a HC Devils Milano és a Lion Mediolanum Hockey. 10 év volt, amikor nem rendeztek bajnokságot.

A tavalyi szezonban a Milano Vipers és a Cortina jutott a döntőbe. A bajnoki címet 32 év után a Cortina nyerte; a Vipersnek sorozatban 5 bajnoki siker után be kellett érni az ezüstéremmel. 2006-ban: Vipers–SV Ritten 3-0. 2005-ben: Vipers–Cortina 4-3.