Jeremy Roenick: 500!

2007.11.11. 17:36 Ryan O'Brien

37. játéknap – 2007. november 10.

A nap legfontosabb híre, hogy Jeremy Roenick megszerezte élete 500. NHL-gólját. Ezzel ő a 40. játékos (amerikai születésűként a harmadik), akinek sikerült ez a fantasztikus bravúr. A rangsort még mindig – és valószinűleg még jó ideig – Wayne Gretzky vezeti, 894 góllal, Gordie Howe 801-el a második, Brett Hull 741-el a harmadik. Az aktív játékosok közül (11 van belőlük) Brendan Shanahan áll a legjobban, a 12. helyen 632 góllal, majd rögtön mögötte Jaromir Jagr jön 624 találattal. Roenick az 1267. meccsén értel ezt a bravúrt. Ez idő alatt az 500 gólja mellé 680 asszisztot gyűjött még. Aki kíváncsi a teljes listára, itt olvashatja.

A San Jose csatára egyébként a Phoenix elleni találkozó második hazai gólját szerezve ünnepelte ezt a fantasztikus rekordot. A mérkőzés után a következőket nyilatkozta: "Furcsa véletleneket produkál az élet. Karrierem 50. gólját szülővárosom csapatának, a Bostonnak ütöttem, a 100.-at annak csapatnak, a Chicagónak, ahol elkezdődött a pályafutásom. Az 500.-at pedig annak a gárdának, ahol legutóbb játszottam. Az elmúlt bajnokság végén sokan már lemondtak rólam. A Sharksnál lehetőséget kaptam a bizonyításra, hálás vagyok nekik is, hogy megélhettem ezt a bravúrt." Amúgy sima mérkőzésen nyert a San Jose, bár az első harmadban még a Phoenix vezetett.

Csak kisiklás volt az Ottawa legutóbbi veresége, ennek bizonyításaképp a Senators magabiztosan hozta a kanadai rangadót a Montreal ellen. Dany Heatley gólpasszal, az idén már a 13. gólját ütő Daniel Alfredsson két góllal vette ki a részét a sikerből. Az első harmadban még a vendégek vezettek, több mint negyven perc után indult be a hazai henger, a harmadik harmadban öt perc leforgása alatt megfordították a mérkőzést. A liga legtöbb győzelmével büszkélkedő Martin Gerber 28 lövést fogott meg. Rossz hír a Senators-rajongóknak, hogy Jason Spezza még hat mérkőzésig biztosan nem fog korcsolyát húzni.

A hosszabítás sem hozott döntést, büntetők jöttek a TorontoNew York Rangers összecsapáson. A találkozó két hőse udvariasságból előbb a vendégeknél Brendan Shanahan, aki egy gólt és egy gólpasszt ért el, ezzel pályafutása során immár 1304 pontnál jár (632 gól és 672 gólpassz). A hazaiaknál Alekszej Ponikarovszkijt lehet kiemelni, aki a Maple Leafs mindkét gólját szerezte. A 2000 óta a Torontóban szereplő csatár ezzel immár 60 gólos. A New York-iak mindkét büntetőjüket belőtték (Shanahan és Marcel Hossa révén), a Toronto mindkettőt kihagyta.

A Buffalo 46 alkalommal vette a célba a kaput, a Boston csak 22-szer, mégis a hazai csapat szerezte meg a győzelmet, Tim Thomas 45 alkalommal hárított. A győztes találat Chuck Kobasew nevéhez fűződik. Továbbra sem nagyon megy Makszim Afinogenovnak. Idén csak 6 pontja van (3+3) a Buffalo támadójának, és ezen az összecsapáson egyszer sem találta el a kaput.

Nem sikerült a New Jersey kapusának, Martin Brodeurnak megszereznie 500. győzelmét, erről az Islanders cseh-szlovák különítménye, Josef Vasicek és Miroslav Satan tehet. Meglepően jó formában van az Islanders, sorrendben a negyedik (igaz, mind hazai) győzelmüket aratták, az idei szezonban mindkétszer legyőzték eddig a Devilst (tavaly összesen ennyiszer sikerült).

Tényleg jó a Philadelphia. Idén másodszor is tökéletes magabiztonsággal verte a Pittsburghöt. Ez a bravúr előtte 10 összecsapáson egyszer sem sikerült a Flyersnek. A hazaiak legjobbjai a 4 pontot szerző Kimmo Timonen, illetve a 3-3-at összeszorgoskodó Mike Richards és Daniel Briere volt. Hiába volt a két csapat teljesítményét is figyelembe véve a legaktívabb Crosby (gólpassza azt jelentette, hogy immár 16 meccs óta folyamatosan pontszerző) és Malkin, mégsem sikerült győzelemmel ünnepelni a kapus Marc-Andre Fleury 150. NHL-mérkőzését.

A harmadik harmadban Olaf Kölzig háromszor betlizett, ez a Washington pontszerzésébe került. Az utolsó játékrészben felpörgő Tampa Bay második idegenbeli sikerét aratta sorrendben. Vaclav Prospal 3 pontot szerzett, ezzel a találkozó legjobbja lett.

Megszakadt az Atlanta jó sorozata, a Carolina úgy nyert, hogy esélyt sem hagyott ellenfelének. A hazaiaknál Marian Hossa, a másik oldal Rod Brind'Amour lőtt két-két gólt. Brind'Amour legutóbbi 17 mérkőzésén 14. pontját szerezte, 10 alkalommal győzelemre segítve ezzel a Carolina csapatát.

Büntetőkkel nyert a Nashville a Columbus ellen, sorrendben ez volt a 10. találkozó, amikor a Blue Jackets nem tudta legyőzni a Predatorst. Martin Erat sokat nem tett a mérkőzésen, csak épp az egyetlen gólt érő büntetőt érvényesítette. A Columbusból David Legwand az 500. mérkőzését játszotta.

Nem túl fényesen megy idén sem a Calgarynak, sem az Edmontonnak. Kettejük csatáját ezúttal az Oilers nyerte, idegenben. Shawn Horcoff két gólt szerzett (az első  gólja karrierje 250. pontját jelentette), Cogliano és Tarnström 2-2 gólpasszt adott. Az Edmontonban Marty Reasone (a találkozón egy gólpasszt jegyzett) a 400. mérkőzését játszotta az NHL-ben, és a Calgaryban is akadt egy ünnepelt, Alex Tanguay az 500. pontját érte el.

Végül, a játéknap legtöbb találalátát hozó találkozót, a Dallas Los Angeles-i vendégjátékát idézzük fel. A győztes Kings csapatában Alekszandr Frolov három pontot hozott össze, a nálunk is jól ismert szlovén Anze Kopitar 2 gólt ütött. Hatalmas meccs volt ez, nemcsak a gólok száma miatt. A Dallas két negyeden keresztül kiválóan dolgozva 4–0-ás előnyre tett szert. Aztán jött a záró harmad, és a Kings nem sokkal több, mint öt perc alatt öt gólt szerzett. 1:05 volt vissza, amikor a már korábbi írásainkban is emlegetett Mike Modano egalizált. Jött a hosszabítás, annak a felénél Kopitar pontot tett a csata végére. Érdekesség, hogy ha a két csapat legutóbbi 11 találkozóját nézzük, a Dallas ezek első harmadában összesítve 17–2-re vezetett. 9-szer nyerni is tudott, a legutóbbi két alkalommal azonban a Kings diadalmaskodott.

Eredmények: Ottawa–Montreal 3–1, Boston–Buffalo 2–1, Toronto–NY Rangers 2–3 (hosszabbítás után, büntetőkkel), NY Islanders–New Jersey 2–1, Philadelphia–Pittsurgh 5–2, Washington–Tampa Bay 2–5, Atlanta–Carolina 3–5, Nashville–Columbus 4–3 (hosszabbítás után, büntetőkkel), Calgary–Edmonton 2–4, Los Angeles–Dallas 6–5 (hosszabbítás után), San Jose–Phoenix 4–1. A bajnokság állását itt találják.