A 2007/08-as szezon eddigi legnagyobb jégkorongeseménye kezdődik a mai napon. A csehországi Pardubice és Liberec ad otthont a hivatalosan 2008. évinek nevezett A-csoportos junior-világbajnokságnak. Kanada? Oroszország? Latolgatás videóval.
A versengésben a 20 éven aluliak indulhatnak. Természetesen az NHL-ben játszók nem lesznek itt, ez elsősorban a kanadaiakat gyengíti, de jelentős esélyeiket így sem rontja számottevően.
Furcsa lebonyolítási rendszert találtak ki a tíz legjobb csapat számára. Két ötös csoportban körmeccsekkel kezdenek. A győzelem 3, a döntetlen 1 pontot ér. A csoportkör után az elsők közvetlenül az elődöntőbe jutnak, ahol várják ellenfelüket: a csoportmásodikok játszanak a -harmadikokkal. Az egyenes kieséses szakaszban 10 perces hosszabbítás követi az esetleges döntetlent, majd a büntetők következnek, ha szükséges. Az alapszakaszbeli negyedik és ötödik helyezettek a kiesés elkerülésért kört játszanak megint, és a négyes grupból az első kettő megmenekül, az utolsó kettő pedig kizuhan Németország és Lettország helyére a divízió 1-be.
Az elmúlt hat évben ötször Kanada–Oroszország döntőt láthatott a közönség, a győzelmi arány 3:2 a tengerentúliak javára. Három éve zsinórban a juharlevelesek nyernek, és nem csak a vébéket, hanem minden meccset: egy huzamban 18-nál tartanak. Ami nem csoda, hisz olyan játékosokat vonultattak fel, mint Phaneuf, Getzlaf, Crosby, Carter, Gagner, M. Staal, vagy az egyazon évben junior és felnőtt világbajnok Toews.
A sikerek nem kényelmesítik el a kanadaiakat, nagyon komolyan veszik a juniorvébét. Ez évben közel három hetet edzőtáboroztak a tornát megelőzően; Calgaryban 37 fős kerettel kezdték a felkészülést. A végső keret a Super Seriest – a kanadai és az orosz U20-as válogatott nyári, 8 mérkőzéses tusakodása, ahol jellemzően a legjobbak szerepelnek – 7 győzelemmel és 1 döntetlennel záró keretre épül. Az oroszoknak bőven van miért törleszteniük. A fenti vereséghalmazhoz még hozzáírhatjuk, hogy az ADT Challenge-en is alumaradtak, igaz, a hatból két mérkőzést megnyertek. Ez a sorozat novemberben zajlott, amikor is a három legerősebb kanadai juniorliga (OHL, WHL, QMJHL) válogatottja fogadta az orosz juniorokat. Szergej Nyemcsinov szövetségi kapitány és az orosz sajtóban megszólaltatott összes játékos mindenesetre feszt fogadkozik, hogy győzni fognak, mert minden más elfogadhatatlan.
Csehországban jégre lép a 2008-as draft első számú esélyese, Stamkos, és a 2009-es biztos befutója, Tavares, aki arról vált közismertté, hogy az OHL-ben megdöntötte Wayne Gretzky pontrekordját. Orosz oldalról Alekszej Cserepanov (aki viszont egy szezonnal ezelőtt jobban kezdte a Szuperligát, mint Ovecskin és Malkin, igaz, idén kevésbé erős) és a Hartfordban vitézkedő Artyom Anyiszimov sejlik sztárnak többek között.
A két kimelekedő csapat mellett ne feledkezzünk meg a többiekről sem. A házigazdák idén áprilisban kiestek az ifjúsági világbajnokságon az elitmezőnyből. Ez mély letargiába sodorta az országot, vészharangokat kongattak. Itt az alkalom a renomé visszaállítására, és a csapat jónak is tűnik, más kérdés, hogy a minőség a közel kéthetes vébén dől el. Ebből a szempontból reálisabb képet kaphatunk a mai nyitányon, Kanada ellen. Az Egyesült Államok csapata ebben a korosztályban erősebb, mint a felnőttek között. Most is hoztak jó néhány klasszist.
A csapatokat és a játékosokat az események előrehaladtával igyekszünk alaposan bemutatni. Addig is: angolul minden fontos információ, sorsolás, játékoskeret, hír megtalálható a hivatalos honlapon. Ugyanitt a szokásos élő online-közvetítések is nyomon követhetőek. De ha nem ott akarják szemmel tartani az eseményekről, hanem nálunk, azt is jól teszik: ígérjük, nem maradnak le semmiről.
Addig is mutatunk egy videót a negyedik Super Series-meccsről. Ez volt az utolsó oroszországi találkozás és egyben a negyedik kanadai győzelem. Felhívjuk figyelmüket a harmadik találat előtti Giroux-passzra, ő a 28-as számú játékos.